Hipoglikémia - alacsony vércukorszint

Hipoglikémia - alacsony vércukorszint

Módosítva: 2024.09.09 07:54

Ha vércukorszint 3,9 mmol/l alá esik, akkor az érték alacsony, vagyis hipoglikémiáról beszélünk. A hipoglikémia nem egy önálló betegség. Annak a jele, hogy a vérben keringő cukrot - glükózt azaz szőlőcukrot - nagyobb ütemben veszik fel a szövetek, mint ahogy azt a szervezet képes a keringésbe juttatni.

Ez az állapot kialakulhat az inzulin hatására is, ha inzulinkezelésben részesül és a táplálékkal bevitt szénhidrát mennyisége kevés, vagy fizikai munkát végzett. Az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, különösen kialakulásának kezdetén. Ha azonban nem kezelik gyorsan, akkor súlyosbodhat, és eszméletét vesztheti, akár rángógörcs is kialakulhat. Ha vércukorszintje ennyire lecsökken, sürgős ellátást igényel. Az alacsony vércukorszint az esetek többségében elkerülhető. 

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet


Cukorbetegközpont szolgáltatásai alacsony vércukorszint kezelésére


Az alacsony vércukorszint okai

Többek között az alábbiak csökkenthetik a vércukorszintet:

  • a szokásosnál több gyógyszer, vagy inzulin használata a cukorbetegség kezelése során
  • a szokásosnál kevesebb étkezés, valamely étel vagy kisebb fogás kihagyása
  • a szokásosnál több fizikai aktivitás vagy torna
  • alkoholfogyasztás
  • hasmenéssel járó betegségek
  • ha az étkezést és a tablettás kezelést nem hangolja össze
  • időjárási szélsőségek, például nagyon meleg vagy nagyon hideg időjárás
  • egy forró fürdő vagy szauna is alacsony vércukorszintet idézhet elő néhány cukorbetegnél

Milyen tünetekkel jár az alacsony vércukorszint?homályos látás, szédülés, cukorbetegség, alacsony vércukorszint

Ha a vércukorszint túl alacsony lesz, a legtöbb ember kellemetlen fizikai és érzelmi tüneteket tapasztal. Ezek a tünetek nagyon gyorsan alakulnak ki, és Ön ilyenkor:

  • remegés
  • izzadás
  • fáradtság érzet
  • éhséget érzet
  • szapora szívverés
  • zsibbadás, száj vagy az ajak bizseregés 
  • homályos látás
  • fejfájás
  • ingerültség, zavartság
  • összefolyó beszéd

 

Az is lehet, hogy alacsony vércukorszint esetén semmilyen tünetet nem tapasztal. Ha a fenti tünetek egyikét sem érzi, alacsony vércukorszintjét akkor is azonnal kezelnie kell, ha a vércukorérték 3,9 mmol/l vagy az alatti. Miután vércukorszintje normalizálódott, ne felejtse el tájékoztatni orvosát!

Az alacsony vércukorszint kezelése

Az alacsony vércukorszint magától nem javul, így azt azonnal kezelnie kell. Fontos, hogy a lehető leghamarabb felismerje a tüneteket. Ha hipoglikémiát észlel a következőket kell tennie:

  1. Mérje meg a vércukorszintjét!
  2. Ha a vércukorszintje 3,9 mmol/l -nél vagy az orvosa által megállapított szintnél alacsonyabb, akkor azonnal ennie vagy innia kell valamit! Valamilyen gyorsan felszívódó cukrot tartalmazó táplálékot fogyasszon, például az alábbiak valamelyikét:
    • Fél pohár kóla vagy más, nem diétás ital vagy gyümölcslé.
    • Három glükóztabletta (gyógyszertárakban kapható).
    • Egy pohár tej.
  3. A fenti ételek elfogyasztása után várjon 15 percet, majd újból mérje meg a vércukorszintjét. Jegyezze fel az értéket kezelési naplójába. Ne felejtse el lejegyezni, hogy vércukorszintje alacsony volt.
  4. Ha a vércukorérték továbbra is alacsony, vagy ha nem érzi jobban magát, alkalmazza újból a fenti kezelések valamelyikét!
  5. Hívja az orvosát, vagy a mentőszolgálatot, ha vércukorszintje két kezelés után is alacsony, és állapota nem változik! Kérjen segítséget családtagjaitól, vagy a környezetében lévőktől!

Ha következő étkezéséig még több mint egy óra van hátra, a cukortartalmú folyadék után fogyasszon egy kisebb fogást, mely szénhidrátot és fehérjét biztosít Önnek, például egy szendvicset vagy néhány szem sós kekszet sajttal. Rendes étkezését a szokásos időben fogyassza el, még akkor is, ha magas cukortartalmú köztes fogást evett. Ha Önnél gyakran előfordul alacsonyabb vércukorszint, feltétlenül keresse fel kezelőorvosát, hogy a szükséges teendőket megbeszéljék.

Hogyan kerülheti el az alacsony vércukorszint kialakulását?alacsony vércukorszint, étkezés

Az alacsony vércukorszint veszélyeztetheti az életét, ezért fontos megakadályozni a kialakulását. Ímem néhány egyszerűbb lépés ennek érdekében:

Kövesse a kezelési előírásokat!

  • Idejében étkezzen!
  • Ne hagyjon ki főétkezést vagy köztes étkezést!
  • Tanulja meg, hogyan kell az étrendjét vagy a cukorbetegségre szedett gyógyszereit a testmozgáshoz igazítania!
  • Éljen rendszeresen, és megfelelő időben vegye be a gyógyszerét!
  • Az inzulin beadásakor ne szúrja be a tűt sokszor ugyanarra a helyre, mert megváltozhat az inzulin felszívódása!
  • Tervezett időközönként ellenőrizze vércukorszintjét!
  • Végezzen vércukormérést, ha nem érzi jól magát, és jegyezze fel az eredményeket a kezelési naplóban. Legyen figyelmes, kövesse a vércukorszint változásait, és cselekedjék a tanultak szerint!

Téma szakértője

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK