Mody- a cukorbetegség egy ritka fajtája

Mody- a cukorbetegség egy ritka fajtája

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.08.08 15:30

A mody a cukorbetegség egy ritka fajtája, a lakosság 1-2%-ánál fordul elő. Általában 25 év előtt manifesztálódik, illetve sok esetben nincsen szükség inzulinterápiás kezelése, elegendő az életmód terápia vagy a tablettás kezelés.

A mody jelentése

A mody egy mozaikszó, a fiatal korban manifesztálódó cukorbetegség kifejezés rövidítése (maturity onset diabetes of the young).

Általában fiatalkorban, még 25 év előtt jelentkezik.

Ritka típusa a cukorbetegségnek, a lakosság 1-2%-át érinti ez a fajta diabétesz. Gyakran felismeretlen marad, mivel sok esetben a klasszikus tünetek (szomjúság, fogyás, fokozott vizelés, nehéz sebgyógyulás) nem jelentkeznek, illetve nem minden diabetológus van tisztában a mody jellegzetességeivel.

Nem sorolható be az 1-es típusú, vagy a 2-es típusú diabétesz közé, így önálló kórképként kezelendő.

Az alábbiak jellemzőek erre a típusú cukorbetegségre:

  • általában fiatal korban, még 25 év előtt jelentkezik
  • a cukorbetegség a család több tagjánál is fennáll, akár több generáción átívelhet
  • az esetek többségében nincs szükség inzulinkezelésre, diéta vagy diéta és tablettás kezelés elegendő lehet

Hogyan alakul ki a mody?

A mody genetikailag meghatározott kórkép, egy gén felelős az örökítéséért.  Így ha a családban előfordult ilyen típusú cukorbetegség, a gyermekeknél, unokáknál is gondolni kell erre, időben érdemes elmenni kivizsgálásra.

Abban az esetben, ha az anyának mody típusú cukorbetegsége van, a gyermekei 50% eséllyel örökölhetik azt.  Ha a gyermek örökölte a genetikai defektust, a mody általában még 25 éves kora előtt manifesztálódik, függetlenül a testsúlytól vagy az életmódtól.

A modynak különböző fajtái lehetnek, a kiváltó gén defektusától függően.

Az alábbi 4 gén okozza a mody-k legnagyobb hányadát:

  • HNF1-alfa: ez okozza a mody-k megközelítőleg 70%-át, a hasnyálmirigy által termelt inzulin mennyiségét csökkenti
  • HNF1-béta: a mody ezen fajtájával rendelkezőknél vese ciszták, húgyúti gondok és köszvényes panaszok is megjelenhetnek a szénhidrátanyagcsere-zavar mellett.
  • HNF4-alfa: ritka fajtája a mody-nak, általában nagy születési súllyal jár, illetve alacsony csecsemőkori vércukorszinttel. A legtöbbször szulfonilurea tartalmú készítménnyel kezelik.
  • Glucokinase: azon személyeknél, akiknél ezen gén defektusa okozza a mody-t, azoknál  a normál értéknél magasabb vércukorszint jelentkezhet, ám nem jellemző a kiugróan magas érték.

A glukokinase kivételével minden mody fajtánál fennáll a hosszú távú szövődmények kialakulásának fokozott veszélye, amelyet csökkenteni lehet a helyes étrend és a rendszeres fizikai aktivitás bevezetésével.

Ezekben a génekben történő változás okozza a legtöbbször a mody-t, vannak azonban olyan esetek, amikor nem ismert a gén kiléte, ezt mody-x-nek nevezzük.

Diagnosztikai lehetőségek a mody kiderítéséhez

Mivel a mody egy genetikai, úgynevezett monogénes betegség, így a diagnózis felállításához is genetikai vizsgálat szükséges. Ebben az esetben egy vérvételre lesz szükség, amelyből laborban ki tudják mutatni, mely gén defektusa okozza a betegséget.

Emellett még javasolt lehet a hasnyálmirigy antitestek illetve a C-peptid szint meghatározása is a vérből.

Mody kezelése

A cukorbetegség ezen ritka fajtájának kezelésénél általában nincs szükség inzulin terápiára.

Általában tablettás antidiabetikum adásával, illetve életmód terápiával karban tartható.

Utóbbival kapcsolatban érdemes dietetikus szakember és mozgásterapeuta véleményét is kikérni.

A dietetikus a cukorbetegségben követendő, vércukorszintet normalizáló étrend kialakításában tud segítséget nyújtani, a mozgásterapeuta pedig az egészséges pulzustartomány figyelembe vételével állítja össze az edzést.

Téma szakértői

Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK