Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.07.14

Három kulcsfontosságú eleme, alappillére van a diabétesz kezelésének: a diéta és a rendszeres, tudatosan megtervezett testmozgás, valamint a gyógyszeres terápia. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a november 14. diabétesz világnap kapcsán beszélt a legfontosabbakról.

Cukorbetegség jelentősége

Népbetegség a diabétesz, évről-évre növekszik a cukorbetegek száma, jelenleg megközelíti az egymillió főt, ám vannak olyanok, akik nem tudnak betegségükről, ugyanis a magas vércukorértékek nem minden esetben járnak tünetekkel. Előfordulhat, hogy évekig tünetmentes a páciens, és csak akkor derül ki a betegsége, amikor felborul az egyensúly a szervezetében, például egy fertőzés miatt.

Akár egy háromlábú szék, amely biztosan áll, ha mindhárom eleme rendben van. Amennyiben az egyik elem kiesik, akár a diéta, akár a testmozgás, vagy nem megfelelő a gyógyszeres kezelés, akkor borul az anyagcsere folyamat, mint ahogyan felborul a szék is, ha kiesik valamelyik lába.

dr. bibok györgy, cukorbetegközpont, szakmai napDr. Bibok György hangsúlyozza: a cukorbeteg terápia legfontosabb célja, hogy megelőzzük a szövődményeket, amelyek rendszerint csak lassan alakulnak ki, de kezeletlen állapotban akár rokkantsághoz, vaksághoz vagy szívinfarktushoz, stroke-hoz vezethetnek. Ezért is kell időben felismerni a problémát: vércukorméréssel, rutin vérvétellel, illetve terheléses laborvizsgálattal (OGTT). Amennyiben biztos a diagnózis, az azonnali kezelés elkezdése szükséges!

A cukorbeteg terápia három alappillére

  • a diéta,
  • a testmozgás,
  • és a gyógyszeres terápia.

A diéta kapcsán dr. Bibok György elmondta, hogy a napi ötszöri étkezésnek azért van lényeges szerepe, mert a fő étkezéseket követően, 2-2,5 óra múlva jelentkezhet az éhségérzet, ezt pedig a köztes, kisebb mennyiségű étkezéssel (pl. tízórai, uzsonna) lehet megszüntetni.

A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát és a hasnyálmirigy kimerül a több éves túlműködés során. A betegség felismerésekor nagyon fontos a megfelelő étkezés (diéta) elkezdése, valamint a rendszeres testmozgás megtanulása és megvalósítása is.

A betegség felismerésekor általában még van saját inzulintermelés, azonban ez nem tudja megfelelően kifejteni hatását. A gyors anyagcsere-helyzet rendezése érdekében, a normál vércukorértékek elérése céljából gyakran inzulinterápiát kell kezdeni, amely azonban lehet, csak átmeneti, ugyanis a megfelelő kezelés hatására normalizálódik a vércukorszint, és bizonyos idő után váltani lehet akár tablettás kezelésre is.

Diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta!

Már a felismeréskor el kell kezdeni a diéta oktatását dietetikus közreműködésével, valamint fontos a rendszeresen testmozgás elkezdése, pl. mozgásterapeuta segítségével. Ha normalizálódik az anyagcsere, akkor átállítható az inzulinterápia gyógyszeres kezelésre, de előfordulhat, hogy csak a diéta és mozgás is elegendő lehet a normoglikémia fenntartásához, ebben minden esetben a kezelőorvos dönt! – mondja a Cukorbetegközpont orvosa.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Sarnyai Tünde

Sarnyai Tünde

gyermekdietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Alvási apnoe miatt CPAP géppel alszom (az alvásom sajnos így sem tökéletes). Hatással lehet-e az alvàs minősége a cukor-értékre? Hba1c - m 7,3, sajnos romló. Xeleviát, Diaprelt és Mercformint szedek.

Tisztelt Dekovics Andrásné !


A válasz : igen. A rossz alvás esetén emelkedhet kissé a vércukorszint, de emellett lehetséges, hogy terápia kiegészítés vagy váltás is szükségessé válik a betegnél.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok