Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Dr. Bibok György Módosítva: 2025.04.07 10:43

Három kulcsfontosságú eleme, alappillére van a diabétesz kezelésének: a diéta és a rendszeres, tudatosan megtervezett testmozgás, valamint a gyógyszeres terápia. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a november 14. diabétesz világnap kapcsán beszélt a legfontosabbakról.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Cukorbetegség jelentősége

Népbetegség a diabétesz, évről-évre növekszik a cukorbetegek száma, jelenleg megközelíti az egymillió főt, ám vannak olyanok, akik nem tudnak betegségükről, ugyanis a magas vércukorértékek nem minden esetben járnak tünetekkel. Előfordulhat, hogy évekig tünetmentes a páciens, és csak akkor derül ki a betegsége, amikor felborul az egyensúly a szervezetében, például egy fertőzés miatt.

Akár egy háromlábú szék, amely biztosan áll, ha mindhárom eleme rendben van. Amennyiben az egyik elem kiesik, akár a diéta, akár a testmozgás, vagy nem megfelelő a gyógyszeres kezelés, akkor borul az anyagcsere folyamat, mint ahogyan felborul a szék is, ha kiesik valamelyik lába.

dr. bibok györgy, cukorbetegközpont, szakmai napDr. Bibok György hangsúlyozza: a cukorbeteg terápia legfontosabb célja, hogy megelőzzük a szövődményeket, amelyek rendszerint csak lassan alakulnak ki, de kezeletlen állapotban akár rokkantsághoz, vaksághoz vagy szívinfarktushoz, stroke-hoz vezethetnek. Ezért is kell időben felismerni a problémát: vércukorméréssel, rutin vérvétellel, illetve terheléses laborvizsgálattal (OGTT). Amennyiben biztos a diagnózis, az azonnali kezelés elkezdése szükséges!

A cukorbeteg terápia három alappillére

  • a diéta,
  • a testmozgás,
  • és a gyógyszeres terápia.

A diéta kapcsán dr. Bibok György elmondta, hogy a napi ötszöri étkezésnek azért van lényeges szerepe, mert a fő étkezéseket követően, 2-2,5 óra múlva jelentkezhet az éhségérzet, ezt pedig a köztes, kisebb mennyiségű étkezéssel (pl. tízórai, uzsonna) lehet megszüntetni.

A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát és a hasnyálmirigy kimerül a több éves túlműködés során. A betegség felismerésekor nagyon fontos a megfelelő étkezés (diéta) elkezdése, valamint a rendszeres testmozgás megtanulása és megvalósítása is.

A betegség felismerésekor általában még van saját inzulintermelés, azonban ez nem tudja megfelelően kifejteni hatását. A gyors anyagcsere-helyzet rendezése érdekében, a normál vércukorértékek elérése céljából gyakran inzulinterápiát kell kezdeni, amely azonban lehet, csak átmeneti, ugyanis a megfelelő kezelés hatására normalizálódik a vércukorszint, és bizonyos idő után váltani lehet akár tablettás kezelésre is.

Diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta!

Már a felismeréskor el kell kezdeni a diéta oktatását dietetikus közreműködésével, valamint fontos a rendszeresen testmozgás elkezdése, pl. mozgásterapeuta segítségével. Ha normalizálódik az anyagcsere, akkor átállítható az inzulinterápia gyógyszeres kezelésre, de előfordulhat, hogy csak a diéta és mozgás is elegendő lehet a normoglikémia fenntartásához, ebben minden esetben a kezelőorvos dönt! – mondja a Cukorbetegközpont orvosa.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértelem és rugalmasság

Para Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre. 

További vélemények

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK