Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Ezért fontos időben felismerni a cukorbetegséget!

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.07.14

Három kulcsfontosságú eleme, alappillére van a diabétesz kezelésének: a diéta és a rendszeres, tudatosan megtervezett testmozgás, valamint a gyógyszeres terápia. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a november 14. diabétesz világnap kapcsán beszélt a legfontosabbakról.

Cukorbetegség jelentősége

Népbetegség a diabétesz, évről-évre növekszik a cukorbetegek száma, jelenleg megközelíti az egymillió főt, ám vannak olyanok, akik nem tudnak betegségükről, ugyanis a magas vércukorértékek nem minden esetben járnak tünetekkel. Előfordulhat, hogy évekig tünetmentes a páciens, és csak akkor derül ki a betegsége, amikor felborul az egyensúly a szervezetében, például egy fertőzés miatt.

Akár egy háromlábú szék, amely biztosan áll, ha mindhárom eleme rendben van. Amennyiben az egyik elem kiesik, akár a diéta, akár a testmozgás, vagy nem megfelelő a gyógyszeres kezelés, akkor borul az anyagcsere folyamat, mint ahogyan felborul a szék is, ha kiesik valamelyik lába.

dr. bibok györgy, cukorbetegközpont, szakmai napDr. Bibok György hangsúlyozza: a cukorbeteg terápia legfontosabb célja, hogy megelőzzük a szövődményeket, amelyek rendszerint csak lassan alakulnak ki, de kezeletlen állapotban akár rokkantsághoz, vaksághoz vagy szívinfarktushoz, stroke-hoz vezethetnek. Ezért is kell időben felismerni a problémát: vércukorméréssel, rutin vérvétellel, illetve terheléses laborvizsgálattal (OGTT). Amennyiben biztos a diagnózis, az azonnali kezelés elkezdése szükséges!

A cukorbeteg terápia három alappillére

  • a diéta,
  • a testmozgás,
  • és a gyógyszeres terápia.

A diéta kapcsán dr. Bibok György elmondta, hogy a napi ötszöri étkezésnek azért van lényeges szerepe, mert a fő étkezéseket követően, 2-2,5 óra múlva jelentkezhet az éhségérzet, ezt pedig a köztes, kisebb mennyiségű étkezéssel (pl. tízórai, uzsonna) lehet megszüntetni.

A 2-es típusú diabétesz akkor jelenik meg, amikor a szervezet már nem tudja ellensúlyozni az inzulinrezisztenciát és a hasnyálmirigy kimerül a több éves túlműködés során. A betegség felismerésekor nagyon fontos a megfelelő étkezés (diéta) elkezdése, valamint a rendszeres testmozgás megtanulása és megvalósítása is.

A betegség felismerésekor általában még van saját inzulintermelés, azonban ez nem tudja megfelelően kifejteni hatását. A gyors anyagcsere-helyzet rendezése érdekében, a normál vércukorértékek elérése céljából gyakran inzulinterápiát kell kezdeni, amely azonban lehet, csak átmeneti, ugyanis a megfelelő kezelés hatására normalizálódik a vércukorszint, és bizonyos idő után váltani lehet akár tablettás kezelésre is.

Diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta!

Már a felismeréskor el kell kezdeni a diéta oktatását dietetikus közreműködésével, valamint fontos a rendszeresen testmozgás elkezdése, pl. mozgásterapeuta segítségével. Ha normalizálódik az anyagcsere, akkor átállítható az inzulinterápia gyógyszeres kezelésre, de előfordulhat, hogy csak a diéta és mozgás is elegendő lehet a normoglikémia fenntartásához, ebben minden esetben a kezelőorvos dönt! – mondja a Cukorbetegközpont orvosa.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

tisztelt doktor ur.nagyfiam gondnoka vagyok 2014.03.14.óta 2sz cukorbetegség mindig magas a vércukorszitje ált.14-és16 a vércukorérték miért betartjuk a diétát négyszeri napi inzulinos érdeklődni szeretnék állitólag van olyan eszköz amit bőr alá beültetnek a cukorbetegséget figyeli adagolja az inzulint tanácsként kaptam ezt ezért kéremhollehet ezt igénybe venni magyarországon van e ilyen lehetőség válaszukat köszönöm. tisztelettel mária

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus
Tisztelt Benei Lászlóné!

Ön feltehetően az inzulin pumpa kezelési lehetőségre kérdez rá, melyhez használható az úgynevezett szöveti cukormérő eszköz is.

Ezt Magyarországon jelenleg csak 1-es típusú cukorbetegek és gyermekek kaphatják támogatással, és az Ön leírása szerint a gondozott fiának 2-es típusú a betegsége, így nem tud támogatással hozzájutni a készülékekhez.

Részletesebb felvilágosítást a diabetológus gondozó orvosától kaphat.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Maximálisan segítőkész

Gyors időpontfoglalási lehetőség, nem kellett órák hosszat várakozni a vizsgálathoz, az orvos maximálisan segítőkész és kedves volt, teljeskörű felvilágosítást adott.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok