Szöveti cukor monitorozás

Szöveti cukor monitorozás

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2021.01.27

Mai modern eszközök segítségével lehetséges a szöveti cukor szint folyamatos ellenőrzése, hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és a kezelő orvos egyaránt a cukorháztartás állapotáról, akár online, telediabetológiai konzultációk révén. Azon betegeknél, akiknél a HbA1c érték normális tartományban mozog és mégis úgy érzik, hogy vércukorszintjük naponta többször nagyobb kilengést mutat, a 24 órás vércukor monitorozás módszere segíthet felderíteni, hogy mi okozza a vércukorszint változásokat.

A szöveti cukor monitor (CGM – Continuous Glucose Monitoring) eszközt hasba szúrják, és onnan elektronikus jelek segítségével detektálja a használó szöveti cukor szintjét. Ennek révén kirajzolódik egy görbe, amit elemezve könnyebb beállítani a megfelelő kezelést személyre szabottan, legyen az dietetika, mozgásterápiás vagy gyógyszeres.

Hogyan működik a szöveti cukor monitorozó készülék?

A szenzort a has bőr alatti szövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével. A szöveti vércukorszenzor elektronikus jeleket küld egy vevő készülékbe, amelyből kiolvasható a mért érték és utána elemezhető a glükózszint változása.

Mivel a CGM szenzora a szövetek közötti (extracelluláris) folyadék vércukorszintjét nézi, így az kis késéssel (kb 10 perc) tükrözi az adott időszak vércukorszintjét – ami az ujjbegyből vett vérmintából mérhető.

Milyen mérési fajták vannak?

Real-time mérés

Kapcsolódó cikkünk

MODY diabétesz: főként fiatalkorban jelentkezik!

A MODY a monogénes diabétesz egyik formája számos alcsoporttal rendelkezik a genetikai károsodástól függően. Többsége 25 év előtt jelentkezik. Azért fontos, hogy kiderüljön ez a fajta betegség, mert akkor kialakítható az egyénre szabott terápia. Erről beszélgettünk dr. Bibok Györggyel, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusával.

 

 

Az adatok értékelése tekintetében kétféle rendszer különíthető el. A folyamatos visszajelzésű (real-time) készülékek általában mobiltelefonos applikáció segítségével 5-10 percenként mutatják az aktuális vércukorszintet. Ennek főként az anyagcsere folyamat, és a külsős tényezők (mint táplálkozás, mozgás, stress) vércukorszintre gyakorolt hatásainak megértésében van nagyobb szerepe, akár telediabetológiai szolgáltatásként is.

Ebben a mérési módszerben fenáll a veszély, hogy a páciens maga módosítja a terápiát a mért adatok alapján, és elkezdi módosítani szakorvosi konzutláció előtt a diétáját vagy a gyógyszeres kezelését. Érdmes minden esetben módosítás előtt diabetológus szakorvossal konzultálni terápia módosítás előtt!

Folyamatos vércukormérés utólagos adatelemzéssel

A másik módszer nem mutatja a páciens számára az értékeket, hanem az 5-7 nap leteltével a diabetológus orvosával közösen értékelik ki az eredményeket. Diagnosztikai célból utóbbi sokkal megbízhatóbb, mivel a beteg így nem változtatja meg a mérés közben napi rutinját, így láthatóak lesznek a szélsőséges (túl alacsony vagy túl magas) értékek is. Ekkor azonban különösen fontos, hogy a mérés napjaiban a beteg nem csak pontos táplálkozás-naplót vezessen, de az edzésekről, napi fizikai aktivitásról (vagy inkább pulzusmérő órák révén pontos értékekkel!), alkalmazott gyógyszer / inzulinteráoiáról is pontos feljegyzésekkel ( rendelkezzen.

Cukorbetegközpontban lehetőség van szöveti cukormonitorozó eszköz igénybe vételére, mely segítségével teljes körű képet kaphat az elmúlt 1 hét folymatos glüköz alakulásáról!

Mire jó a szöveti cukor monitorozás (CGM)?

  • a magas és alacsony vércukorkilengések felderítésére, az ismétlődő trendek azonosítása
  • a kilengések okainak elemzése, felderítése a beteg által naplózott adatok (inzulinadás, dózis, étkezés, testmozgás stb.) ismeretében
  • a CGM teljes képet nyújt a glükózértékek egész napos változásáról, ami a laborleletekből, de még a napi rendszeres önvizsgálatból sem derülne ki
  • a folyamatos vércukor mérés lehetőséget ad azonnali reagálásra a céltartományon kívüli értékek kezelésére
  • az eszköz megmutatja és megtanítja az egy hét során, milyen hatással van az étkezés, a napi aktivitás és a terápiás beavatkozások a vércukorszintre

Kiknek hasznos a mérés?

szöveti cukor monitorozás (CGM) alkalmazása - cukorbetegközpontAz egy hetes, folyamatos vércukor monitorozás erősen ajánlott azoknak, akik:

  • olyan 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél, akiknél a táplálkozás- és mozgásterápia mellett is gyakran esik le hirtelen a vércukorszintjük
  • 1-es típusú diabetesben szenvednek, és a HbA1c-szintje 7,0% alatt van. Számukra a rendszer segít értéküket a megfelelő szinten tartani, miközben a „hypo-zás” rizikója csökken.
  • 1-es típusú cukorbetegeknek, akiknek a HbA1c-szintje 7,0% felett van, és képesek az eszköz használatára
  • azoknál a betegeknél, akik a gyógyszerelés és már terápiás eljárások mellett is gyakran tapasztalnak, mérnek önmagukon szélsőséges vércukorértékeket (hypo- vagy hyperglykaemiára utaló panaszok esetén)
  • 1-es típusú, terhes cukorbetegeknek
  • 2-es típusú cukorbetegnek, akik többet szeretnének tudni a napközbeni, éjszakai vércukor értékükről
  • gesztációs diabétesz esetén, különös tekintettel, ha inzulin adására is szükség van

Ha szeretnél többet megtudni a napközbeni vércukor értékeidről, és szeretnéd pontosan beállítattni a számodra szükséges szénhidrtá és gyógyszer / inzulin mennyiségét, akkor jelentkezz be magán diabetológia rendelésünkre Budapesten a Mammut II. bevásárlóközpont 5. emeletén. 

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés szöveti cukor montorozásra

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Téma szakértője

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok