Cukorbetegséghez kapcsolódó szembetegségek

Cukorbetegséghez kapcsolódó szembetegségek

Szerző: CukorbetegKözpont | Módosítva: 2022.08.02

A cukorbetegség növeli bizonyos szemproblémák kockázatát, melyek némelyike akár látásvesztéshez is vezethet. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint a szem ereit is károsíthatja, ami homályossá teheti a látást – mindkét vagy csak az egyik szemen. A szemlencse vízkötő képessége is változik ilyenkor, ez is okozhatja ezt a tünetet. A kezelés már csak azért is fontos, mert ez a károsodás végső soron akár látásvesztéshez is vezethet. A cukorbetegség hazánkban a vakság második leggyakoribb oka, sűrűbben fordul elő 2-es típusú cukorbetegeknél, viszont az 1-es típusúaknál gyakoribbak és súlyosabbak lehetnek a komplikációk.

Milyen szemészeti szövődményei vannak a cukorbetegségnek?

Mivel a tartósan magas vércukorszint miatt a szemben az erek és idegek is károsodnak, ezért több szemészeti szövődmény is felléphet. Sajnos igen gyakori, amikor ezeket a beteg akkor tapasztalja, amikor még nem is tud a cukorbetegségéről, hiszen a 2-es típusú diabetes már hosszú ideje fennállhat, úgy, hogy semmilyen tünetet nem okoz. A páciens sokszor csak akkor szembesül a betegségével, amikor az már szövődményeket okozott, mint például a szemészeti, neuropathias szövődményt. Éppen ezért fontos a magas rizikóval rendelkezők rendszeres szűrése diabetes irányába.

Cukorbetegséghez kapcsolódó szembetegségek

Diabéteszes retinopátia

A cukorbetegség egyik szövődménye a látás romlása, aminek oka, hogy a magas vércukorszint károsítja a szemben (ahogy a test más területén is) található hajszálerek falát.  A szemfenéki erekkel együtt a szemfenéken elhelyezkedő fényérzékelő sejtek is károsodnak. Ezt az állapotot diabéteszes retinopátiának nevezik. A betegség kezdetben nem okoz tüneteket, később azonban úszó homályos foltok jelenhetnek meg a beteg szeme előtt, majd látásromlás következik be.

Diabéteszes retinopátia vizsgálata

A betegség súlyosbodásakor már elzáródnak hajszálerek, aminek hatására a retinában új erek képződnek. Ezek azonban már nem lesznek olyan erős erek és megrepedve vér szivárog belőlük az üvegtestbe, ami gátolja a látást. A retinopátia hegesedéssel is járhat, ekkor a heg a látóideghártyát elmozdíthatja a helyéről, amit retinaleválásnak neveznek.

Fénytörés zavara

A magasabb vércukorszint a szemgolyóban is megemeli a vércukorszintet, változik a szem fénytörése és a beteg rövidlátóvá válik. A vércukorszint rendezését követően visszanyeri az eredeti fénytörést.

Homályos látás

A megemelkedett vércukorszint révén a glukóz koncentráció a szemgolyóban is túlságosan magas szintet ér el, miáltal annak fénytörése megváltozik, homályos látás alakul ki.

Szürke- és zöldhályog

A szemlencse normál esetben tiszta és áttetsző, ám szürkehályog esetén homályos, zavaros a fényáteresztő képesség csökkenése miatt, melyet a magas vércukorszint is okozhat. Ez egy visszafordíthatatlan folyamat, melynek következtében a szemlencse fokozatosan elhomályosul, a beteg mintha egy vízfátyolon keresztül látná a világot. A szürkehályog egy viszonylag jól kezelhető szemészeti probléma, kezdetben korrigálható szemüveggel, illetve fontos a jó minőségű napszemüveg is. A szürkehályog gyógyítása azonban sok esetben csak műtét segítségével lehetséges.

 

Ennél veszélyesebb a zöldhályog, mely rendkívül összetett és több változata is ismert, de minden esetben nő a szemnyomás. Oka, hogy a látóidegek fokozottabb ütemben pusztulnak a normálisnál, ami eleinte kisebb-nagyobb kieséseket okoz a látótérben, és a kezelések elmaradásával vakság következhet be. Emiatt fontos a mihamarabb elkezdett tüneti kezelés szemcseppekkel, súlyos esetben lézeres műtéttel, de emellett szükséges a cukorbetegség rendezése is.

 

Források:

Süveges Ildikó (2021, szerk.) Szemészet. Medicina Könyvkiadó Zrt., Budapest

Magyar Diabetesz Társaság: A Szem egészsége. 2021.02.03. http://www.diabet.hu/info.aspx?web_id=&sp=193

Téma szakértője

  • Prof. Dr. Holló Gábor

  • Szakterületek:
    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabeteses retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • személyes, rendelői vizit

 

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok