Cukorbetegség

Cukorbetegség

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.04.06

A cukorbetegség hazánkban ma már szinte népbetegségnek számít. Sajnos a cukorbetegség diagnosztizálása sokszor csak akkor történik meg, amikor a betegség már valamilyen problémát okoz a páciens számára (hideg kéz vagy láb, látásromlás, nehéz sebgyógyulás stb.). Az időben történő diabétesz szűrés kiemelt fontosságú, akkor is ha a családban volt már cukorbeteg.

Mi a diabetológus feladata?

A diabetológus a szervezet szénhidrát anyagcseréjével, a cukoranyagcsere betegségeivel foglalkozó orvosi szakág. A diabetológus a cukorbetegség rizikófaktorait felméri, illetve mindent megtesz azért, hogy a lehetséges szövődményeket el lehessen kerülni.
A diabetológus szakorvos végzi a cukorbetegek kezelését beleértve a kezelés beállítását és nyomon-követését.

cukorbetegség

A diabetológus szakorvosunk kedves ügyfeleink részére elvégzi az általános belgyógyászati és állapotfelmérő vizsgálatokat. A cukoranyagcsere kezelésekhez a szakorvos a szervezet általános egészségi állapotát áttekinti beleértve a kórelőzményeket, esetleges családi kórelőzményeket. A cukorbetegség gyanúja vagy az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség esetén a terápia meghatározása és beállítása, rendszeres diabetológiai kontrollja is kizárólag diabetológus szakorvosnál lehetséges.

Cukorbetegség fajtái

A legáltalánosabb megkülönböztetés szerint 1-es és 2-es típusú cukorbetegségről beszélhetünk. Ezen kórállapotok megelőző fázisait pre diabétesznek hívjuk.

1-es típusú cukorbetegség

Az 1-es típusú cukorbetegség (inzulinfüggő diabetes) az ún. autoimmun betegségek egyik fajtája, kialakulásának lényege, hogy a szervezet "megtámadja" a hasnyálmirigyben lévő inzulintermelő sejteket, és elpusztítja azokat.

A cukorbetegek körülbelül 10%-a tartozik ebbe a csoportba, ami a világon közel 40 millió, míg hazánkban - pontos adatok hiányában is - legalább 70-100 ezer beteget jelent. Az előfordulási gyakoriság koreloszlásában 2 éves korban, illetve a 4–6 éves kor között egy-egy kisebb, 10–16 és 24-35 éves kor között pedig egy-egy nagyobb csúcs figyelhető meg. Az 1-es típusú diabétesszel diagnosztizáltak száma szezonálisan változik, a hidegebb hónapokban több az új eset.

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Alapja leggyakrabban az, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelő mértékben kifejteni, vagyis inzulinrezisztencia áll fenn. Ez általában a 30. életév után alakul ki arra genetikailag hajlamos és nem megfelelő életmódot folytató egyéneknél, ám napjainkban az elhízott gyermekek körében is egyre gyakoribb.

Az inzulinrezisztens állapot egy ideig nem okoz tünetet, sőt a vércukorszint is normális marad, mivel a szervezet a szokásosnál nagyobb mennyiségű inzulint termel, hogy ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát. A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát a hasnyál mirigy kimerül a több éves túlműködés során. Ezért is fontos időben észrevenni ezt a betegséget hiszen megfelelő életmódváltással megelőzhető de legalább is kitolható a hasnyálmirígy kimerülése.

Prediabétesz

Cukorbetegséget megelőző állapotnak hívják, melynek három fajtája létezik. IGT, (csökkent glukóz tolerancia) IFG (emelkedett éhhomi vércukorszint) és ennek a két állapotnak együttes megjelenése.

IGT esetén az éhhomi vércukorszint 7,0 mmol/l feletti. A két órás OGTT (cukorterhelés)  során a vércukor értéke 7,8 és 11,1 mmol/l közötti. Ilyenkor az inzulinhatás elsődleges zavara áll fenn, a szervezet álltal előállított inzulin nem képes a cukorot a sejtekbe juttatni ezért egyre többet állít elő belőlle, hogy kompenzálja a hatást.  Általában túlsúly talaján alakul ki.

IFG esetén az éhhomi vércukorszint magasabb a normalisnál (6,1-6,9mmol/l közötti),  de nem éri el a cukorbetegségre jellemző értéket (7,8 mmol/l). Vércukor terhelés szükséges a megállapításához (OGTT) 75 g glukozzal. Ennek során a két órás értéknek 7,8 mmol/l alatt kell maradnia. Az IFG az inzulin elválasztás zavara. 

Cukorbetegség kivizsgálása

A cukorbetegség kivizsgálása OGTT (terheléses vércukorvizsgálattal történik, amennyiben a rutin vérvétel nem állapít meg eltérést. Sajnmos sok esetben egy rutin vérvétel esetében nem mindig derül ki a cukorbetegség ezért a kezelő orovs/házi ovos elől rejtve marad. Amennyiben már a rutin vérvétel alkalmával is az éhhomi vércukorszint 7,8 mmol/l nál magasabb vagy a random időpontban vett vér vércukorértéke (független attól, hogy mikor étkezett a páciens) meghaladja a 11,1 mmol/l értéket. Ezek esetében cukorbetegségről beszélünk.

Cukorbetegség tünetei

cukorbetegség tüneti Állandó szomjúságérzet

cukorbetegség tüneti Gyakori vizeletürítés

cukorbetegség tüneti Fokozott éhségérzet

cukorbetegség tüneti Súlyvesztés a megfelelő táplálékbevitel ellenrére

cukorbetegség tüneti Jelentős fáradékonyság

cukorbetegség tüneti Homályos látás

cukorbetegség tüneti Lassan gyógyuló sebek

cukorbetegség tüneti Gyakori bőrfertőzés, bőrgombásodás

cukorbetegség tüneti Nemi szervek környéki bőr viszketése, gyulladása

 

Sok esetben figyelhető meg, hogy a cukorbetegeknek nincsenek jellegzetes figyelmeztető tünetei, melyek felhívnák a figyelmet a kórkép fennállására. Ennek ellenére nagyon fontos a betegség kivizsgálása, hiszen a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket (szív, vérerek, idegek, szem, vese). A szövődmények is lassan alakulnak ki, de kezeletlen esetben rokkantsághoz, vaksághoz, infarktushoz vezethetnek.

Rejtett cukorbetegség

Rejtett cukorbetegségként ismerik azt az állapotot, amikor a cukorbetegség diagnózisa még nem kimondott, ám a tünetek fennállnak. Általában ekkor szoktak szakorvoshoz fordulni és cukorterheléses vizsgálatot végeztetni (OGTT). A rejtett cukorbetegség tünetei általában a fokozott szomjúság, fokozott vizelet ürítés, rosszullétek, nehéz sebgyógyulás.

Cukorbetegség kezelése

A cukorbetegeket három nagy csoportra oszthatjuk:

  1. Rejtett cukorbeteg: aki nincs tisztában azzal, hogy cukorbetegséggel küzd (minden cukorbetegre jut a szakirodalom szerint egy rejtett cukorbeteg)

  2. Aki tudja magáról, hogy cukorbeteg, de mivel nem okoz számára tüneteket a cukorbetegség ezért együtt él ezzel az állapotával. Ez az egyik legrosszabb állapot, hiszen a hosszú időn keresztül kezeletlen cukorbetegség visszafordíthatatlan károsodásokat okoz a szervezetben. 

  3. Kezelt cukorbetegek, elsősorban 1-es típusú cukorbetegségben küdők és azok tartoznak akik a 2-es típusú cukorbetegségükre gyógyszers kezelést kapnak. Elsődleges feladat, hogy a cukorbetegség által okozott egészségkárosodást megelőzzük és a páciens életlehetőségeit maximálisan javítsuk.

A diabétesz mellitus kezelése az alábbi módokon történetcukorbetegség tünetei

 

A kezelésben kiemelt segítséget nyújt a cukorbeteg napló vezetése. A cukorbetegség kezelésében nélkülözhetetlen a megfelelő táplálkozás, melyhez recepteket itt találhat.

 

Cukorbetegség szövődményei

A cukorbetegség szövődményei közül sokakat érintenek a különböző veseproblémák, szemproblémák, de gyakor jelenség a visszatérő fertőzések, bőrptoblémák köre is. Súlyos tüneteket okozhat a láb érzéketlensége, fájdalma, zsibbadása is, mely szintén lehet a cukorbetegség következménye. Továbbá a lábszárfekély kilakulásának a hátterében is gyakra a kezeletlen cukorbetetgség áll. 

 

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok