Hepatológia - zsírmáj

Hepatológia - zsírmáj

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.04.06 15:48

A hepatológia egy orvosi szakterület, amely a máj betegségeivel foglalkozik. Az összes olyan megbetegedés diagnosztizálásával és gyógyításával foglalkozik, amely kapcsolatba hozható a májjal. A cukorbetegség egyik szövődményeként tartjuk számon a zsírmájat (szteatózis).

Leggyakoribb májbetegségek

  • zsírmáj (szteatózis)
  • alkohol okozta májkárosodás
  • gyógyszerek okozta toxikus májkárosodás
  • máj jó- és rosszindulatú daganatai, áttétei
  • akut és krónikus vírushepatitisek
  • Gilbert szindróma

 A zsírmáj

A betegség akkor jelentkezik, amikor egy bizonyos fajtájú zsírsejtek (triglyceridek) felhalmozódnak a májsejtekben. A zsírmáj jelenleg a civilizációs betegségek közé sorolható, mely a kóros májenzim eltérések leggyakoribb oka. Eredetét tekintve beszélhetünk alkohol okozta (alkoholos) és nem alkohol okozta (nem alkoholos) zsírmájról. Utóbbi formája a fejlett nyugti országok lakosságának 40-50%-kát, a túlsúlyosok 80%-kát érinti. Lefolyásakor első lépésként a triglycerid felhalmozódik a májban, majd gyulladásos folyamat indul, mely tartósan is fennállhat. Ebben az esetben bekövetkezik a kötőszövetes átépülés, végstádiumban májzsugor, mely rákmegelőző állapotnak tekinthető. 

A zsírmáj észlelésén túl fontos az ismert alapbetegség (pl. alkoholizmus, diabétesz) kilétét tisztázni.

Zsírmáj tünetei

A betegség kezdeti szakaszában nem rendelkezik sok, egyértelmű tünettel. A máj megnagyobbodása, jobb oldali kellemetlenség, nyomásérzékenység, étvágytalanság, puffadás, hányinger, nagyfokú fáradékonyság jelentkezhet. Árulkodó jel lehet a laborleletben emelkedett májenzimek (gamma-Gt, GPT, GOT).

Zsírmáj szövődményei

A zsírmáj előrehaladott állapotában sárgaság, mely a végstádiumú betegséget jelzi. Továbbá ebben a szakaszban hasvíz, valamint a bőrön bevérzések jelennek meg.A zsírmáj súlyos betegség, vizsgálata Fibrotouch készülékkel történik.

Zsírmáj kivizsgálása

Fibrotouch készülékkel a máj kötőszövetes mértéke könnyen meghatározható és később ellenőrizhető. Számos esetben a biopszia kitűnő alternatívája a Fibrotouch vizsgálat, hiszen nem invazív. A vizsgálat fájdalmatlan, pár percig tart és rögtön lelet készül róla. Nagyon fontos megemlíteni, hogy már 10 kg testtömeg fölötti, különböző testalkatú beteg vizsgálható.

 

Cukorbetegség esetén gyakori a zsírmáj igazolása, mértékének kimutatása fontos a további terápia meghatározásában. A betegség alatt segítségével a szerv állapotában bekövetkező javulás, progresszió (romlás) pontosan mérhetővé válik.  Évek óta kezelt immun májbetegség követésére, továbbá hepatitis B, C kezelés megkezdése előtt, majd utána.

Zsírmáj kezelése

A kezelés igen változatos lehet, a gyógyulás tekintve elsődleges a kiváltó ok enyhítése vagy kiiktatása, például az alkoholfogyasztás abbahagyása. A nem alkohol okozta zsírmáj terápiájában mindenképpen a metabolikus szindróma betegségeit kell gyógyítani, úgy, mint elhízás, magas vérzsír-szint, inzulinrezisztencia, 2-es  típusú cukorbetegség.

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK