Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása és kezelése

Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása és kezelése

Módosítva: 2023.09.01 09:10

Cukorbetegség fennállása esetén kiemelt jelentőséggel rendelkezik a szövődmények időben történő felismerése, folyamatos nyomonkövetése és kezelése. Cukorbeteg vizit keretén belül lehetőség nyílik a szövődmények felderítésére és a szükséges terápia átbeszélésére, esetlegesen további szakorvosi konzulátciós javaslatra.

Online Bejelentkezés

Dr. Polyák Annamária

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

Cukorbetegség szövődményeinek csoportosításadiabéteszes láb

Cukorbetegség szem szövődményeinek kivizsgálása - Retinophátia

A szemfenéki eltérések eleinte nem okoznak panaszt a cukorbetegek számára, épp ezért, még ha nem is érzékelhető a látásromlás, akkor is javasolt évente a szemészeti kontroll cukorbetegek esetében. A szemfenék vizsgálatával a kezdődő retinopátia még az első tünetek megjelenése előtt felfedezhető és kezelhető, így a rendszeres szemészeti kontroll mellett elkerülhető a cukorbetegség szemészeti szövődményeinek kialakulása, látásvesztés fellépése. Cukorbetegek körében nagyobb eséllyel alakulhat ki zöldhályog (glaukóma). A már kialakult zöldhályog kezelés nélkül idővel vakságot okozhat. 

Idegi fájdalmak, zsibbadások – Neuropátia

Az ajánlott vizsgálatok menete neuropathia esetén:

  1. Tünetek, panaszok átbeszélése.
  2. A láb, kiemelten a talp vizsgálata, mely során elsősorban a szárazság, megvastagodás, talpi fekély kerül megvizsgálásra. A  sudomotor funkció vizsgálata neurotesttel.
  3. Reflex vizsgálat.
  4. Vibráció érzet vizsgálata hangvilla segítségével.
  5. Hőérzet vizsgálata.
  6. Tapintás – és fájdalomérzet vizsgálata.

Az idegfádalmak, zsibbadásokról bővebben itt ovashat.

Diabéteszes nefropátia vizsgálata

A cukorbetegség okozta szövődmények, szervkárosodások között fontos helye van a vesének. Kialakulásában több tényező szerepel. A genetikai tényezők mellett a tartós hyperglykaemiának és hypertoniának van kialakulását elindító és progressziót okozó szerepe.

A nephropathia vezető tünete az albumin ürülés fokozódása és a vérnyomás emelkedése. A keringési kockázatnövekedése mellett romlik a vese funkció, és a folyamat progressziója végül veseelégtelenséghez vezethet.

A fehérje vesztéssel párhuzamosan  igen gyakran jelentkezik retinopáthia is. Az 1-es típusú cukorbetegségben általában később lép fel, míg a 2-es típusúban korábban. Sokszor a romló veseműködés hívja fel először a figyelmet a cukorbetegségre. A klinikai kép egy lassú fokozatos progressziót mutató veseműködés romlást mutat. A végstádiumú vesebetegség fő oka a diabéteszes nephropathia. 

Diabetológiai szempontból a legnagyobb jelentősége microalbuminuriával járó korai vesekárosodásnak van, mert megfelelő kezeléssel előnyösen befolyásolható a folyamat. A vesebetegség súlyosságát az albuminuria mértéke határozza meg. A napi 300 mg/nap szinten még visszafordítható lehet a folyamat. Amennyiben a fehérje ürülés fokozódik a macroprotein- ill az albuminuria, már visszafordíthatatlan állapotot jelez.

A vesefunkció romlását a GRF értéke jelzi. A normál 125ml/perc érték fokozatos csökken.

 

Más okok is szerepet játszhatnak:

  • az emelkedett vérnyomás
  • a vese erek meszesedése
  • húgyutak fertőzése

 

A progresszió jó cardiovaskuláris kezeléssel stagnál vagy javul. A keringés gondozása mind az 1-es típusú cukorbetegségben, mind a 2-es típusú cukorbetegségben javíthatja az eredményeket. Tovább javíthat az eredményeken a jó diabétesz gondozás, a vesepótlás. Itt is nagy szerepe van a megelőzésnek. A jól vezetett anyagcsere gondozás, a dohányzás elhagyása, a hypertonia kezelése a prevenció legfőbb eszközei.

 

A már elindult folyamat megállításának, kezelésének eszközei:mit tehetünk, ha már elindult a folyamat?

  • a cukor anyagcsere stabilizálása
  • a magas vérnyomás kezelése
  • a só bevitel mérséklése (napi 6 g alá)
  • a fehérje bevitel korlátozása (maximálisan 0,9 g /testsúly/ nap értéket engedélyezve)

 

Vérnyomás beállításában a renin-angiotenzin rendszerre ható szereké a vezető szerep. Általában az 1-es típusú cukorbetegség esetében, jó vizelet ürítés esetében az enzim konvertáló (ACE gátló) szerek, míg a 2-es típusú cukrobetegségben mind a konvertáló enzim bénítás, mind az angiotenzin receptor bénítás szóba jön. A veseműködés romlásával utóbbiak jelentősége fokozódik. A kezelés és gondozás részét képezik a jó lipid szint elérése és a krónikus vesebetegeknél kialakuló anaemia rendezése is. 

Érszűkület kivizsgálása

Az érszűkület korai kivizsgálása, minél hamarabbi felismerése akár a lábamputáció elkerüléséhez is vezethet. Az alsó végtagi erek szűkülete, meszesedése nem csupán kellemetlen lábszárfájdalomhoz vezethet, de az érbetegségek az egész érrendszer területét érinthetik, emiatt egyidejűleg fennállhat a szívkoszorúerek vagy az agyat ellátó erek betegsége is. Az érszűkület vizsgálata fizikális vizsgálattal kezdődik, illetve magában foglalja a bőr megtekintését, tapintását, a pulzus monitorozásával együtt.

A fizikális vizsgálatot kiegészítő vizsgálatok közé tartozik: a duplex ultrahang vizsgálat, az EKG vizsgálat, a nyaki verőér ultrahang vizsgálat, illetve a kontrasztanyagos érfestés is

Diabéteszes láb kivizsgálása

diabéteszes láb az egyik leggyakoribb szövődménye a cukorbetegségnek, mely érzéskieséssel, zsibbadással, lábszárfekélyek kialakulásával járhat. A diabéteszes láb szakvizsgálat menete a következő:

  1. Tünetek, panaszok átbeszélése.
  2. A láb, kiemelten a talp vizsgálata, mely során elsősorban a szárazság, megvastagodás, talpi fekély kerül megvizsgálásra.
  3. Reflex vizsgálat.
  4. Vibráció érzet vizsgálata hangvilla segítségével,
  5. Hőérzet vizsgálata.
  6. Tapintás- és fájdalomérzet vizsgálata.

Vizsgálat, mely segít a diagnózis felállításában a doppler index a segmentális doppler index mérése. Színes duplex scan vizsgálattal kimutathatók a szűkülete, az áramlás és a plakk morfológiája is. Az érszövődmények esetén fontos az érsebész bevonása mind a vizsgálatok elvégzésében,mind a kezelésben. A diabeteses lábon kialakult deformitások miatt ortopédiai szakvizsgálat és kezelés szükséges. 

Rendszeres láb szakvizsgálattal, illetve a vércukor, vérzsír értékek, vérnyomás rendszeres ellenőrzésével és karban tartartásával, az elhízás kezelésével és a dohányzás elhagyásával a lábszövődmények megelőzhetőek. Maga a beteg is sokat tehet a megelőzésben. Fontos a lábhigiénia, bőr szárazra törölése, a bőrkeményedéseket  habkővel távolítsuk el (nem ollóval, késsel) és kerülendők a tyúkszemirtó oldatok is, mert kimaródást, felülfertőzést okozhatnak. Megfelelő puha zokni és cipő viselése javasolt. Kerülendő a mezítláb járás, mert a neuropáthia miatt csökkent az érzékelés.

 

Lábszárfekély kezelése lökéshullám terápiávallökéshullám terápia

Sok cukorbeteg szenved a nehezen gyógyuló, újra-újra kiújuló lábszárfekéllyel, melyre megoldást tud nyújtani a lökéshullám terápia. A kezelés előtt sebész szakorvossal kell konzultálni, hogy mely terápiát lehet alkalmazni, milyen stádiumban van a láb elfekélyesedése.

 

Lökéshullám terápia javítja a vérkeringését a kezelt területnek, ezáltal elősegíti az új sejtek képződését, a sejtképződés pedig meggyorsítja a seb gyógyulását. A lökéshullám terápia alkalmazásának nagy előnye, hogy a kezelt terület vérbősége, élénkülő anyagcseréje nem csupán a kezelés során érvényesül, hanem még az azt követő hetekben is fennmarad.

Érdemes a problémával mielőbb sebész szakorvosunkhoz fordulni, mert egyes esetekben már nem alkalmazható a lökéshullám terápia.

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK