Cukorbetegségben nő a zsírmáj kialakulásának kockázata

Cukorbetegségben nő a zsírmáj kialakulásának kockázata

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.03.06 09:54

Az inzulinrezisztenseknek és a  2-es típusú cukorbetegséggel élőknek komoly kockázata van a nem alkoholos zsírmáj kialakulására, de nagyon sokat lehet tenni a megelőzésért, a következmények visszaszorításáért. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az összefüggésekről és a teendőkről beszélt.

Online bejelentkezés cukorbetegség kivizsgálásáraCukorbetegség és zsírmáj

A zsírmáj sok cukorbeteget érint, de könnyen vizsgálható és kezelhető.- Amikor a májsejtekben kis lipid burkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel  a fokozott zsírlerakodás miatt a májsejt könnyebben károsodik, kialakulhat  krónikus gyulladás, zsírmáj súlyosabb esetben fibrozis, cirrhozis és ritkán májkarcinóma is. A nem alkoholos zsírmáj  szoros kapcsolatban áll  az  inzulin rezisztenciával, a  2-es típusú cukorbetegséggel. Fontos tudni, hogy nem a cukorbetegség okozza a zsírmájat, a helyes megközelítés inkább az, hogy sokszor ugyanazon betegeknél fordul elő mindkét állapot. Ugyanis az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz nagy eséllyel a túlsúlyos, elhízott személyeket érinti, ahogyan a zsírmáj kialakulásának is komoly rizikófaktora a jelentős túlsúly – ismerteti Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. - Természetesen fontos tisztázni a pontos a kiinduló okot, ugyanis egyes gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása.

Nincs jellegzetes tünet

A zsírmájnak sokszor semmilyen tünete nincs, az esetek döntő többségében a cukorbetegeknél végzett vizsgálatok során, a májenzimek rutinszerű ellenőrzésekor merül fel a gyanúja. Az is előfordulhat, hogy valamilyen képalkotó eljárás (CT, hasi- vagy máj ultrahang) során válik érzékelhetővé a betegség. Amikor pedig fény derül a zsírmáj meglétére, fontos annak megállapítása is, milyen mértékű  károsodást okozott ez a  folyamat. Néhány éve még ennek a folyamatnak a pontos feltérképezésére a májbiopsziát alkalmazták. Ma  már elérhető egy non-invazív, vagyis behatolás nélküli, fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat. A speciális készülékkel a máj szerkezeti átépülése és a máj zsírtartalmának meghatározása is megoldható néhány perc alatt, szövettani pontossággal. Egy lökéshullám terjedési sebességét méri, és ennek alapján határozza meg a máj rugalmasságát. A fibroticus, rugalmatlanabb szövetben a hullám terjedési sebessége gyorsabb. Előnye hogy ismételhető és ezáltal követhető a máj állapotának változása Az ultrahangos vizsgálattal kép alkotható a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is.

Mit lehet tenni, ha megszületik a zsírmáj diagnózisa a cukorbetegeknél?

- Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, legtöbbször nem is úgy kezeljük, mint egy önálló betegséget, hacsak nem emelkednek meg hirtelen a májenzim értékek, vagy nem gyanítjuk, hogy valami más folyamat is zajlik a szervezetben – ismerteti Porochnavecz főorvosnő.

A  2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, az elhízás, a magas trigliceridszint és a zsírmáj gyakran együtt fordulnak elő – bár természetesen a zsírmáj kialakulása nem automatikus a cukorbetegeknél. A  kezelés a rizikófaktorok csökkentésére irányul. Ennek alapja pedig az életmód terápia, amely a testsúly lassú csökkentésre, a fizikai aktivitásra, a vércukorszint és a trigliceridszint normalizálására  irányul. Nincs jelenleg olyan gyógyszer, amelynek  adása  egyértelműen javasolt. Fontos  a rendszeres gondozás, melynek nagy szerepe van a késői szövődmények megelőzésében

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Porochnavecz Doktornő!

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, a türelmét, a megértését.
Diabetológiára október végén tudok menni, mert most nem dolgozik a főorvosnő, akihez magánrendelésre járok. Horror előjegyzések, tömeg, időhiány van az állami szektorba, ezért is kerestem megoldást és a főorvosnő minden szigorúsága ellenére egy tünemény.
A vesebetegségem autoimmun jellegű. Az immunsuppressív gyógyszerek ellenére előfordulnak fellángolások, ilyenkor nem nagyon van mihez nyúlni. Steroid, Mannisol, FSD... Egy ilyen alkalomkor jött a cukorbaj, bár előtte mindig jók voltak a cukraim. Az újabb bajban nem bántam az inzulint egyszerűen azért, mert ez nem egy újabb marék tabletta. Nagyon nehéz volt beállítani a diétát, a megfelelő inzulin adagot, de sikerült még annak ellenére is, hogy szerintem a bázis inzulin másnap délután már olyan, mintha nem is lenne. 5 alatt és 7,5 felett nem mértem vércukorértéket egyszer sem a beállítás elérése után. Kaja előtt többségében 6 körül volt, kaja után többségében 6,8 körül.

Jelenleg a reggeli vércukrok 12,8-13,0. Reggeli után nem tudom mérni, mert akkor megyek dolgozni. Ebéd előtt 11,2-11,5, utána 11,1-11,3, vacsi előtt 12,5-13,0, utána 11-11,5 között van, de sokkal kevesebbet eszem a szokottnál, az inzulinból pedig 2x annyit adok, mint korábban.
Korrekcióval most nem próbálkoztam, mert a 10 E-nél 0,6-os csökkenés semmi, többet meg nem mertem beadni. A 4 egységes értéket tudom, de nekem meg se mozdult cukrom tőle.

A veseműködésem katasztrófa. Folyamatosan dialízis határon állok, az (eGFR: 14-15 szokott lenni), és minden kontrollon megkapom -akkor is ha nincs aktuálisan baj-, hogy "mikor talizunk a művesén? -mert ugye tudja, hogy ezt tologathatjuk még egy kicsit, de meg nem úszhatjuk..."
Én kipróbáltam a dialízist és amíg csak lehet, harcolok mint a bengáli tigris, hogy ne legyen része az életemnek. A Én esetemben az otthoni dialízis a hasi műtétek miatt nem jön szóba és a heti 3x-i dialízis mellett nem tudnék dolgozni. Én nem vagyok rokkantságin és szeretem a munkám. Mellé még fiatal is vagyok.
Tudom mi vár rám, de jó lenne még egy kicsit emberhez méltó életet élni...

Most csak annyit szeretnék elérni, hogy jelenlegi eszközökkel legalább annyira levinni a cukrokat, hogy ne fogyjak le még jobban, és cukraim kaja után ne legyenek 9 felett, mert ezek a cukrok ártanak az eleve beteg veséknek (többek között) is. Még egy hónap... és instrukció nélkül nem merek tovább lépni.

Ebben kérném a segítségét, kedves Doktornő!

További szép napot kívánok!

Szendrei Éva

Kedves Éva !

Nagyon sajnálom, hogy ennyi betegsége van. Biztos, hogy a szteroid váltotta ki a cukorbetegséget. Tudom hogy nehéz a diéta is a fehérje megszorítás és a szénhidrát számolás miatt. Ma mát vannak modernebb inzulinok is ( analóg gyors hatású és bázis inzulinok is), amik mellett szabadabb a beteg, mert biztos, hogy lefedi a 24 órát és az étkezések időpontja is jobban változtatható. Napi 3x étkezés javasolt, a kis étkezések nem kötelezőek és az inzulin beadás után nem kell várakozni.
Sajnos ezt én nem tudom önnek személyes találkozás nélkül javasolni. Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink


Jobbulást kívánok.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK