
Magas vércukorszint - Hiperglikémia
Magas vércukorérték előfordulhat egy rendkívüli cukormennyiség bevitele után, de akár egy kezdődő diabéteszt is jelezhet. Cukorbetegeknél a vércukorszint a helyes életmóddal, a szigorú diétával, és ha szükséges, a gyógyszeres terápia pontos követésével normál tartományba tudható. Vannak viszont olyan esetek, amikor a vércukorszint kórosan megemelkedik. Ez akár súlyos szövődményeket is okozhat.
Jelentkezzen be diabetológiai kivizsgálásra!
ONLINE
bejelentkezés
Jelentkezzen be diabetológiai kivizsgálásra!
Mikor beszélünk magas vércukorszintről?
Akkor beszélünk hiperglikémiáról azaz magas vércukorszintről, ha a vércukorszint éhgyomri állapotban 7mm/l feletti vagy étkezés után 8mm/l értéket meghaladó. A magas vércukorszint alkalmanként előfordulhat, de ha ez az állapot rendszeressé válik, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni. Gyakori magas vércukorszint esetén kezdődő cukorbetegségre kell gondolni, vagy ha a diabétesz már korábban diagnosztizáslásra került, akkor a kezelés nem megfelelő, és biztosín módosítani kell az étrenden, mozgáson vagy az alkalmazott gyógyszeres / inzulinos terápián.
Jelentkezzen be szöveti cukor monitorozásra! |
Magas vércukorszint okai
A hiperglikémiát egyes élettani állapotok, betegségek is okozhatják, de a megfelelő ételek fogyasztása és bizonyos gyógyszerek is előidézhetik, mind egészséges, mind cukorbetegek esetében is.
Leggyakoribb oka a magas cukor értéknek:
- túl magas gyorsan felszívódó szénhidrát tartalmú ételek fogyasztása
- étkezési ritmus felborulása
- ha nem megfelelő a gyógyszeres - vagy inzulinkezelés
- hibás gyógyszerszedés, inzulinbeadás (pl rossz inzulin pumpa, pennel probléma, rossz időpontban szedett gyógyszer stb)
- stressz
- a megszokottnál kevesebb testmozgás
- gyulladásos megbetegedés, fájdalom, műtét, fertőzések
- egyéb nem vényköteles gyógyszerek szedése, melyek hozzáadott cukrot tartalmaznak (pl: köptetők)
- hormonális hatás (főleg gyermekeknél, terhesség során)
Magas vércukorszint tünetei
A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran évekig nem derül fény, így nem ritka, amikor már egy-egy súlyosabb szövődménye hívja fel rá a figyelmet. Pedig vannak olyan hétköznapinak tűnő tünetek, melyek felvetik a betegség gyanúját, és a legújabb tanulmányok szerint az egyik ilyen az alvászavar. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa a diabetes mihamarabbi diagnózisára hívja fel a figyelmet.Kapcsolódó cikkünk
Gyakran jár együtt az alvászavar és a 2-es típusú cukorbetegség
Milyen tünetekre érdemes figyeni?
- Fokozottabb fáradtság, álmosság
- Koncentrációs problémák, memória gondok
- Szokásosnál fokozottabb szomjúság - vagy éhségérzet
- Száraz, viszkető bőr
- Homályos látás
- Főleg éjszaka jelentkező fokozott vizeletürítés
- Gennyes fertőzések kialakulása
- Lassabban gyógyuló sebek
- Ketonok és cukor megjelenése a vizeletben
Ha a magas vércukorszint hosszú ideig fennáll, akkor a szövődmények kialakulásának esélye sokkal nagyobb. A rossz anyagcsere kihat az erekre, idegekre, a vesék működését csökkenti, látásromlást okoz és kihat a nemi szervek működésére. Hiperglikémia esetén a fertőzések kialakulásának kockázata is megnő.
A magas vércukorszint kezelése
Ha magas vércukor értékeket mérünk, akkor mielőbb vissza kell térni a korábbi, orvosi utasítás szerinti kezelésre. Ebben kiemelt jelentőségű a cukorbeteg diéta betartását, a rendszeres mozgás, előírt gyógyszerek pontos bevételét, az inzulin pontos beadása.
A magas cukor kezelésében fontos az alábbiak betartása:
- a megfelelő időben történő gyógyszer bevétel, vagy inzulin beadás
- a megfelelő mennyiségű és összetételű ételek fogyasztása, az előre megbeszélt időpontban
- elegendő folyadékbevitel (min napi 2-3 liter)
- alkohol fogyasztás minimalizálása
- hozzáadott cukort tartalmazó ételek kerülsée (sütemény, gyümölcsjoghurt, üdítő italok, szörpök stb)
- gyakori vércukormérés étkezések előtt és után,mely értékek rögzítése igen fontos. Erre legjobb felület a nyomtatott vércukornapló, de kíváló megoldás lehet vércukor érték rögzítését is végző online cukorbeteg naplók használata.
- gyakori vércukormérést meg tudja könnyíteni szöveti cukor monitirozó eszköz használata
- rendszeres testmozgás (FIGYELEM: 14mm/l vércukorérték felett a sportolás és fizikai aktivitás kerülendő, mert az anyagcsere további romlásához vezet), terhelés fokozatos emelésével
- étkezés és mozgás összehangolása
- elegendő mennyiségű alvás beillesztése a mindennapokba
- testsúly normalizálása
Ha ezek ellenére is hiperglikémia jelentkezik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost kell felkeresni. Cukorbeteg terápiában jártas szakorvos segíts kideríteni mi okozhtaja a magas vércukorértéket, milyen módosításokra van szükség a vércukorszint stabilizálásához.
Cukorbetegközpontban lehetőség van az alábbi szolgáltatásokat igénybe venni:
- diabetológiai konzultáció
- gyógyszer átálláítás
- cukorbeteg étrend átbeszélése dietetikussal
- testsúlycsökkentés, magas vércukorszint csökkentésére alkalmas mozgásterápia, cukorbeteg edzésterv összeállítása
- szöveti cukor monitorozás igénylése
- vércukormérés betanítás
- inzulinbeadás oktatás
Ketoacidózis
Ketoacidózis a cukorbetegség lesúlyosabb szövődménye, mely során a magas vérukorszint miatt túl sok keton felhalmozódik a vérben. Ez előfordulhat már diagnosztizált diabéteszeseknél, ha nincs jól beállítva kezelés, de akár egy felhívó jel is lehet, a cukorbetegség első jelentkezése. Ilyenkor vagy nem elég, vagy egyáltalán nincs inzulin a szervezetben, illetve a másik ok, hogy olyan sok cukor van a vérben és az inzulin azt nem tudja befolyásolni. A tünetek nem egyszerre jelentkeznek, hanem lassan, fokozatosan:
- szájszárazság
- fokozott szomjúság és gyakori vizelési inger
- fáradtság
- koncentráció hiány
- hányás, hasmenés
- gyümölcsszagú lehelet
Ha nem ismerik fel időben, akkor a legsúlyosabb tünet, az eszméletvesztés, azaz a kóma bekövetkezte. Ha ez az életveszélyes állapot kialakul, azonnal sürgősségi ellátás szükséges!
Amennyiben rendszeresen magas a vércukorértéke, forduljon központunkba segíségért a helyes terápia kiválasztása érdekében!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be diabetológiai kivizsgálásra!
Téma szakértői