Diabéteszes fekélyek, sebek kezelése

Diabéteszes fekélyek, sebek kezelése

Módosítva: 2022.08.02 15:33

Cukorbetegek körében gyakran előforduló kellemetlen, egyre fokozódó fájdalmat okozó szövődmény a lábon kialakuló fekély, mely sok esetben nem tud megfelelően  meggyógyulni, és orvosi kezelés szükséges a folyamat visszafordításához.

Diabéteszes fekély, seb

lábszárfekély kezeléseA diabéteszes lábszárfekély a legtöbb esetben a talp elülső részén üti fel a fejét, de egyes esetekben a nagy lábujj alatt is kialakulhat. A fekély megjelenésének a hátterében a fekély kialakulásának helyén jelentkező ismétlődő nyomás, a diabéteszes láb érzékkiesése, a bőr romlott keringése áll.

A kellemetlen panaszok ráadásul jelentős fertőzésveszélyt is magukban rejtenek, ezért már néhány apró folt lábon való megjelenése után is szakorvoshoz kell fordulni, hogy az apró foltokból a későbbiekben se alakuljon ki fekély. 

Diabéteszes fekély okai

  • cukorbetegség miatt kialakuló neuropátia - érzéskiesés
  • cukorbetegség miatt csökkenő bőrkeringés
  • cukorbetegség miatt romló sebgyógyulási képesség

 

  Idegi károsodás jellemzői Keringési zavar jellemzői
Láb tapintata meleg, száraz hideg, hűvös
Panaszok jelentkezése nyugalomban járáskor
Perifériás pulzus tapintható nem tapintható, vagy nem elnyomható
Érzészavar van nincs
Ínreflex nem váltható ki kiváltható
Károsodás jellege sebgyógyulási zavar talpon, nyomásnak kitett helyeken szövetelhalás a láb szélein, ujjakon
Boka kar index normális kóros
Kalibrált hangvilla teszt, Monofilament teszt kóros normális

Diabéteszes fekély kezelése

diabéteszes fekély kezelése - sebkezelésA fájdalmas, kellemetlen lábszárfekély megjelenése esetén sokáig nem fordulnak orvoshoz az érintettek abban bízva, hogy a panaszok csökkenni fognak, és a fekély magától elkezd meggyógyulni. Azonban az esetek többségében a probléma mögött álló cukorbetegség fennállása miatt a fekélyes sebek nehezen gyógyulnak, olykor csak sebészi segítséggel, megfelelő terápia alkalmazásával, kötözéssel lehet a fekélyes problémát visszaállítani. És a lábszárfekély kezelésnek nem elhanyagolható része a vércukorszint stabilizálása diabetológus szakorvos segítségével, hogy a lábszárfekély ne újuljon ki. 

 

A lábszárfekély kezelése csapatmunka, ahol a csapat tagjai:

Fekélyes seb kezelése

A diabéteszes fekély kezelése összetett feladat. Akkor hatékony, ha egyszerre kezeljük a fekély kialakulásában szerepet játszó tényezőket:

  • fertőzés megszüntetése
  • keringés javítása
  • cukorháztartás rendezése
  • idegek támogatása
  • sebgyógyulási képesség fokozása

 

A diabéteszes fekély kezelése során használt eszközök:

Lökéshullám terápia

Gyors és hatékony eszköz a lökéshullám terápia a fekélyes sebek kezelésnek, mely már 4-8 alkalom után a fekélyes seb gyógyulását hozza el. A lökéshullám terápiás kezelés időtartama mindössze 10-15 perc. A lökéshullám terápia nem fájdalommentes eljárás, de néhány kezelés alkalmával is látványos eredményeket lehet elérni az eszköz használatával. 

Speciális mézes kötszer

Széleskörű orvosi vizsgálatok azt találták, hogy az Új-Zélandról származó Leptospermum (manuka) méz alkalmazásával hatékonyan kezelhetőek a fertőzött sebek, fekélyes sebek már rövid ideig tartó használat után is. A manuka méz egy speciális orvosi méz, mely a hagyományos mézekkel ellentétben nem tartalmaz baktériumokat, ezért biztonságosan használható fekélyes sebek kezelésére is. 

Diabéteszes fekély kezelése - mézes kötszerAz orvosi méz alkalmazásával:

  • Jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás.
  • Csökkenthető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő, fájdalom és váladékképződés.
  • Az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíti a hegesedést és a hámosodást, illetve csökkenti a kötéscserekor fellépő fájdalmat és traumás élményt.
  • Gennyes, váladékozó és elhalt szöveti részeket tartalmazó sebek esetében is hatékonyan gátolja a kellemetlen szagok kialakulását.

Diabéteszes fekély okának kezelése

A diabéteszes fekély tartós kezelésének alapja a cukorháztartás normalizálása, az idegek működésének javítása, a sebgyógyulási képesség regenerálás

 

Nehezen gyógyuló, diabéteszes fekélyek és sebek hatékony, komplex kezelése Budapest diabetológiai magánrendelő központjában.

 

Téma szakértői

Dr. Markotics Attila

Dr. Markotics Attila

traumatológus, rehabilitációs szakorvos
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

Hírek

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek
Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

Cukorbetegként is hódolhat az édes élvezeteknek nyáron

A nyár számtalan finomabbnál finomabb, zamatos és színes gyümölccsel kényezteti ízlelőbimbóinkat. De vajon mennyit és milyen formában fogyaszthatnak ezekből a cukorbetegek? Imre Noémi, a Cukorbetegközpont dietetikusa látja el jótanácsokkal az érintetteket.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK