Ortopédia

Ortopédia

Szerző: CukorbetegKözpont | Módosítva: 2022.04.06 14:55

Az ortopédia a támasztó – és mozgató szervrendszert (csont, porc, inak, izomzat) érintő betegségekkel, a törzs, a gerinc, a végtagok működésének korlátozottságával foglalkozó orvostudomány.

Ortopédia lényeges szerepelt tölt a cukorbetegség kezelésében, különös tekintettel a szövődmények kezelésére. Gyakori probléma cukorbetegek körében a lábfájdalom, lábzsibbadás, láb hő- és nyomásérzékelésében történő változás, mely hozzájárulhat a láb deformitásához, kénynelmetlen cipő hosszú távú viseléséhez. Ilyen panaszok esetében érdemes ortopéd szakorvost felkeresni, hogy a láb tartós deformitása ne alakuljon ki, és elkerülhető legyen a lábsérülések kilakaulása. 

Diabéteszes láb

A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye a diabéteszes láb, melynek hátterében elsősorban idegkárosodás áll, de a kis – és nagy-erek betegsége, illetve a súlyosabb esetben kialakuló fertőzés is súlyosbítja a helyzetet. Gyakori tünet a láb érzéketlenné válása, lábfejet alkotó csontok elmozdulás, a láb szerkezete megváltozása. Emiatt ortopéd szakorvossal történő rendszeres konzultáció minden cukorbeteg számára rendszeresen javasolt, szükség esetén speciális cipő, gyógybetét viselése lehet indokolt.

Bővebben a diabéteszes lábról itt olvashat.

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

 

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK