Vércukormérés

Vércukormérés

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.06.15 13:04

A cukorbetegségben szenvedőknek kötelező a vércukormérés napi szinten, különösen 1-es típusú cukorbetegség esetén. Ez az érték kiváló mutatója a terápia sikerességének, továbbá információt ad a hipo- és hiperglikémia előfordulásáról is. A vércukormérés ideje és napi gyakorisága változó lehet a terápiától függően.

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban
Miért fontos a vércukormérés?
Mik a vércukormérés különböző típusai és normálértékei?
Mit jelent a magas és az alacsony vércukorszint, mik a tünetei és a teendő?
Mitől lehet magas és alacsony a vércukorszint?
Milyen gyakran javasolt a vércukormérés?
Hogyan végezhető el helyesen a vércukormérés otthon?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban

Miért fontos a vércukormérés?

A vércukormérés egy fontos és nagyon gyors diagnosztikai eszköz, ami tájékoztat minket a szervezet metabolikus állapotáról. Ennek köszönhetően a vércukormérés a sürgősségi ellátástól kezdve az alap, háziorvosi ellátásig egy széles körben használt módszer. Segítségével gyorsan felfedezhetőek az akár életveszélyes állapotig fajuló alacsony vagy magas vércukor értékek.

A vércukormérés a cukorbetegek számára is rendkívül fontos. Egyrészt ez adja a diagnózis alapját - többek között a vércukormérés és az emelkedett vércukorszint alapján mondható ki a diagnózis -, másrészt a betegség lefolyása és a terápia sikeressége is rendkívül jól monitorozható a vércukormérés által. Cukorbetegség esetén sérül az a rendszer (inzulin), ami szabályozza a vércukorszintet. Ennek következtében kórosan magas értékek jelenhetnek meg vércukormérés során, ami akár életveszélyes állapotig, tudatzavarig fajulhat. Cukorbetegség esetén mesterségesen, külsőleg kell ellenőriznünk és szabályoznunk a vércukor háztartást. Az ellenőrzés legjobb módja a rendszeres vércukormérés, ami lehetőséget ad arra, hogy korán felismerjük és korán beavatkozzunk kóros értékek esetén. Számos különböző módszert fejlesztettek ki a vércukormérés pontosításához és egyszerűsítéséhez, ennek köszönhetően otthon, könnyen és biztonságosan bárki megtanulhatja a vércukormérés folyamatát. Nagyon fontos a rendszeres vércukormérés cukorbetegség esetén, nekik ugyanis napi, néha akár óránkénti szinten ellenőrizniük és korrigálniuk kell a vércukor értékeket. Különösen fontos a rendszeres vércukormérés azoknak a cukorbetegeknek, akik inzulint használnak. A vércukormérés eredményei segítenek nekik döntést hozni az étkezéssel, fizikai aktivitással és az inzulin adagolásával kapcsolatban.
A vércukormérés tehát:

  • azonnali képet ad a vér glükózszintjéről
  • megmutatja, hogy étkezés után mennyivel nőtt a vércukorszint
  • segítségével ellenőrizhető a gyógyszeres-, inzulin-, étrendi és mozgásterápia sikeressége
  • a mérés által kideríthető, hogy mi áll a nem megfelelő HgA1c érték hátterében

Mik a vércukormérés különböző típusai és normálértékei?

A vércukormérés történhet éhgyomri körülmények között vagy random időpontban elvégezve, valamint cukorterhelés után. Az éhgyomri vércukormérés üres gyomorral történik, ennek feltétele, hogy a páciens a mérést megelőzően 8-12 óráig ne étkezzen.

Az éhgyomri vércukormérés értékei:

  • Normális: 3.9-5.5 mmol/L
  • Prediabétesz: 5.6-6.9 mmol/L
  • Diabétesz: 7.0 mmol/L vagy magasabb

Azoknak a pácienseknek, akiknek 5.6-6.9 mmol/L közötti az éhgyomri vércukorértékük, érdemes részt venniük egy glükózterheléses vizsgálaton. A teszt során éhomi vércukormérés után 75 gramm glükózt tartalmazó oldatot kell inni, majd 2 órával később újra vércukormérés következik:

  • Normális: kevesebb, mint 7.8 mmol/L
  • Prediabétesz: 7.8-11.0 mmol/L
  • Diabétesz: 11.1 mmol/L (200 mg/dL)

Étkezés után 2 órával a vércukorértéknek 7.8 mmol/L alá kell kerülnie egészséges esetben. Amennyiben ez nem történik meg, és étkezés után 2 órával vagy bármikor a nap során 11.1 mmol/L feletti lesz a vércukormérés eredménye, ez utalhat a cukorbetegség fennállására. Természetesen ezeket a vércukorméréseket meg kell ismételni és további vizsgálatokra is szükség lehet a cukorbetegség felismeréséhez.

Gyakran használt érték a HbA1c is, mely olyan laboratóriumi adat, amely 2-3 hónapra visszamenőleg jelzi az átlagos vércukorszintet. A HbA1c értéket a rutin vérvételek során ellenőrzik, nem szükséges éhgyomor a vizsgálathoz. Cukorbetegség esetén ez egy fontos paraméter, amely az elmúlt hónapok terápiájának a sikerességét mutatja meg.

Amerikai Diabétesz Társaság ajánlása HBA1c értéket tekintve:

HbA1c-érték

Anyagcsere állapot

≤5,6%

normális

5,7–6,4%

prediabetes

≥6,5%

cukorbetegség

A napközbeni vércukormérés eredményeit érdemes összegyűjteni. A vércukornapló egy olyan elektronikusan vagy kézzel írottan kitölthető dokumentum, melyet a háziorvos vagy a diabetológus ad a páciensnek. Ahhoz, hogy a szakorvos a terápia helyességét értékelni tudja, szükséges, hogy a beteg minden esetben jegyezze fel az otthon mért vércukor értékeket.

Kapcsolódó cikkünk

A 2-es típusú cukorbetegség 9 korai jele

Minél előbb észleli valaki magán a 2-es típusú cukorbetegség jeleit, annál korábban részesülhet megfelelő kezelésben, ami pedig a komolyabb szövődmények rizikóját csökkenti. Sokan azonban nem gondolják, hogy a gyakori vizelés, a kimerültség vagy a homályos látás tünet lehet. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a korai figyelmeztető jeleket vette számba. 

Mit jelent a magas és az alacsony vércukorszint, mik a tünetei és a teendő?

Alacsony vércukorszint (hipoglikémia) akkor áll fent, ha a vércukormérés során 3,9 mmol/l alatti értéket találnak. A hipoglikémia azt jelzi, hogy nagy mértékben felveszik és felhasználják a szövetek a vérben keringő glükózt, a szervezet pedig nem képes ezt kompenzálni. Az alacsony vércukorszint életveszélyes lehet, gyakori korai tünetei a következők:rendszeresen ellenőrizd a vércukorszinted.

Ha ezeket a tüneteket észleli, fontos, hogy történjen egy vércukormérés, hogy lássa, alacsony-e és mennyire alacsony a vércukorszintje. A hipoglikémia kezeléséhez szénhidrátot (cukrot) kell fogyasztani, például szőlőcukrot, banánt vagy almalevet.

Hiperglikémia esetén magas vércukorszintről beszélhetünk, ilyen esetben a vércukorszint éhgyomri állapotban 7 mm/l feletti vagy étkezés után 8 mm/l értéket meghaladó. A magas vércukorszint rövid és hosszú távon is veszélyes lehet az egészségre, és a következő tüneteket okozhatja:

  • Fokozott szomjúság és/vagy éhségérzet
  • Gyakori vizelés
  • Fejfájás
  • Ingerlékenység
  • Homályos látás

Cukorbetegség esetén gyakran sokáig nem észlelik a magas vércukorszint tüneteit, viszont a vércukormérés ilyenkor is ki tudja mutatni. Ha inzulint szed az illető, a magas vércukorszintet inzulinnal kell kezelnie az orvos utasításai szerint. Ha a cukorbetegséggel összefüggő ketoacidózis tünetei jelentkeznek - például a magas vércukorszint hányással és fáradtsággal társul - azonnal orvost kell hívni! A diabéteszes ketoacidózis szintén egy életveszélyes állapot.

Mitől lehet magas és alacsony a vércukorszint?

Számos dolog befolyásolhatja a vércukorszintet. Egy idő után a cukorbetegek megtanulják, hogy mik azok a tényezők, amik növelik és mik csökkentik a vércukorszintet, ám így is történhetnek váratlan fordulatok. Éppen ezért az egészség megőrzése érdekében rendszeresen javasolt a vércukormérés, hogy folyamatosan kapjunk egy visszajelzést és szükség esetén minél hamarabb beavatkozhassunk.

Magas vércukorszint lehetséges okai:

  • Szénhidrátok fogyasztása után
  • A testmozgás tartós hiánya vagy a szokásosnál kevesebb mozgás
  • Nem kellően beállított gyógyszerek/inzulin, vagy egy adag kihagyása
  • Kortikoszteroid gyógyszerek szedése
  • Betegség, műtét vagy stressz
  • Dohányzás
  • Dehidratáció
  • Hajnali jelenség (a vércukorszint kora reggeli emelkedése, amely valószínűleg a hormonok, például a kortizol természetes ingadozásának köszönhető)

Alacsony vércukorszint lehetséges okai:

  • Az étkezések kihagyása
  • A cukorbetegség elleni gyógyszerek vagy inzulin túlzott mértékű fogyasztása
  • Fokozott fizikai aktivitás

Hatással lehet továbbá a vércukorszintre a menstruáció, az elfogyasztott ételek és a gyógyszerek/inzulin időzítése, az egyéb gyógyszerek szedése és az alkoholtartalmú italok fogyasztása. Mindezen változó tényezők miatt elengedhetetlen, hogy cukorbetegség esetén rendszeresen monitorozva legyen a vércukorszint, vagyis hogy rendszeresen történjen vércukormérés.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen gyakran javasolt a vércukormérés?

Sokszor hangzik el a kérdés, hogy mikor történjen a vércukormérés? A vércukormérés kötelező mindhárom (életmód, gyógyszeres, inzulin) terápia mellett, viszont fontos, hogy a mérés száma különböző. Az alábbi mintázatok csak egy lehetséges változatot mutatnak, melytől természetesen el lehet térni. Feltétlenül kérdezze meg kezelőorvosát, hogy milyen gyakorisággal, és mely időpontokban ellenőrizze otthon a vércukrát!

Életmódterápiával (diéta és mozgás) kezelt páciensek számára javasolt vércukormérés

  • Éhgyomri: havonta 1-2 alkalommal vagy

  • Étkezés előtt és után párban: 90 perces érték reggeli előtt és után

Gyógyszeres kezelésben részesülő páciensek számára javasolt vércukormérés

1. Hipoglikémiát okozó (szulfonilurea tartalmú gyógyszerek) alkalmazása esetén

  • Éhgyomri: hetente 2 alkalommal és
  • Étkezés után 90 perccel: havonta 1-2
  • Gyakrabban, néha éjjel is: hipoglikémia felismerése miatt

2. Hipoglikémiát nem okozó gyógyszerek alkalmazása esetén

  • Éhgyomri: hetente 2 alkalommal és
  • Étkezés után 90 perccel: havonta 1-2

Inzulinterápiában részesülő páciensek számára javasolt vércukormérés

1. Napi egyszeri, lefekvés előtt adott inzulin esetén

  • Éhgyomri: minden nap és

  • Reggeli étkezés után 90 perccel: havonta 1-2 alkalommal

2. Napi kétszeri, kevert inzulin esetén

  • Inzulin beadások előtt
  • Reggeli étkezés előtt és után: heti 1 alkalommal és
  • Vacsora előtt és után: heti 1 alkalommal
  • Ha szükséges, akkor éjjel 2-3 óra körül időnként

3. Napi háromszori inzulin esetén

  • Inzulin beadások előtt
  • Étkezések előtt és után 90 perccel párosan: 1. nap reggeli előtt és után, 2. nap ebéd

4. Intenzív inzulin kezelés esetén

Hogyan végezhető el helyesen a vércukormérés otthon?

A következő lépéseseket érdemes követni az otthoni vércukormérés során:

  • Mossa meg a kezét alaposan! Az ujjakon maradó ételmaradék ugyanis befolyásolhatja a vércukormérés eredményeit.
  • Helyezzen be egy tesztcsíkot a vércukormérőbe.
  • Használjon egy steril tűt, és szúrja meg az ujjbegye oldalát, hogy egy csepp vért kapjon. Előfordulhat, hogy össze kell szorítania az ujját, hogy több vért préseljen ki belőle, vagy egy másik ujjat kell megszúrni, ha nem kapott elég vért.
  • Tartsa a tesztcsík szélét a vércsepphez, és várja meg az eredményt. A vércukorszint rövidesen megjelenik a mérőműszer képernyőjén.

Érdemes tudni, hogy minden vércukormérő némileg különbözik egymástól. A konkrét utasításokért mindig olvassa el a használati útmutatót. Az is fontos, hogy a diabétesz szakápolóval, diabetológussal ellenőrizzék a vércukormérés helyes kivitelezését, illetve időszakosan összehasonlító mérés is történjen a laboratóriumi vércukorméréssel a vércukormérő pontosságának megállapítása céljából. Ezt a rendszeres diabetológiai vizitek alkalmával el lehet végezni, és oktatni lehet a pácienst a kezeléshez igazított megfelelő gyakoriságú és mintázatú vércukormérésre.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK