
Cukorbetegségben nő a zsírmáj kialakulásának kockázata
Az inzulinrezisztenseknek és a 2-es típusú cukorbetegséggel élőknek komoly kockázata van a nem alkoholos zsírmáj kialakulására, de nagyon sokat lehet tenni a megelőzésért, a következmények visszaszorításáért. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az összefüggésekről és a teendőkről beszélt.
Cukorbetegség és zsírmáj
- Amikor a májsejtekben kis lipid burkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel a fokozott zsírlerakodás miatt a májsejt könnyebben károsodik, kialakulhat krónikus gyulladás, zsírmáj súlyosabb esetben fibrozis, cirrhozis és ritkán májkarcinóma is. A nem alkoholos zsírmáj szoros kapcsolatban áll az inzulin rezisztenciával, a 2-es típusú cukorbetegséggel. Fontos tudni, hogy nem a cukorbetegség okozza a zsírmájat, a helyes megközelítés inkább az, hogy sokszor ugyanazon betegeknél fordul elő mindkét állapot. Ugyanis az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz nagy eséllyel a túlsúlyos, elhízott személyeket érinti, ahogyan a zsírmáj kialakulásának is komoly rizikófaktora a jelentős túlsúly – ismerteti Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. - Természetesen fontos tisztázni a pontos a kiinduló okot, ugyanis egyes gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása.
Nincs jellegzetes tünet
A zsírmájnak sokszor semmilyen tünete nincs, az esetek döntő többségében a cukorbetegeknél végzett vizsgálatok során, a májenzimek rutinszerű ellenőrzésekor merül fel a gyanúja. Az is előfordulhat, hogy valamilyen képalkotó eljárás (CT, hasi- vagy máj ultrahang) során válik érzékelhetővé a betegség. Amikor pedig fény derül a zsírmáj meglétére, fontos annak megállapítása is, milyen mértékű károsodást okozott ez a folyamat. Néhány éve még ennek a folyamatnak a pontos feltérképezésére a májbiopsziát alkalmazták. Ma már elérhető egy non-invazív, vagyis behatolás nélküli, fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat. A speciális készülékkel a máj szerkezeti átépülése és a máj zsírtartalmának meghatározása is megoldható néhány perc alatt, szövettani pontossággal. Egy lökéshullám terjedési sebességét méri, és ennek alapján határozza meg a máj rugalmasságát. A fibroticus, rugalmatlanabb szövetben a hullám terjedési sebessége gyorsabb. Előnye hogy ismételhető és ezáltal követhető a máj állapotának változása Az ultrahangos vizsgálattal kép alkotható a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is.
Mit lehet tenni, ha megszületik a zsírmáj diagnózisa a cukorbetegeknél?
- Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, legtöbbször nem is úgy kezeljük, mint egy önálló betegséget, hacsak nem emelkednek meg hirtelen a májenzim értékek, vagy nem gyanítjuk, hogy valami más folyamat is zajlik a szervezetben – ismerteti Porochnavecz főorvosnő.
A 2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, az elhízás, a magas trigliceridszint és a zsírmáj gyakran együtt fordulnak elő – bár természetesen a zsírmáj kialakulása nem automatikus a cukorbetegeknél. A kezelés a rizikófaktorok csökkentésére irányul. Ennek alapja pedig az életmód terápia, amely a testsúly lassú csökkentésre, a fizikai aktivitásra, a vércukorszint és a trigliceridszint normalizálására irányul. Nincs jelenleg olyan gyógyszer, amelynek adása egyértelműen javasolt. Fontos a rendszeres gondozás, melynek nagy szerepe van a késői szövődmények megelőzésében
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
A periferiás sensoros neuropathia talaján alakulnak ki a talpon az elváltozások. Ez magyarázhatja járás bizonytalanságát is.
Neuropathiás vizsgálatra évenként van lehetőség, mely részletes felvilágositást ad a láb állapotáról. Mivel azt irja hogy van neuropathiája, ennek kezelésére Thiogamma és Milgamma adása javasolt. Igazolt neuropathia esetén van letőség „kimélő cipő felirására és készitésére. Emellett fontos hogy vércukor értékei megfelelőek legyenek.
Helyi kezelésre zsiros, hidratáló krém használata javasolt, ami 5-10 % karbamid tartalmu vazelin lehet.
Szédüléses panaszai miatt vérnyomás rendezése és carotis doppler vizsgálat végzése javasolt.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.