Ortopédia

Ortopédia

Szerző: CukorbetegKözpont | Módosítva: 2022.04.06 14:55

Az ortopédia a támasztó – és mozgató szervrendszert (csont, porc, inak, izomzat) érintő betegségekkel, a törzs, a gerinc, a végtagok működésének korlátozottságával foglalkozó orvostudomány.

Ortopédia lényeges szerepelt tölt a cukorbetegség kezelésében, különös tekintettel a szövődmények kezelésére. Gyakori probléma cukorbetegek körében a lábfájdalom, lábzsibbadás, láb hő- és nyomásérzékelésében történő változás, mely hozzájárulhat a láb deformitásához, kénynelmetlen cipő hosszú távú viseléséhez. Ilyen panaszok esetében érdemes ortopéd szakorvost felkeresni, hogy a láb tartós deformitása ne alakuljon ki, és elkerülhető legyen a lábsérülések kilakaulása. 

Diabéteszes láb

A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye a diabéteszes láb, melynek hátterében elsősorban idegkárosodás áll, de a kis – és nagy-erek betegsége, illetve a súlyosabb esetben kialakuló fertőzés is súlyosbítja a helyzetet. Gyakori tünet a láb érzéketlenné válása, lábfejet alkotó csontok elmozdulás, a láb szerkezete megváltozása. Emiatt ortopéd szakorvossal történő rendszeres konzultáció minden cukorbeteg számára rendszeresen javasolt, szükség esetén speciális cipő, gyógybetét viselése lehet indokolt.

Bővebben a diabéteszes lábról itt olvashat.

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

 

Hírek

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK