Lábszárfekély

Lábszárfekély

Módosítva: 2024.08.06 17:57

A fekély esetén a szövetek felszínének elhalásáról beszélünk, mely szövethiányt hoz létre az érintett területen. A fekély nagyon nehezen gyógyul, és ha mégis begyógyul, sajnos hamar kiújulhat. Az alsó végtagon megjelenő fekélyt nevezzük lábszárfekélynek.  A lábszárfekély az életkilátásokat és életminőséget rontó állapot, mely az egész szervezet számára súlyos fertőzésforrást jelent.

Mi is az a lábszárfekély?

A lábszárfekély különböző típusai

Milyen krosztálynál jelentkezik a lábszárfekély?

A lábszárfekély során jelentkező tünetek

Mi hajlamosít a lábszárfekély kialakulására?

A lábszárfekély és a diabétesz kapcsolata

A diabéteszes lábszárfekély kezelése

Mi is az a lábszárfekély?

A lábszárfekély olyan krónikus, nehezen gyógyuló seb, amely leggyakrabban az alsó végtagokon, különösen a lábszáron alakul ki. Az esetek jelentős részében az idős korosztályt érinti, különösen azokat, akik valamilyen érrendszeri problémával küzdenek.

A lábszárfekély kialakulása mögött leggyakrabban a vénás keringési zavarok állnak, például a krónikus vénás elégtelenség, amely során a vér nem tud megfelelően visszaáramlani a szívbe a lábszárból. Ennek következtében a vénákban pangás alakul ki, a nyomás megnövekszik, és a bőr alatti szövetek károsodnak. Ritkábban az artériás keringési zavarok, mint például a perifériás artériás betegség is szerepet játszhatnak, amikor az artériák szűkülete vagy elzáródása miatt nem jut elegendő oxigéndús vér a lábszár szöveteibe.

A lábszárfekély tünetei sokszínűek, de jellegzetesek, és ezek közé tartozik a tartós, nehezen gyógyuló seb, amely gyakran nedvedzik, fájdalmas és környéke gyulladt, duzzadt. A bőr elszíneződhet, és a seb körül viszketés, égető érzés alakulhat ki. A megfelelő kezelés hiányában a seb elfertőződhet, ami tovább bonyolítja a gyógyulási folyamatot.

A kezelés célja a seb gyógyulásának elősegítése és a kiváltó ok, vagyis az alapbetegség kezelése. Ez magában foglalhatja a kompressziós terápiát, amely segít javítani a vénás visszaáramlást, sebkezelési technikákat, amelyek elősegítik a gyógyulást, valamint szükség esetén antibiotikumok alkalmazását a fertőzések kezelésére, de ezekre mindre kitérünk részletesebben egy későbbi fejezetben.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A lábszárfekély különböző típusai

A lábszárfekély eredete és a kiváltó okok alapján több típusra osztható. A lábszárfekély leggyakoribb típusait itt lehet olvasni:

Vénás lábszárfekély

A vénás lábszárfekély a leggyakoribb típus, amely a krónikus vénás elégtelenség következménye. A vénás keringési zavarok miatt a vér pang a lábszár vénáiban, ami megnöveli a nyomást, és károsítja a bőr alatti szöveteket. A vénás fekélyek általában a boka körül, a belső oldalon alakulnak ki. Tünetei közé tartozik a duzzanat, a bőr elszíneződése és a fájdalmas, nedvező seb.

Artériás lábszárfekély

Az artériás lábszárfekély a perifériás artériás betegség következménye, amikor az artériák szűkülete vagy elzáródása miatt nem jut elegendő oxigéndús vér a lábszár szöveteibe. Ezek a fekélyek általában a lábfejre és a lábujjakra jellemzőek, és gyakran nagyon fájdalmasak, különösen éjszaka. A seb környéke hideg és halvány lehet a gyenge vérkeringés miatt.

Neurotróf (diabéteszes) fekély

A neurotróf lábszárfekély, más néven diabéteszes fekélyek, a cukorbetegség szövődményeként alakulnak ki, amikor a magas vércukorszint károsítja az idegeket (neuropátia) és az ereket. Ezek a fekélyek leggyakrabban a talpakon és a lábujjakon jelennek meg. Mivel a neuropátia miatt a fájdalomérzet csökken, a betegek gyakran nem veszik észre a sebek kialakulását, ami súlyos fertőzésekhez vezethet.

Kapcsolódó cikkünk

Cukorbeteg? Így válasszon cipőt, hogy elkerülhesse a lábfekélyt!

A diabéteszes láb szindróma és az ennek talaján kialakuló lábsebek a betegek életminőségét és a várható élettartamukat is jelentősen csökkentik. Mivel a diabéteszes alsó végtagi amputációkat 50-85 %-ban fekélyképződés előzi meg, ezért a cukorbetegeknek fokozottan figyelniük kell lábuk egészségére és a láb kisebesedésének megelőzésére – hangsúlyozza dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa, aki szerint a megfelelő lábbeli kiválasztása is nagyban megelőzheti a szövődmények kialakulását.

Milyen krosztálynál jelentkezik a lábszárfekély?

A lábszárfekély leggyakrabban az idősebb korosztályt érinti, különösen a 60 év felettieknél jelentkezik. Ennek oka az, hogy az évek előrehaladtával növekszik az érrendszeri betegségek, például a krónikus vénás elégtelenség, a perifériás artériás betegség és a cukorbetegség előfordulása, amelyek mind hozzájárulhatnak a lábszárfekély kialakulásához.

Bár a lábszárfekély előfordulása fiatalabb korban ritkább, nem kizárható. Bizonyos kockázati tényezők fiatalabbaknál is növelhetik a lábszárfekély kialakulásának valószínűségét, például:

  • Cukorbetegség: Fiatalabb korban is előfordulhat, és ha nem megfelelően kontrollált, neuropátiához és így keringési problémákhoz vezethet.
  • Érrendszeri problémák: Különböző érrendszeri betegségek és rendellenességek már fiatalabb korban is kialakulhatnak.
  • Traumák és sérülések: Fiatalabb emberek aktívabb életmódja miatt nagyobb eséllyel szenvedhetnek olyan sérüléseket, amelyek nehezen gyógyuló sebeket okozhatnak.
  • Autoimmun betegségek: Olyan autoimmun betegségek, mint például a rheumatoid arthritis, már fiatalabb korban manifesztálódnak, és jelentős tünetekez mutatnak, nem mellesleg növelik a lábszárfekély kialakulásának kockázatát.

Összességében azonban a lábszárfekély előfordulása az idősebb korosztályban a leggyakoribb, különösen azoknál, akiknél fennállnak a kockázati tényezők, mint a vénás vagy artériás keringési zavarok, cukorbetegség, vagy egyéb krónikus betegségek.

A lábszárfekély során jelentkező tünetek

A lábszárfekély során jelentkező tünetek sokrétűek és gyakran komoly diszkomfortot okoznak az érintettek számára. A lábszárfekély egyik legfeltűnőbb jele egy nyílt, nehezen gyógyuló seb, amely gyakran nedvedzik, és hosszú ideig fennáll. Ezt a sebet gyakran nagy fájdalom kíséri, amely különösen intenzív lehet állás vagy járás közben, és nem kérdésLábszárfekély, hogy jelentősen befolyásolja az életminőséget.

A lábszárfekély körüli bőr gyakran duzzadt és gyulladt, a terület melegebb lehet a környező bőrnél. Ezen túlmenően, a bőr elszíneződése is gyakori, amely vöröses vagy barnás árnyalatú lehet, jelezve a krónikus vénás pangást és a gyenge keringést. A seb körül gyakran tapasztalható viszketés és égő érzés is, amely tovább fokozhatja a kellemetlenséget.

A lábszárfekély körüli bőrterület gyakran vékonyabb és sérülékenyebb, ami még inkább hajlamosít a fertőzésekre. Ha a seb felülfertőződik, rossz szag és gennyes váladékozás is jelentkezhet, ami orvosi beavatkozást igényel. A tünetek folyamatos fennállása és súlyossága miatt a lábszárfekély komoly odafigyelést és kezelést igényel, így segítve elkerülni a súlyos szövődményeket.

Mi hajlamosít a lábszárfekély kialakulására?

A lábszárfekély kialakulására számos tényező hajlamosíthat, amelyek együttműködve vagy önmagukban is elősegíthetik a krónikus sebek megjelenését az alsó végtagokon. E tényezők között találhatóak életmódbeli, egészségügyi és genetikai elemek is, amelyek mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához.

Krónikus vénás elégtelenség esetén a vénák nem tudják megfelelően visszajuttatni a vért a szívbe, ami pangást okoz az alsó végtagokban. Ez a megnövekedett nyomás és a felhalmozódó folyadék károsítja a bőrt és a szöveteket, így könnyen lábszárfekély alakulhat ki.

Perifériás artériás betegség is jelentős hajlamosító tényező, amely során az artériák csökkent vérátáramlása miatt esik az oxigénben gazdag vér áramlása a lábszár szöveteibe. Az oxigénhiányos környezetben a szövetek nem tudnak megfelelően regenerálódni, ami elősegíti a lábszárfekély megjelenését.

Cukorbetegség esetén a magas vércukorszint hosszú távon károsítja az idegeket és az ereket, neuropátiához és keringési zavarokhoz vezetve. A csökkent érzékelés miatt a kisebb sérülések is könnyen elfertőződhetnek és fekéllyé alakulhatnak, mivel a beteg nem érzi időben a problémát.

Magas vérnyomás és elhízás szintén hozzájárulnak a lábszárfekély kialakulásához. A magas vérnyomás károsítja az erek falát, míg az elhízás fokozza a vénás nyomást és a keringési zavarokat, növelve ezzel a fekélyek kockázatát.

dohányzás tovább súlyosbítja a helyzetet, mivel rontja a vérkeringést és csökkenti a szövetek oxigénellátását. A dohányzás által károsított erek és szövetek nehezebben gyógyulnak, így a lábszárfekély könnyebben alakul ki és nehezebben gyógyul.

mozgáshiány és az ülő életmód rontják a vérkeringést, ami különösen az alsó végtagokban jelenthet problémát. A hosszú ideig tartó mozdulatlanság elősegíti a vénás pangást, ami fekélyekhez vezethet.

Kor is szerepet játszik, hiszen az idősebb korosztályban gyakrabban fordulnak elő olyan érrendszeri problémák, amelyek hajlamosítanak a lábszárfekélyekre. Az öregedéssel csökken a szövetek regenerációs képessége is, ami tovább növeli a fekélyek kockázatát.

Azoknál, akik korábban már szenvedtek lábszárfekélytől, nagyobb a valószínűsége annak, hogy újra kialakuljon náluk a betegség. Az előző fekélyek helyén a bőr és a szövetek már eleve sérülékenyebbek.

Ezen tényezők kombinációja és az ezekből eredő egészségügyi problémák együttesen növelik a lábszárfekély kialakulásának kockázatát, ezért különösen fontos a kockázati tényezők kezelése és a megelőző intézkedések betartása az érintetteknél.

A lábszárfekély és a diabétesz kapcsolata

A diabéteszes fekély a cukorbetegség egyik rettegett szövődménye, mely sok esetben nem gyógyul magától és orvosi segítség szükséges a kezeléséhez. A cukorbetegség okozta lábszárfekély nagyjából minden 8. cukorbeteg embert érint, és vezető hellyel bír a végtag-amputációk okában.

Kialakulásának hátterében a magas vércukorszint húzódik meg, mivel ez károsítja a vért szállító erek falait és ennek következtében a szövetek, sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz. Eleinte csak apró, sérülésre emlékeztető sebek jelennek meg, melyre talán nem is fordít figyelmet a beteg. A fekélyes apró sebek állandóan visszatérnek, nem gyógyulnak kellő gyorsasággal és méretük fokozatosan nő. A diabéteszes fekély leggyakrabban a talp elülső oldalán jelenik meg, de előfordulhat még a boka és a lábujjak környékén is.

Diabéteszes lábszárfekély kezelésében nélkülözhetetlen a cukorháztartás egyensúlyának a megtartása, mivel a cukorháztartás rendezése nélkül a sebgyógyulás nem lehetséges. Nagy körültekintéssel és odafigyeléssel szükséges kezelni ezt az állapotot, ugyanis a vércukorszintre a gyulladt fekélyes seb jelenléte is hatással van. Ez az állapot egy ördögi kör a cukorbetegek számára: a magas vércukorszint fekélyt okoz, a sebes gyulladás tovább emeli a vércukorszintet, így a seb még nehezebben gyógyul vagy rosszabbodik. Komoly erőfeszítésre, kitartásra, és állandó vércukorszint ellenőrzésre van szükség ahhoz, hogy megkezdődjön a várva-várt gyógyulás.

A diabéteszes fekély tünetei

A diabéteszes lábszárfekély kezelése

Kezeletlen esetekben a fekélyes seb könnyen fertőződhet, ami miatt egyre mélyebb rétegekbe terjed a szöveti károsodás, elhalás. Sajnos sokan otthon, házi módszerekkel próbálják kezelni a cukorbetegség okozta lábszárfekélyt, pedig minél több időt vár orvosi segítségre a beteg, annál inkább súlyosbodik az állapot, amelyet egyre nehezebb lesz a későbbiekben eredményesen kezelni.

A diabéteszes lábszárfekély kezelés menete

  • fertőzés megszűntetése
  • keringés optimalizálása
  • vércukorszint normalizálása
  • sebgyógyulási képesség gyorsítása

A lábszárfekély kezelése akkor hatékony, ha egyszerre kezeljük a fekély kialakulásában szerepet játszó összes tényezőt. Többféle módszer létezik a kezelésre. Amennyiben valaki diabéteszes lábszárfekéllyel küzd, kiemelt jelentőségű a seb tisztán tartása, az elhalt szövetek eltávolítása, szükség szerint a fertőzések elleni célzott antibiotikumos kezelés, valamint olyan hatékony alternatív terápiás módszerek, mint például a lökéshullám-terápia vagy a mézes sebkezelés. Ezek a módszerek a nemzetközi kutatások szerint is élen járnak a fekély gyógyításában. Mindkét eljárás kúraszerű alkalmazása segíti a sebgyógyulást, és hozzájárul a mielőbbi regenerációhoz, a keringés fokozásához

A lökéshullám terápiát német és svájci kutatók fejlesztették ki. A kezelés alkalmával a hanghullámok lokálisan fejtik ki gyógyító hatásukat a problémás területen. A lökéshullám terápiának köszönhetően jelentősen felgyorsul az egyébként lassan gyógyuló sebek regenerálódási ideje.

Fontos, hogy a kialakult lábszárfekéllyel mielőbb szakorvoshoz forduljon, hiszen a cukorbetegség okozta lábszárfekély gyorsan és alattomosan fordul át szepszissé (vérmérgezés). Nagyon gyakori a csonthártyagyulladás kialakulásának lehetősége is. Ezek a szövődményes betegségek pedig sajnos az érintett végtag amputációját teszik szükségessé időbeni kezelés hiányában.

Téma szakértője

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK