Ortopédia

Ortopédia

Szerző: CukorbetegKözpont | Módosítva: 2022.04.06 14:55

Az ortopédia a támasztó – és mozgató szervrendszert (csont, porc, inak, izomzat) érintő betegségekkel, a törzs, a gerinc, a végtagok működésének korlátozottságával foglalkozó orvostudomány.

Ortopédia lényeges szerepelt tölt a cukorbetegség kezelésében, különös tekintettel a szövődmények kezelésére. Gyakori probléma cukorbetegek körében a lábfájdalom, lábzsibbadás, láb hő- és nyomásérzékelésében történő változás, mely hozzájárulhat a láb deformitásához, kénynelmetlen cipő hosszú távú viseléséhez. Ilyen panaszok esetében érdemes ortopéd szakorvost felkeresni, hogy a láb tartós deformitása ne alakuljon ki, és elkerülhető legyen a lábsérülések kilakaulása. 

Diabéteszes láb

A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye a diabéteszes láb, melynek hátterében elsősorban idegkárosodás áll, de a kis – és nagy-erek betegsége, illetve a súlyosabb esetben kialakuló fertőzés is súlyosbítja a helyzetet. Gyakori tünet a láb érzéketlenné válása, lábfejet alkotó csontok elmozdulás, a láb szerkezete megváltozása. Emiatt ortopéd szakorvossal történő rendszeres konzultáció minden cukorbeteg számára rendszeresen javasolt, szükség esetén speciális cipő, gyógybetét viselése lehet indokolt.

Bővebben a diabéteszes lábról itt olvashat.

Téma szakértői

Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész
Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos

 

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK