
Lábszárfekély
A fekély esetén a szövetek felszínének elhalásáról beszélünk, mely szövethiányt hoz létre az érintett területen. A fekély nagyon nehezen gyógyul, és ha mégis begyógyul, hamar kiújulhat. Az alsó végtagon megjelenő fekélyt nevezzük lábszárfekélynek. A lábszárfekély az életkilátásokat és életminőséget rontó állapot, mely az egész szervezet számára súlyos fertőzésforrást jelent.
A lábszárfekély a legtöbb esetben a középkorú, vagy idősebb emberek betegsége, de időnként betegség vagy helytelen életmód esetén fiatalabb korosztályt is érinthet. Kialakulásuknak okát tekintve a fekélyeknek három típusát különítjük el.
A lábszárfekély típusai
- artériás fekély
- visszeres fekély
- diabéteszes fekély
A diabéteszes fekély
A diabéteszes fekély a cukorbetegség egyik rettegett szövődménye, mely sok esetben nem gyógyul magától és orvosi segítség szükséges a kezeléséhez. A cukorbetegség okozta lábszárfekély nagyjából minden 8. cukorbeteg embert érint, és vezető hellyel bír a végtag-amputációk okában.
Kialakulásának hátterében a magas vércukorszint húzódik meg, mivel ez károsítja a vért szállító erek falait és ennek következtében a szövetek, sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez és tápanyaghoz. Eleinte csak apró, sérülésre emlékeztető sebek jelennek meg, melyre talán nem is fordít figyelmet a beteg. A fekélyes apró sebek állandóan visszatérnek, nem gyógyulnak kellő gyorsasággal és méretük fokozatosan nő. A diabéteszes fekély leggyakrabban a talp elülső oldalán jelenik meg, de előfordulhat még a boka és a lábujjak környékén is.
Diabéteszes lábszárfekély kezelésében nélkülözhetetlen a cukorháztartás egyensúlyának a megtartása, mivel a cukorháztartás rendezése nélkül a sebgyógyulás nem lehetséges. Nagy körültekintéssel és odafigyeléssel szükséges kezelni ezt az állapotot, ugyanis a vércukorszintre a gyulladt fekélyes seb jelenléte is hatással van. Ez az állapot egy ördögi kör a cukorbetegek számára: a magas vércukorszint fekélyt okoz, a sebes gyulladás tovább emeli a vércukorszintet, így a seb még nehezebben gyógyul vagy rosszabbodik. Komoly erőfeszítésre, kitartásra, és állandó vércukorszint ellenőrzésre van szükség ahhoz, hogy megkezdődjön a várva-várt gyógyulás.
A diabéteszes fekély tünetei
- bőrszárazság
- bőrviszketés
- a bőr hámlása
- magas vércukorszint
- több apró seb megjelenése
- elszíneződés
- érzéskiesés – neuropatia
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A diabéteszes lábszárfekély kezelése
Kezeletlen esetekben a fekélyes seb könnyen fertőződhet, ami miatt egyre mélyebb rétegekbe terjed a szöveti károsodás, elhalás. Sajnos sokan otthon, házi módszerekkel próbálják kezelni a cukorbetegség okozta lábszárfekélyt, pedig minél több időt vár orvosi segítségre a beteg, annál inkább súlyosbodik az állapot, amelyet egyre nehezebb lesz a későbbiekben eredményesen kezelni.
A diabéteszes lábszárfekély kezelés menete
- fertőzés megszűntetése
- keringés optimalizálása
- vércukorszint normalizálása
- sebgyógyulási képesség gyorsítása
A lábszárfekély kezelése akkor hatékony, ha egyszerre kezeljük a fekély kialakulásában szerepet játszó összes tényezőt. Többféle módszer létezik a kezelésre. Amennyiben valaki diabéteszes lábszárfekéllyel küzd, kiemelt jelentőségű a seb tisztán tartása, az elhalt szövetek eltávolítása, szükség szerint a fertőzések elleni célzott antibiotikumos kezelés, valamint olyan hatékony alternatív terápiás módszerek, mint például a lökéshullám-terápia vagy a mézes sebkezelés. Ezek a módszerek a nemzetközi kutatások szerint is élen járnak a fekély gyógyításában. Mindkét eljárás kúraszerű alkalmazása segíti a sebgyógyulást, és hozzájárul a mielőbbi regenerációhoz, a keringés fokozásához
Lábszárfekély kezelése lökéshullám terápiával
Ezt az eljárást német és svájci kutatók fejlesztették ki. A kezelés alkalmával a hanghullámok lokálisan fejtik ki gyógyító hatásukat a problémás területen. A lökéshullám terápiának köszönhetően jelentősen felgyorsul az egyébként lassan gyógyuló sebek regenerálódási ideje.
Lábszárfekély kezelése mézes sebkezeléssel
Széleskörű orvosi vizsgálatok azt találták, hogy az Új-Zélandról származó Leptospermum (manuka) méz alkalmazásával hatékonyan kezelhetőek a fertőzött sebek, fekélyes sebek már rövid ideig tartó használat után is. A manuka méz egy speciális orvosi méz, mely a hagyományos mézekkel ellentétben nem tartalmaz baktériumokat, ezért biztonságosan használható fekélyes sebek kezelésére is.
Fontos, hogy a kialakult lábszárfekéllyel mielőbb szakorvoshoz forduljon, hiszen a cukorbetegség okozta lábszárfekély gyorsan és alattomosan fordul át szepszissé (vérmérgezés). Nagyon gyakori a csonthártyagyulladás kialakulásának lehetősége is. Ezek a szövődményes betegségek pedig sajnos az érintett végtag amputációját teszik szükségessé időbeni kezelés hiányában.
Téma szakértői
Jelentkezzen be rendelésünkre!