Cukorbetegség gyógyszeres kezelése

Cukorbetegség gyógyszeres kezelése

Módosítva: 2023.02.26 23:57

2-es típusú cukorbetegség kezelése kezdetben és leggyakrabban orális antidiabetikumokkal illetve nem inzulin jellegű injekciós készítménnyekkel történhet. Az  1-es típusú cukorbetegség esetén csak inzulinterápia lehetséges.

Gyógyszeres kezelés indoka

A 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása során az elsődleges terápia az életmód orvoslás, mely magéban foglalja az egyénre szabottan összeállított meghatározott energia- és szénhidrát tartalmú étrendet, illetve az egyén adottságaihoz, lehetőségeihez, céljaihoz igazított mozgásterápiát. Amennyiben mindez nem elegendő a vércukorszint stabilizálásához, gyógyszeres terápia szükséges. Az orális gyógyszeres kezelést (szájon át szedhető tablettákat), amennyiben hatásuk nem elegendő a normoglikémia biztosítására, lehet kombinálni GLP-1 agonista injekciós készítményekkel, GLP-1 agonista és inzulin kombinációjával, illetve inzulinnal. 

Az diabetológus a kezelés kiválasztásakor figyelmbe veszi többek között a vércukorszint emelkedés mértékét, táplálktsági állapotot, életkort, társbetegségeket, betegség fennállásának lehetséges idejét, esetlegesen már fennálló szövödményeket, annak érdekében, hogy a leghatékonyabb kezelést tudja kiválasztani.

Antidiabtikumok típusai

Az alkalmazott gyógyszeres(tablettás és injekciós) készítmények hatásmechanizmusukat tekintve 3 nagy csoportba oszthatóak:

Inzulinhatás javító készítmények

Az inzulintermelést nem befolyásolják, más úton fejtik ki vércukorcsökkentő hatásukat. Ezek az úgynevezett anitihyperglikémiás, nem hypoglikémizáló szerek.

Az alfa glukozidáz gátlók (akarbóz): a szénhidrátok felszívódásának csökkentése utján hatnak. Ennek következtében az étkezés utáni vércukor szint emelkedés mérséklődik. Mellékhatásként puffadást, fokozott bélgáz termelődést okoz. Ma már igen ritkán alkalmazzuk. 

A biguanidok (metformin): Az egyik legismertebb antidiabetikus készítmények a 2-típusú diabetes kezelésében. A rezisztencia csökkenésével fokozzák az inzulin hatását, csökkentik a máj gluközkibocsájtását (a glukogenezist és a gluconeogenezist). Kis mértékben étvágycsökkentő hatásúak, elősegíthetik a túlsúlyos cukorbetegek fogyását. Kimutatták tumor genezist késleltető tulajdonságukat is. Jól kombinálhatók más orális antidiabetikumokkal, inzulinnal és GLP-1 típusú gyógyszerekkel.

Inzulinelválasztást serkentő szerek

Az inzulinelválasztást serkentő szerek az étkezés utáni, vagy a folyamatos, egész napon át tartó alap-inzulinelválasztást, vagy mindkettőt fokozzák. Hatásukból eredően alkalmazásuk esetén előfordulhat hipoglikémia (vércukorszint normál érték alá csökkenése) gondos adagolással ennek kockázata azonban minimálisra csökkenthető.

Szulfanilureák (gliclazid, glimepirid, gliquidon): elsősorban a hasnyálmirigy inzulintermelését fokozzák (mind az étkezés utáni, mind az egész napi bázis inzulin mennyiségét növelik), továbbá gátolják a máj fokozott glukózleadását. Hypoglikémiára hajlamosító készítmények, és testsúly növekedést is okozhatnak. Előfordul, hogy bizonyos betegeknél hatástalanok.

Inkretinhatás-fokozó vegyületek (dipeptidil-peptidáz [DPP]-4 gátlók) (sitagliptin, vildagliptin, saxagliptin, linagliptin, allogliptin). Az inkretin hormonok étkezését követően választódnak ki a bélfalban és kismértékben fokozzák az inzulinszekréciót és inzulin hatást. Az inkretin hormonok lebontásában a DPP-4 enzim játszik szerepet. A DPP-4-gátlók ezt az enzimet gátolják, megakadályozva az inkretinek diabéteszben fokozott ütemű lebontást és ez által növelik az inkreatin hormonok szintjét. Használatuk esetén alacsony a hypoglikémia előfordulása.

Inkretin mimetikumok: Parenterálisan alkalmazható, nem inzulin természetű antidiabetikumok: humán GLP-1 analóg: Liraglutid, GLP-1 receptor agonista: exenatid, lixisenatid. Emellett forgalomba került GLP-1 analóg (liraglutid)és inzulin (degludek) kombinációja is. 

Az inkretin hormonok hatását utánzó szerek:  a vércukorszinttől függően fokozzák a pancreas béta-sejtjeiben az inzulin elválasztást, tartósan csökkentik mind az éhomi  mind az étkezés utáni vércukorszintet. Alkalmazásuk mellett kicsi a hipoglikémia kockázata. Csökkentik a hasnyálmirigy alfa-sejtjeiben elválasztódó glukagon termelődését is. A glukagon fokozza a máj glukóz leadását és ezáltal megemelik a vércukorszintet.  A GLP-1 agonisták fenti hatások mellett lassítják a gyomor ürülését és estsúlycsökkentő hatása is van. Jól kombinálhatók orális vércukor csökkentő gyógyszerekkel, valamint inzulinnal. Mellékhatásaik: hányinger, ritkábban hasmenés, mely a kezelést kevető néhány héten belül többnyire megszűnik.

Hatásukat a vesén át kifejtő vércukorcsökkentők

A vesén át rörténő glukóz ürítését fokozó új készítmények: a dapaglifozin és az empaglifozin. Hatásmechanizmusuk: a vese glomerulusaiban kiválasztódó glukóznak a tubulusokban történő visszaszívódását eredményező SGLT-2 enzím hatását gátolják. Ezáltal kevesebb glukózszívódik vissza a véráramba és kiürül a vizelettel. Ez fokozott vizeletürítést, glukoózürítést, ezáltal kalóriavesztést és a vércukor, valamint a testsúly egyidejű csökkenését erdeményezi.Mellékhatásként az esetek kis hányadában a szeméremtáj gombás fertőzése jelentkezhet, mely helyileg jól kezelhető.   

A pontosabb cukorbeteg kezelés bállítása érdekében kiemelten fotnos a vércukor napló vezetése, melyet itt letöltheti>>

Gyógyszerek

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK