Cukorbetegség kezelése mozgásterápiával

Cukorbetegség kezelése mozgásterápiával

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2020.01.02

Bár a cukorbetegség nem gyógyítható sportolással, a rendszeres mozgás segít a betegség egyensúlyának beállításában és fenntartásában, a szervezet anyagcsere állapotának normalizálásában, a vércukorszint csökkentésében, a normál testsúly elérésében és megtartásában, a szövődmények elkerülésében. 

A mozgás vércukorszint csökkentő hatása mögött több tényező is meghúzódik. Izommozgás során az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa. Ráadásul az izomszövet cukorfelvétele testmozgást követően is megmarad a következő 24 órában. A rendszeres, közepes intenzitású mozgás javítja az izom inzulin érzékenységét.

A mozgásterápia elkezdése előtt mindig ki kell kérni a kezelőorvos tanácsát. Kutatások bizonyítják, hogy a mozgásterapeuta segítségével végzett edzések jelentősen növelik az edzés hatását, így tanácsos segítségükkel megtenni legalább az első lépéseket mozgásos felmérés, majd egy személyre szabott pulzuszóna, edzésterv készítésével, betanításával.

A rendszeres testmozgás jó hatással van a vércukorszintre

A rendszeres mozgás hatása cukorbetegségben:

  • csökken a vércukor és a HbA1c szint
  • javul az izomsejtek inzulinérzékenysége
  • prediabetesben csökkenti a II. típusú cukorbetegség kialakulását
  • csökken a testsúly
  • csökken a koleszterinszint
  • ritkábban alakulnak ki a cukorbetegség szövődményei
  • könnyebbé válnak a hétköznapi teendők elvégzése - javul az életminőség

Ezen hatások együttesen nagyban hozzájárulnak a cukorbetegek gyógyulásához, rehabilitációjához, illetve jelentősen csökkentik a kardiológiai események (mint az infarktus, stroke) kialakulásának rizikóját is.

A mindennapi mozgás és az edzések szerepe

A nemzetközi szakirodalom külön kezeli a fizikai aktivitás ("physical activity"), és a testmozgás ("exercise", "training") fogalmait. Fizikai aktivitáshoz sorolják a megtett lépéseket, a házimunkák elvégzését, a kutyasétáltatást, tehát minden alacsony intenzitású, könnyű mozgást. Az inaktív életmódból való kiszakadáshoz ezek a tevékenységek is fontosak, ám a betegségek kezelésében és az általános fittség javításához szükséges a rendszeres, legalább közepes intenzitású testmozgás.

Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint egy felnőtt számára az ajánlott mozgás hetente legalább 150 perc mérsékelt-közepes intenzitású (a maximális pulzus 50-70%-a) kardiomozgás (vagy 75 perc magas intenzitású), kiegészítve 2x30 perc izomerősítő mozgással.  Mozgásformát tekintve a kardio lehet gyaloglás, kerékpározás, úszás, evezés, vagy tánc is, míg erősítő edzéseknél használható a saját testsúly, gumiszalagok, súlyzók vagy erősítő gépek is.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

I-es és II-es típusú cukorbetegség

Mozgás tekintetében megegyezik a két típus terápiája (sőt, a prediabetes és az inzulinrezisztencia esetében is), de az inzulinnal kezelt cukorbetegek esetében mindenképp fontos a testmozgás tervezése a gyógyszeradagolás és az étkezés mellett, amit mindenképp érdemes egyeztetni a kezelőorvossal.

Fontos, főként a kezdetekkor a rendszeres vércukormérés edzés előtt és után egyaránt (akár közben is!), hiszen nem kezdhető el az edzés a vércukor 3,7 mmol/l értéke alatt és 13,9 mmol/l felett, illetve így elkerülhető a hipoglikémia. Hosszabb, egy óránál tovább tartó edzés közben javasolt bevinni kevés szénhidrátot a cukoregyensúly fenntartásához.

Hatékony mozgás

Mozgásstúdiónkban kiemelten fontos a betegek állapotának folyamatos ellenőrzése és nyomon követése. Szakképzett mozgásterapeutáink felkészültek a nem várt események elhárítására, a biztonságos mozgás érdekében minden mozgás előtt elvégzik a vérnyomásmérést, vércukormérést. A biztonságot szolgálják a következő eszközeink:

  • POLAR pulzusmérő órák A mozgás a vércukorértéket pozitívan befolyásolja.
  • vércukormérő
  • vérnyomásmérő
  • félautomata defibrillátor

Az edzés közbeni folyamatos pulzusmérés segíti, hogy:

  • mindenki egyénre szabott intenzitással mozogjon (ajánlott az egyéni mozgásos állapotfelmérés) a megfelelő pulzustartományban
    • így válik hatékonnyá a gyógyulás
    • az edzés se túl könnyű, sem elviselhetetlen – „kellemesen elfáradtam” érzésű
  • visszanézhetőek a korábbi eredmények – követhető a fejlődés
  • segíthet a gyógyszerbeállításban (inzulin, béta-blokkoló)
  • mozgásterapeutáink akár az otthon végzett edzéseket is látják, segítik

A Mozgásstúdió felépítése

Mozgásstúdiónk a legkorszerűbb eszközökkel segítik a gyógyító, de ugyanakkor élményt, jó érzést is adó mozgást egyéni vagy kiscsoportos (2-4 fő) formában:

  • kardio gépek – Monark kerékpár, Concept2 evezőpad, futópad
  • izomfejlesztő gépek - Technogym Kinesis Station
  • bordásfal, labdák, szalagok, TRX, egyensúlyozó eszközök

A terem kialakítása a szakmai irányelvek szerint valósult meg, az edzések egyaránt tartalmaznak kardio és erősítő típusú gyakorlatokat, részeket.

Életmód Orvosi Mozgásstúdió

Mozogj velünk az Életmód Orvosi Stúdióban! Bevezetésként ingyenesen vehetsz részt óránkon ahol többed magaddal elsajátíthatod a helyes mozgásformákat és megtanulhatod, hogy számodra hogyan és milyen mozgásforma ami segíthet. Jelentkezz speciális óráinkra!

Órarend

"testsúlycsökkentő" csoportos mozgás

Kedd

17:00 - 18:00

"vérnyomást csökkentő" csoportos mozgás

Csütörtök

17:00 - 18:00

"inzulinérzékenységet növelő" csoportos mozgás

Kedd, csütörtök

18:30 - 19:30

„vércukor csökkentő” csoportos mozgás

Szerda

17:00-18:00

 

Jelentkezni lehet e-mailen is.

Órák helyszíne: 1015 Budapest, Ostrom utca 31.Kérjük küldje el, hogy melyik órára szeretne jelentkezni, valamint írja bele telefonszámát és kollégáink felveszik Önnel a kapcsolatot és tájékoztatják a részletekről.

Bővebb információ: info@eletmodorvosikozpont.hu

Bejelentkezés telefonszámon: +36 70 629 6059

Téma szakértői

Karády András

Karády András

mozgásterapeuta

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok