Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.07.14 11:25

Három kulcsfontosságú eleme, alappillére van a diabétesz kezelésének: a diéta és a rendszeres, tudatosan megtervezett testmozgás, valamint a gyógyszeres terápia. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a november 14. diabétesz világnap kapcsán beszélt a legfontosabbakról.

Cukorbetegség jelentősége

Népbetegség a diabétesz, évről-évre növekszik a cukorbetegek száma, jelenleg megközelíti az egymillió főt, ám vannak olyanok, akik nem tudnak betegségükről, ugyanis a magas vércukorértékek nem minden esetben járnak tünetekkel. Előfordulhat, hogy évekig tünetmentes a páciens, és csak akkor derül ki a betegsége, amikor felborul az egyensúly a szervezetében, például egy fertőzés miatt.

Akár egy háromlábú szék, amely biztosan áll, ha mindhárom eleme rendben van. Amennyiben az egyik elem kiesik, akár a diéta, akár a testmozgás, vagy nem megfelelő a gyógyszeres kezelés, akkor borul az anyagcsere folyamat, mint ahogyan felborul a szék is, ha kiesik valamelyik lába.

dr. bibok györgy, cukorbetegközpont, szakmai napDr. Bibok György hangsúlyozza: a cukorbeteg terápia legfontosabb célja, hogy megelőzzük a szövődményeket, amelyek rendszerint csak lassan alakulnak ki, de kezeletlen állapotban akár rokkantsághoz, vaksághoz vagy szívinfarktushoz, stroke-hoz vezethetnek. Ezért is kell időben felismerni a problémát: vércukorméréssel, rutin vérvétellel, illetve terheléses laborvizsgálattal (OGTT). Amennyiben biztos a diagnózis, az azonnali kezelés elkezdése szükséges!

A cukorbeteg terápia három alappillére

  • a diéta,
  • a testmozgás,
  • és a gyógyszeres terápia.

A diéta kapcsán dr. Bibok György elmondta, hogy a napi ötszöri étkezésnek azért van lényeges szerepe, mert a fő étkezéseket követően, 2-2,5 óra múlva jelentkezhet az éhségérzet, ezt pedig a köztes, kisebb mennyiségű étkezéssel (pl. tízórai, uzsonna) lehet megszüntetni.

A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát és a hasnyálmirigy kimerül a több éves túlműködés során. A betegség felismerésekor nagyon fontos a megfelelő étkezés (diéta) elkezdése, valamint a rendszeres testmozgás megtanulása és megvalósítása is.

A betegség felismerésekor általában még van saját inzulintermelés, azonban ez nem tudja megfelelően kifejteni hatását. A gyors anyagcsere-helyzet rendezése érdekében, a normál vércukorértékek elérése céljából gyakran inzulinterápiát kell kezdeni, amely azonban lehet, csak átmeneti, ugyanis a megfelelő kezelés hatására normalizálódik a vércukorszint, és bizonyos idő után váltani lehet akár tablettás kezelésre is.

Diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta!

Már a felismeréskor el kell kezdeni a diéta oktatását dietetikus közreműködésével, valamint fontos a rendszeresen testmozgás elkezdése, pl. mozgásterapeuta segítségével. Ha normalizálódik az anyagcsere, akkor átállítható az inzulinterápia gyógyszeres kezelésre, de előfordulhat, hogy csak a diéta és mozgás is elegendő lehet a normoglikémia fenntartásához, ebben minden esetben a kezelőorvos dönt! – mondja a Cukorbetegközpont orvosa.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK