A cukorbetegség 4 gyakori, ám nem tipikus jelei

A cukorbetegség 4 gyakori, ám nem tipikus jelei

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.11.23 00:47

Gyakori vizelési inger, fokozott szomjúság, nehezen gyógyuló sebek- a 2-es típusú cukorbetegség igen gyakori tünetei, melyet a legtöbb ember jól ismer, Így ezen panaszok esetén többen is orvoshoz fordulnak. Igen ám, viszont a betegségnek még sok más figyelmeztető jele is van, melyről nem ugrik be egyből az, hogy érdemes ellenőriztetni a vércukor értékeket. Hogy melyek a cukorbetegség gyakori, ám nem tipikus jelei, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztotta meg.

 

Bejelentkezés cukorbetegség kezelésének beállítására:

+36 70 409 3141

cukorbetegség gyógyszeres kezelése


Cukorbetegközpont szolgáltatásai cukorbetegség kezelésére

  • Diabetológiai szakorvosi vizit a prediabétesz kivizsgálására
  • Diabetológiai szakorvosi vizit a cukorbetegség kivizsgálására
  • Dietetikai szolgáltatás a helyes cukorbeteg étrend kialakítására
  • Vércukornapló
  • Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
  • Terheléses vércukorvizsgálat 3-4-5-6 pontos, inzulin szintekkel
  • Labor vizsgálatok
  • Mozgásterápia cukorbetegségben
  • Szöveti cukormonitorozás
  • Neuropátia kivizsgálás
  • Sebkezelés

Gyakori bőrproblémák

 
Cukorbetegség esetén gyakori, amikor vissza-visszatérő bőrproblémákkal szembesül a beteg. Az egyik legjellemzőbb, amikor sötét, bársonyosabb tapintású foltok jelentkeznek a bőrön- rendszerint a hajlatokban, a nyakon, csuklón, könyök részén (acanthosis nigricans). A magas inzulinszint ugyanis fokozza a bőrsejtek növekedését és a melanin termelődését. Amennyiben ezt tapasztalja valaki, mindenképp ellenőriztesse vércukor szintjét (OGTT, ne csak az éhomit valamint az inzulin szintet is ), mivel igen gyakori, hogy inzulinrezisztenciára, vagy már cukorbetegségre utal a probléma!
Ezen kívül érdemes tudni, hogy a megemelkedett glükóz szint okozhat még visszatérő bőrfertőzéseket, szőrtüszőgyulladást, valamint heves bőrviszketést is.
 

Horkolás

 
cukorbetegség jeleiSokan nem gondolnak rá, pedig a horkolás bizony a cukorbetegség egyik tünete is lehet, sőt, a 2-es típusú diabetes-ben szenvedők csaknem fele tapasztalja a problémát. Sőt, egy nemrégiben napvilágott látott kanadai tanulmány szerint hogy az alvási apnoe-val diagnosztizált betegek 23 százalékánál 5 és fél éven belül cukorbetegség alakult ki. Az összefüggés pontos oka egyelőre nem tisztázott, ám valószínű, hogy ekkor stressz hormonok szabadulnak fel, mely megemeli a vércukor szintjét.
 

Hallásromlás

 
A hallásromlást rendszerint a kornak tudják be, ám érdemes tudni, hogy cukorbetegség tünete is lehet, ha valaki kénytelen hangosabbra állítani a TV-t. A National Institute of Health tanulmánya szerint ugyanis a hallásromlás a diabetes korai jele is lehet. A megemelkedett vércukorértékű embereknél - akiknél addig még nem diagnosztizálták a cukorbetegséget- 30 százalékkal nagyobb volt a halláskárosodásuk az egészséges társaikkal szemben. Ennek oka, hogy a magas glükóz szint miatt károsodnak a belső fülben lévő erek, így a hallás károsodik - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
 

Testsúly csökkenése

 
Gyakori tévhit, miszerint a 2-es típusú cukorbetegséget csakis a testsúly növekedése jelez. Való igaz, a diabetes egyik fő rizikófaktora a túlsúly, ám előfordulhat, hogy a betegeknél kevesebbet mutat a mérleg nyelve diéta és több testmozgás és stressz nélkül is. Ennek az oka a magas vércukorszint okozta fokozott vizeletürítésben keresendő. Igy egyrészt vizet és glükózt is veszít az illető, mivel a vércukor távozik a vizelettel együtt. Ráadásul mivel a sejtek ekkor éheznek, így a szervet az izmokból el kezdi lebontani a fehérjét, ami szintén súlyvesztéssel jár.
 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Gyermekkori diabetesem 14 éve fenn àll. Sajnos a nagyon hanyag fiatalkori cukorbetegséget mostanàban kezdem kiszenvedni. Az életembe nagyon erősen szerepet játszik a sport lassan 1 éve, elég intenzíven. Szemfenékvizsgàlat soràn kiderült a napokban, hogy elkezdődött némi szövődmény! Az intenzív sportolàst semmi esetre sem szeretném abbahagyni, viszont nem talàlom az arany középutat a diabétesz és a sport között. Àtlagban 5-9 közöttiek az értékeim. Sport utàn viszont van, hogy 22-es értékeket is mérek,melyek megijesztenek. Reggelre pedig 2-4 közöttiek az értékek. A módszer amivel próbàlkoztam, hogy sportolàs előtt 2-3 óràval étkeztem és inzulint is adtam, hogy ne sport közben érje el a csúcshatàst az inzulin. Eleinte úgy tűnt bevàlik a módszer, de ismét elkezdődött a 20-asok hada... Tanàcsot szeretnék kérni esetlegesen kihez tudnék fordulni ezzel a problémàval.

Köszönettel
Andrea

Kedves Andrea !



Csak általánosságban tudok válaszolni a kérdéseire. mivel nem tudom, hogy ilyen és mennyi inzulint ad. A sportolás milyen időszakban történik. A magas vércukor értékeinek hátterében a sportolás alatti rejtett hypoglykaemia játszhat szerepet. Amennyiben este sportol, ennek a hatása elhúzódik éjszakára is és ez okozhatja az éjszakai alacsony vércukor értékei. Küldök egy sport és étkezés közötti összefüggést és a javasolt étkezéseket.

Mozgás időtartama vércukorszint Étkezés szénhidráttartalma

25-30 perc 4,5 alatt 15 g cukortartalmú folyadék, gyümölcslé

4,5-8,3 15 g gyümölcs vagy 12 g müzliszelet

8,3 felett semmi

30-120 perc 4,5 alatt 15 -20 g mozgás előtt és 15 -20 mozgás közben (folyadék+szendvics)

4,5-8,3 15 g mozgás előtt és 15+20 g mozgás közben folyadék+szendvics )

8,3 felett 15 g mozgás előtt (szendvics )

120 percnél több 4,5 alatt 4-5 dl gyümölcslé+szendvics

4,5-8,3 30 g- nál kevesebb (gyümölcs+szendvics)

8,3 felett 30 g -nál kevesebb (szendvics)

Tanácsom az hogy vegye fel a kapcsolatot Dvorák Márton mozgásterapeutával, aki mozgás és a cukorbetegség tekintetében hasznos tanácsokat tud adni. Bejelentkezés: 0670 4093120 telefonszámon

Üdvözlettel. dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK