Telediabetológia - modern segítség a diabetológiai gondozásban

Telediabetológia - modern segítség a diabetológiai gondozásban

Módosítva: 2022.04.06 13:09

A cukorbetegség egyre több embert érint, az újonnan diagnosztizált betegek száma évről évre nő. Számukra nyújt kényelmes és hatékony megoldást a világviszonylatban is újdonságnak számító telediabetológia. A telediabetológia a páciens számára rengeteg időt, utazást takarít meg, ezért kényelmes. A diabetológus számára pontos naplózott adatbázist nyújt a páciens vércukorszintjéről, segítve a kezelést és a folyamatos nyomon követést.

Mi az a telediabetológia?

Hogyan segíti a telediabetológia a cukorbetegeket?A telediabetológia Magyarországon újdonságnak számít, míg több külföldi országban már régebb óta alkalmazzák. A telediabetológia segítségével az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készít, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. A Cukorbetegközpont páciensei számára ez egy ingyenes szolgáltatás, amely papír alapon és digitálisan is felületen is elérhető.

Ha a beteg megosztja az adatokat a kezelőorvosával, az lehetővé teszi a megfelelő terápia választását, illetve a kezelés folyamatos nyomon követését, módosítását. Így tehát a gondozott cukorbetegek anyagcsere-állapotának naprakész ellenőrzését és a mindennapi élet orvosi segítségét adja a rendszer anélkül, hogy közvetlen orvos-beteg találkozás jött volna létre.

A telediabetológia különösen hasznos lehet olyan élethelyzetekben, amikor az anyagcsere, vércukorszint felügyelete különösen fontos. Így például újonnan felfedezett cukorbetegségnél a kezelés beállításához, már ismert cukorbetegnél a terápia módosításához, jelentősebb életmód változtatásnál, terhesség alatt, műtétet követően, külföldi tartózkodás során.Próbálja ki a telediabetológia alkalmazást és az online cukorbetegnaplót

A telediabetológiával csökkenthető az orvosi kontrol vizitek száma ezzel a váróba történő várakozás és az utazás ideje is csökkenthető ami nagyobb kényelmet biztosít a páciens számára annélkül, hogy elveszíteni az orvosi kontrolt ami a legfontosabb a cukorbetegek gondzozása során.

A telediabetológia az étkezési naplóhoz hasonlóan rögzítiés továbbítja a kezelőorvos felé az adatokat aki visszajelzést is tud küldeni a páciensnek a kétirányú kommunikációnak köszönhetően.

Telediabetológia előnyei

  • otthoni vércukor ellenőrzés orvosi felügyelettel
  • pontos terápia beállítását nagymértékben segíti
  • kiugró esetek esetén orvosi értesítés a páciens felé
  • diszkrét megoldás az applikációnak köszönhetően
  • napi történések rögzítése a naplóba telefonos applikáció vagy számítógép segítségével
  • egyszerű használat

Kinek ajánlott a telediabetológia?

Telediabetológia menete

  1. Orvosi konzultáció során a kezelés meghatározása.
  2. Telediabetológiai naplót vezet a páciens otthonában elektronikusan.
  3. Az elektronikus adatokat a kezelőorvos folyamatosan figyeli szükség szerint módosít a kezelésen.
  4. A páciensnek a telediabetológiának köszönhetően ritkábban szükséges kontrollon megjelenni.
  5. A páciens táblázat formályában folyamatosan és naprakészen grafikus formában nyomonkövetheti, valamint visszanézheti korábbi értékeit.
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus, belgyógyász

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK