Orvosi méz használata sebkezelés esetén

Orvosi méz használata sebkezelés esetén

Módosítva: 2022.05.10

A méz számos jótékony hatásáról már az ókorban is tudtak. A sebkezelés esetén a hagyományos mézzel szemben az orvosi mézet külön erre a célra termesztik Újzélandon, mert az itteni méz magas metilglioxál tartalma miatt hatékony védelmet biztosít a baktériumok ellen.

Minden méz rendelkezik ozmotikus képességgel, alacsony a pH-juk és kb. 70 %-os cukortartalmuk miatt. Minden egyes mézfajták különböznek egymástól, és ez az olyan növénytől eredeztethető tényezőknek tulajdonítható, mint ásványok, vitaminok, enzimek, szerves savak, fitokemikáliák és egyéb növényi eredetű anyagok.

Milyen tulajdonságai teszik hatékonnyá a sebek és égési sérülések kezelésében az orvosi mézet?

Különböző vegyületei és fizikai tulajdonságai egymást felerősítve pusztítják el a baktériumokat és segítik a sebgyógyulást. Így nem emelhetjük ki külön az méz egyetlen aktív összetevőjét sem. Az általunk használt orvosi méznek összesen 5 hatásmechanizmusa van:

  • sebtisztítás
  • immunrendszer stimulálása
  • kellemetlen szag megszüntetése
  • gyulladáscsökkentő hatás
  • antibakteriális hatás

Milyen esetekben használható az orvosi méz?

  • Artériás eredetű lábszárfekély
  • Diabéteszes lábszárfekély
  • Különféle eredetű lábszárfekélyek
  • Onkológiai sebek
  • Felfekvések (I-IV. fokú)
  • Traumás és műtéti eredetű sebek
  • Vénás eredetű lábszárfekély
  • Első- és másodfokú égési sérülések

Újzélandi, manuka méz (orvosi méz) különlegessége

A Leptospermum mézet magas metilglioxál tartalma miatt választották, mely hatékony védelmet biztosít a baktériumok ellen. Randomizált, kontrollcsoportos vizsgálatok tanúsága szerint ez az egyetlen mézfajta, mely elősegíti a sebgyógyulást. A vizsgálatok során a Manuka mézről még az is bebizonyosodott, hogy az ún. “kórházi szuperbaktérium” vagy “húsevő baktérium” (MRSA) ellen is hatásos. Míg más mézfajták is rendelkeznek bizonyos mértékű (hidrogén-peroxidnak köszönhető) antibakteriális hatással mikor a kaptárból kiveszik őket, ez a hatás nem tartós.

A Manuka azonban más: ez a méz egy további, nem peroxid tevékenységen alapuló (NPA) antibakteriális tényezővel is rendelkezik, illetve szinergisztikus hatása stabil, nem változik fény vagy mérsékelt hő hatásra.

Minden méz rendelkezik ozmotikus képességgel, alacsony a pH-juk és kb. 70 %-ban cukrot és 20 %-ban vizet tartalmaznak. A fennmaradó 10 % az, amiben az egyes mézfajták különböznek egymástól, és ez az olyan növénytől eredeztethető tényezőknek tulajdonítható, mint ásványok, vitaminok, enzimek, szerves savak, fitokemikáliák és egyéb növényi eredetű anyagok. Ezek a jellemzők növényenként eltérőek. A metilglioxál (ld. lent) tartalom különösen nagy mértékben változik, és minden fajta közül a Leptospermum esetében a legmagasabb.

Tudósok kimutatták, hogy a metilglioxál (MGO) az egyik fő összetevője, mely az aktív antibakteriális hatással összefüggésbe hozható. Az orvosi mézben található MGO szint kb. 400-500mg/kg, míg más (orvosi) mézek esetében ugyanez a szám akár 18 mg/kg is lehet. 

Fontos tudnivalók az orvosi mézről

  • Cukorbetegek is biztonsággal használhatják az orvosi mézet, hiszen bizonyítottan nincs hatással a vércukorszintre és így teljesen biztonságos cukorbetegek kezelése során is. Ugyanakkor javasoljuk, hogy ha cukorbeteg mindig gondosan kövesse figyelemmel vércukorszintjét. 

  • Kompressziós és terheléscsökkentő eszközök alatt is használható a mézes kötszer.

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok