Mody- a cukorbetegség egy ritka fajtája

Mody- a cukorbetegség egy ritka fajtája

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.08.08

A mody a cukorbetegség egy ritka fajtája, a lakosság 1-2%-ánál fordul elő. Általában 25 év előtt manifesztálódik, illetve sok esetben nincsen szükség inzulinterápiás kezelése, elegendő az életmód terápia vagy a tablettás kezelés.

A mody jelentése

A mody egy mozaikszó, a fiatal korban manifesztálódó cukorbetegség kifejezés rövidítése (maturity onset diabetes of the young).

Általában fiatalkorban, még 25 év előtt jelentkezik.

Ritka típusa a cukorbetegségnek, a lakosság 1-2%-át érinti ez a fajta diabétesz. Gyakran felismeretlen marad, mivel sok esetben a klasszikus tünetek (szomjúság, fogyás, fokozott vizelés, nehéz sebgyógyulás) nem jelentkeznek, illetve nem minden diabetológus van tisztában a mody jellegzetességeivel.

Nem sorolható be az 1-es típusú, vagy a 2-es típusú diabétesz közé, így önálló kórképként kezelendő.

Az alábbiak jellemzőek erre a típusú cukorbetegségre:

  • általában fiatal korban, még 25 év előtt jelentkezik
  • a cukorbetegség a család több tagjánál is fennáll, akár több generáción átívelhet
  • az esetek többségében nincs szükség inzulinkezelésre, diéta vagy diéta és tablettás kezelés elegendő lehet

Hogyan alakul ki a mody?

A mody genetikailag meghatározott kórkép, egy gén felelős az örökítéséért.  Így ha a családban előfordult ilyen típusú cukorbetegség, a gyermekeknél, unokáknál is gondolni kell erre, időben érdemes elmenni kivizsgálásra.

Abban az esetben, ha az anyának mody típusú cukorbetegsége van, a gyermekei 50% eséllyel örökölhetik azt.  Ha a gyermek örökölte a genetikai defektust, a mody általában még 25 éves kora előtt manifesztálódik, függetlenül a testsúlytól vagy az életmódtól.

A modynak különböző fajtái lehetnek, a kiváltó gén defektusától függően.

Az alábbi 4 gén okozza a mody-k legnagyobb hányadát:

  • HNF1-alfa: ez okozza a mody-k megközelítőleg 70%-át, a hasnyálmirigy által termelt inzulin mennyiségét csökkenti
  • HNF1-béta: a mody ezen fajtájával rendelkezőknél vese ciszták, húgyúti gondok és köszvényes panaszok is megjelenhetnek a szénhidrátanyagcsere-zavar mellett.
  • HNF4-alfa: ritka fajtája a mody-nak, általában nagy születési súllyal jár, illetve alacsony csecsemőkori vércukorszinttel. A legtöbbször szulfonilurea tartalmú készítménnyel kezelik.
  • Glucokinase: azon személyeknél, akiknél ezen gén defektusa okozza a mody-t, azoknál  a normál értéknél magasabb vércukorszint jelentkezhet, ám nem jellemző a kiugróan magas érték.

A glukokinase kivételével minden mody fajtánál fennáll a hosszú távú szövődmények kialakulásának fokozott veszélye, amelyet csökkenteni lehet a helyes étrend és a rendszeres fizikai aktivitás bevezetésével.

Ezekben a génekben történő változás okozza a legtöbbször a mody-t, vannak azonban olyan esetek, amikor nem ismert a gén kiléte, ezt mody-x-nek nevezzük.

Diagnosztikai lehetőségek a mody kiderítéséhez

Mivel a mody egy genetikai, úgynevezett monogénes betegség, így a diagnózis felállításához is genetikai vizsgálat szükséges. Ebben az esetben egy vérvételre lesz szükség, amelyből laborban ki tudják mutatni, mely gén defektusa okozza a betegséget.

Emellett még javasolt lehet a hasnyálmirigy antitestek illetve a C-peptid szint meghatározása is a vérből.

Mody kezelése

A cukorbetegség ezen ritka fajtájának kezelésénél általában nincs szükség inzulin terápiára.

Általában tablettás antidiabetikum adásával, illetve életmód terápiával karban tartható.

Utóbbival kapcsolatban érdemes dietetikus szakember és mozgásterapeuta véleményét is kikérni.

A dietetikus a cukorbetegségben követendő, vércukorszintet normalizáló étrend kialakításában tud segítséget nyújtani, a mozgásterapeuta pedig az egészséges pulzustartomány figyelembe vételével állítja össze az edzést.

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
McCree Gabriella

McCree Gabriella

diplomás szülésznő, laktációs szaktanácsadó
Szkladányi - Szabó Lucia

Szkladányi - Szabó Lucia

holisztikus dietetikus

Hírek

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek
Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

A diabéteszes lábon kialakuló fekélyek, és végső soron az amputáció a cukorbetegeket fenyegető egyik legsúlyosabb következmény. A mézes fekélykezelés azonban a már kialakult sebek kezelésében is komoly javulást eredményezhet, így jelentősége nem csekély az állapotromlás megfékezésében. De vajon milyen tulajdonságai teszik ilyen hatékonnyá az orvosi mézet? Erre a kérdésre válaszolt dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája.

További részletek
A hamisított Ozempic injekciók veszélyesek lehetnek

A hamisított Ozempic injekciók veszélyesek lehetnek

Már eddig is hangos volt a sajtó azoktól az esetektől, amikor nem cukorbetegek olyan gyógyszerekkel próbáltak fogyni – elsősorban a Saxenda és Ozempic injekciókat alkalmazva -, amelyeket kifejezetten diabéteszeseknek fejlesztettek ki. Úgy tűnik azonban, hiába volt a figyelemkeltés az esetleges mellékhatásokról és a gyógyszerhiányról, az üzlet szintet lépett: ma már a hamisított Ozempic injekciók is jelen vannak a piacon. A veszélyekre dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok