Szöveti cukor monitorozás
Mai modern eszközök segítségével lehetséges a szöveti cukor szint folyamatos ellenőrzése, hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és a kezelő orvos egyaránt a cukorháztartás állapotáról, akár online, telediabetológiai konzultációk révén. Azon betegeknél, akiknél a HbA1c érték normális tartományban mozog és mégis úgy érzik, hogy vércukorszintjük naponta többször nagyobb kilengést mutat, a 24 órás vércukor monitorozás módszere segíthet felderíteni, hogy mi okozza a vércukorszint változásokat.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
A szöveti cukor monitor (CGM – Continuous Glucose Monitoring) eszközt hasba szúrják, és onnan elektronikus jelek segítségével detektálja a használó szöveti cukor szintjét. Ennek révén kirajzolódik egy görbe, amit elemezve könnyebb beállítani a megfelelő kezelést személyre szabottan, legyen az dietetika, mozgásterápiás vagy gyógyszeres.
Hogyan működik a szöveti cukor monitorozó készülék?
A szenzort a has bőr alatti szövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével. A szöveti vércukorszenzor elektronikus jeleket küld egy vevő készülékbe, amelyből kiolvasható a mért érték és utána elemezhető a glükózszint változása.
Mivel a CGM szenzora a szövetek közötti (extracelluláris) folyadék vércukorszintjét nézi, így az kis késéssel (kb 10 perc) tükrözi az adott időszak vércukorszintjét – ami az ujjbegyből vett vérmintából mérhető.
Milyen mérési fajták vannak?
Real-time mérés
Cukorbetegség fennállása esetén a betegeknek vizsgálniuk kell a vércukor értékeiket, hiszen így egyrészt az alkalmazott terápia sikeressége ellenőrizhető, valamint fény derülhet a hipo-esetleg a hiperglikémia fennállására is. Hogy pontosan hogyan is kell ellenőrizni a vércukor értékeket, arról dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.Kapcsolódó cikkünk
Vércukormérés kisokos- kinek, mikor, hányszor
Ebben a mérési módszerben fenáll a veszély, hogy a páciens maga módosítja a terápiát a mért adatok alapján, és elkezdi módosítani szakorvosi konzutláció előtt a diétáját vagy a gyógyszeres kezelését. Érdmes minden esetben módosítás előtt diabetológus szakorvossal konzultálni terápia módosítás előtt!
Folyamatos vércukormérés utólagos adatelemzéssel
A másik módszer nem mutatja a páciens számára az értékeket, hanem az 5-7 nap leteltével a diabetológus orvosával közösen értékelik ki az eredményeket. Diagnosztikai célból utóbbi sokkal megbízhatóbb, mivel a beteg így nem változtatja meg a mérés közben napi rutinját, így láthatóak lesznek a szélsőséges (túl alacsony vagy túl magas) értékek is. Ekkor azonban különösen fontos, hogy a mérés napjaiban a beteg nem csak pontos táplálkozás-naplót vezessen, de az edzésekről, napi fizikai aktivitásról (vagy inkább pulzusmérő órák révén pontos értékekkel!), alkalmazott gyógyszer / inzulinteráoiáról is pontos feljegyzésekkel ( rendelkezzen.
A Cukorbetegközpontban lehetőség van szöveti cukormonitorozó eszköz igénybe vételére, mely segítségével teljes körű képet kaphat az elmúlt 1 hét folymatos glüköz alakulásáról!
Mire jó a szöveti cukor monitorozás (CGM)?
- a magas és alacsony vércukorkilengések felderítésére, az ismétlődő trendek azonosítása
- a kilengések okainak elemzése, felderítése a beteg által naplózott adatok (inzulinadás, dózis, étkezés, testmozgás stb.) ismeretében
- a CGM teljes képet nyújt a glükózértékek egész napos változásáról, ami a laborleletekből, de még a napi rendszeres önvizsgálatból sem derülne ki
- a folyamatos vércukor mérés lehetőséget ad azonnali reagálásra a céltartományon kívüli értékek kezelésére
- az eszköz megmutatja és megtanítja az egy hét során, milyen hatással van az étkezés, a napi aktivitás és a terápiás beavatkozások a vércukorszintre
Kiknek hasznos a mérés?
Az egy hetes, folyamatos vércukor monitorozás erősen ajánlott azoknak, akik:
- olyan 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél, akiknél a táplálkozás- és mozgásterápia mellett is gyakran esik le hirtelen a vércukorszintjük
- 1-es típusú diabetesben szenvednek, és a HbA1c-szintje 7,0% alatt van. Számukra a rendszer segít értéküket a megfelelő szinten tartani, miközben a „hypo-zás” rizikója csökken.
- 1-es típusú cukorbetegeknek, akiknek a HbA1c-szintje 7,0% felett van, és képesek az eszköz használatára
- azoknál a betegeknél, akik a gyógyszerelés és már terápiás eljárások mellett is gyakran tapasztalnak, mérnek önmagukon szélsőséges vércukorértékeket (hypo- vagy hyperglykaemiára utaló panaszok esetén)
- 1-es típusú, terhes cukorbetegeknek
- 2-es típusú cukorbetegnek, akik többet szeretnének tudni a napközbeni, éjszakai vércukor értékükről
- gesztációs diabétesz esetén, különös tekintettel, ha inzulin adására is szükség van
Ha szeretnél többet megtudni a napközbeni vércukor értékeidről, és szeretnéd pontosan beállítattni a számodra szükséges szénhidrtá és gyógyszer / inzulin mennyiségét, akkor jelentkezz be magán diabetológia rendelésünkre Budapesten a Mammut II. bevásárlóközpont 5. emeletén.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Para Györgyi