Az inzulinrezisztenseknek és a  2-es típusú cukorbetegséggel élőknek komoly kockázata van a nem alkoholos zsírmáj kialakulására, de nagyon sokat lehet tenni a megelőzésért, a következmények visszaszorításáért. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa az összefüggésekről és a teendőkről beszélt.

Online bejelentkezés cukorbetegség kivizsgálásáraCukorbetegség és zsírmáj

A zsírmáj sok cukorbeteget érint, de könnyen vizsgálható és kezelhető.- Amikor a májsejtekben kis lipid burkokban zsírcseppek képződnek, zsírmájról beszélünk. Mivel  a fokozott zsírlerakodás miatt a májsejt könnyebben károsodik, kialakulhat  krónikus gyulladás, zsírmáj súlyosabb esetben fibrozis, cirrhozis és ritkán májkarcinóma is. A nem alkoholos zsírmáj  szoros kapcsolatban áll  az  inzulin rezisztenciával, a  2-es típusú cukorbetegséggel. Fontos tudni, hogy nem a cukorbetegség okozza a zsírmájat, a helyes megközelítés inkább az, hogy sokszor ugyanazon betegeknél fordul elő mindkét állapot. Ugyanis az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz nagy eséllyel a túlsúlyos, elhízott személyeket érinti, ahogyan a zsírmáj kialakulásának is komoly rizikófaktora a jelentős túlsúly – ismerteti Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. - Természetesen fontos tisztázni a pontos a kiinduló okot, ugyanis egyes gyógyszereknek is lehet ez a mellékhatása.

Nincs jellegzetes tünet

A zsírmájnak sokszor semmilyen tünete nincs, az esetek döntő többségében a cukorbetegeknél végzett vizsgálatok során, a májenzimek rutinszerű ellenőrzésekor merül fel a gyanúja. Az is előfordulhat, hogy valamilyen képalkotó eljárás (CT, hasi- vagy máj ultrahang) során válik érzékelhetővé a betegség. Amikor pedig fény derül a zsírmáj meglétére, fontos annak megállapítása is, milyen mértékű  károsodást okozott ez a  folyamat. Néhány éve még ennek a folyamatnak a pontos feltérképezésére a májbiopsziát alkalmazták. Ma  már elérhető egy non-invazív, vagyis behatolás nélküli, fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat. A speciális készülékkel a máj szerkezeti átépülése és a máj zsírtartalmának meghatározása is megoldható néhány perc alatt, szövettani pontossággal. Egy lökéshullám terjedési sebességét méri, és ennek alapján határozza meg a máj rugalmasságát. A fibroticus, rugalmatlanabb szövetben a hullám terjedési sebessége gyorsabb. Előnye hogy ismételhető és ezáltal követhető a máj állapotának változása Az ultrahangos vizsgálattal kép alkotható a máj állapotáról, minimális eltéréstől a súlyos májzsugorig. Az ultrahang vizsgálófej alkalmas 10 kg feletti gyermekek és extrém elhízott felnőttek vizsgálatára is.

Mit lehet tenni, ha megszületik a zsírmáj diagnózisa a cukorbetegeknél?

- Nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, legtöbbször nem is úgy kezeljük, mint egy önálló betegséget, hacsak nem emelkednek meg hirtelen a májenzim értékek, vagy nem gyanítjuk, hogy valami más folyamat is zajlik a szervezetben – ismerteti Porochnavecz főorvosnő.

A  2-es típusú cukorbetegség, az inzulinrezisztencia, az elhízás, a magas trigliceridszint és a zsírmáj gyakran együtt fordulnak elő – bár természetesen a zsírmáj kialakulása nem automatikus a cukorbetegeknél. A  kezelés a rizikófaktorok csökkentésére irányul. Ennek alapja pedig az életmód terápia, amely a testsúly lassú csökkentésre, a fizikai aktivitásra, a vércukorszint és a trigliceridszint normalizálására  irányul. Nincs jelenleg olyan gyógyszer, amelynek  adása  egyértelműen javasolt. Fontos  a rendszeres gondozás, melynek nagy szerepe van a késői szövődmények megelőzésében

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • távkonzultáció (skype, telefon)
  • kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt doktornő/úr! A terhességem során terhességi cukrom volt. 160g diétával sikerült stabilizálni a cukor szintet. 8 hete szültem, voltam cukor terhelésen újra. Az eredménye Éhgyomri 4,1 nmol/l 60 perces 3,6 nmol/l 120 perces 3,5 nmol/l Ezek az értékek megfelelőek? A választ előre is köszönöm! Üdvözlettel Evelin
Evelin

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus
Kedves Evelin !

Azért alacsony a kétórás vércukra, mert inzulin működési zavar állhat fenn: relatíve magasra emelkedik az inzulinszint akkor, ha megemelkedik a vércukor, és mivel lassabban csökken az inzulin a kívánatosnál, emiatt lesz a vércukor később alacsony.
Mivel terhessége alatt cukorbeteg volt, a diéta folytatását javasolom 180- 200 g szénhidrátot fogyaszthat naponta, ezt el kell osztani 5-6 részre és a szénhidrát minőségén (lassú felszívódásúak előtérbe helyezése) érdemes változtatni. Emellett időnként mérje a vércukor értékeit étkezés után másfél órával. Hagyja ki továbbra is a cukorral készült ételeket. Fontos majd egy év múlva a vércukor terhelés megismétlése .Amennyiben panaszai jelentkeznének, kérem jöjjön vizitre,szeretettel várom.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Kapcsolódó videók