A cukorbetegség alattomos kór, amely sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már a szövődmények is kialakultak. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint különösen azoknak érdemes figyelni a cukorbetegség kezdeti tüneteire, akik a veszélyeztetettek közé tartoznak.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A legfontosabb rizikótényezők

  • A stressz és az elhízás is a cukorbetegség rizikófaktora. A 2-es típusú cukorbetegség elsődleges rizikótényezője az elhízás (különösen a hasra történő, úgynevezett alma-típusú), illetve az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód és az emelkedett vérzsírszint.
  • A terhesség során azoknak a kismamáknál szükséges a fokozott odafigyelés, akik 30 fölött járnak és túlsúlyosak. Ha a baba 4 kg vagy afeletti, okot adhat a következő terhesség erőteljesebb nyomon követésére.
  • Bizonyos gyógyszerek hosszú ideig tartó szedése is eredményezheti ezt a betegséget, így például a szteroidoké, a fogamzásgátlóké vagy a vizelethajtóké.
  • Egyes betegségek fokozottan hajlamosítanak cukorbetegségre, ilyen például a hasnyálmirigyhez vagy a hormonháztartáshoz kapcsolódó problémák (például Cushing-szindróma, pajzsmirigy rendellenes működése), valamint genetikai rendellenességek, mint a Down-szindróma. 

A stressz, mint önálló rizikófaktor

Mára már bizonyított tény, hogy stressz hatására idő előtt megjelenhet a cukorbetegség. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy minden stresszel élő ember előbb-utóbb diabéteszes lesz, csupán azt, hogy ha megvan a genetikai hajlam és esetleg más kockázati tényezők is jelen vannak az életünkben, a stressz felgyorsíthatja a folyamatot. Ez olyannyira igaz, hogy egy vizsgálat szerint már az élet első két évében megjelenő stressz-faktorok növelik az esélyét egy későbbi cukorbetegségnek. A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulinrezisztencia  megjelenését és csökkent glükóz toleranciát eredményezhet, amelyek pedig a diabétesz előszobái. Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy ugyanakkora inzulinhatáshoz nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség, és ha ez fokozódik, az inzulintermelődés végképp elégtelenné válik a szükségletekhez képest. A csökkent glükóz-toleranciára terheléses vércukor-vizsgálattal derülhet fény. A glükóz (vércukor) szint normál esetben nem emelkedik 7,8 mmol/l felé, az e feletti, kisebb emelkedés (7,8-11 mmol/l) takarja az említett állapotot. Fontos tudni, hogy megfelelő kezeléssel ez a helyzet az esetek egy részében még visszafordítható.
A stressz a már kialakult cukorbetegség állapotát is rontja, egyrészt mivel a stresszhormonok közvetlenül is képesek hatni a vércukorszintre, másrészt pedig a kedvezőtlen körülmények hatására a cukorbeteg hajlamos elhanyagolni magát, a táplálkozását, a rendszeres méréseket, esetleg még alkoholt is fogyaszt. 

Ezekre a tünetekre figyeljen fel!

A diabetológussal távkonzultációban is lehet értekezni.Minél több rizikófaktor van jelen az életünkben, annál gyakrabban érdemes szűrésen részt venni. Mindenféleképpen gyanakodni kell és el kell végeztetni egy vércukorszint-mérést, ha állandó szomjúságot, megnövekedett vizeletmennyiséget, fáradékonyságot, állandó éhségérzetet érzünk, amely mellett viszont súlyvesztés tapasztalható. A viszkető bőr, a látásromlás, az éjszakai lábikragörcs, a kéz- és lábzsibbadás és a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás is figyelmeztető jel lehet. Ugyanakkor gyanúra adhat okot, ha acetonszagú a lehelet /melyet gyakran összetévesztenek az alkoholfogyasztással/, ha ínybetegségek és bőrfertőzések alakulnak ki, ha lassú a sebgyógyulás és a nőknél elhúzódó hüvelyi gombásodás nehezíti a helyzetet – ismerteti dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. – Ha valaki gyanús tüneteket érzékel magán, ne késlekedjen orvoshoz fordulni, ami a járvány időszaka alatt távkonzultációban is megtehető, a tünetek alapján sok minden kiderülhet, és szükség esetén a kezelés is megkezdődhet.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Specialitások:

Rendelés típusa:

  • személyes, rendelői vizit
  • távkonzultáció (skype, telefon)
  • kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó orvos válaszol bejegyzésünk

Tisztelt Doktor Úr, Gyermekemnek 7 hósan mértünk sarokból elsőre 7,5-ös vércukorszintet, a viselkedése és lehelete jelezte, hogy valami nincs rendben. Akkor még szopizott, így éhgyomri mérés nem volt lehetséges. (Van inzulinos cukorbeteg testvére, akinek cukorbetegség ellen védő HLA génpárja van.) Születésekor apnoe miatt intenzív osztályra került, vércukorszintje 2,6 volt. Az apnoe rendeződött, vércukorszintjét azonban nem mérték a továbbiakban. Csecsemőként az első 3 hónapban nagy ütemben gyarapodott, több, mint 80dkg/hó mértékben. 3,96 kg volt a születési súlya. 3 hós korától minimálisra csökkent a gyarapodása, alig tudott hízni. A lábaira lebénult, 3 és fél hónapig voltak tónustalanok, ahová tettük, ott maradtak. Akkori gyermekorvosunk sehová sem küldött a problémával. Anyatej volt bőven, több, mint 3 éves koráig igényelte is a normál étkezés mellett. Kb. egy éves korban acetonos lehelete miatt megmértük a cukrát, 10,5 volt. Orvosi javaslatra emelt D vitamint kapott organikus és nem szintetikus forrásból. 3 évesen derültek ki ételallergiái, tejfehérje, tojás, zab, rizs, kókusz. Tejet egész életében nem kapott, elővigyázatosságból,mivel testvérei is tejfehérje allergiásak. Ezen felül allergiás kozmetikai szerekre, ételadalékokra és tartósítószerekre is. D vitaminnal kiegészítve normális a cukorháztartása többnyire, ám érzelmi stressz hatására ismét acetonos lehelet és emelkedett cukorszint jelentkezik. 6 éves, lassú felszívódású szénhidrátokat kap és a cukrot kerüljük, amennyire lehet a többi allergénnel együtt. Orvosi javaslatra inzulinterhelést végeztettünk nála, az induló VC szint 4,9 volt, a terhelés során az inzulin egyszer sem mutatott túltermelést, a végső (4 pontos mérés) cukorszintje mégis 3,6 lett. Tapasztaljuk is, minél többet eszik, annál éhesebb lesz és nagyon kell figyelni, hogy ne csupasz szénhidrátokat kapjon, hanem zöldséget és húst, amivel nem jelentkezik az éhség és az alacsony cukorszint. Általános vérvétel és folsav szint vizsgálat is volt. GOT, GPT normális, Lipáz alsó határértéken, Amiláz hajszálnyit emelkedett, inzulinszint határérték alatti 2,9 volt, folsavhiány. Extra szűz olivaolajat kap attól a ponttól, hogy a lipázt alacsonynak mérték. (Cukorbeteg gyermekünknek egyáltalán nincs már mérhető lipáz a szervezetében.) A lipáz szintet pár hónappal később kontrol vérvétellel nézettük, megemelkedett valamennyire és az inzulinszint elérte a minimális, 3-mas értéket. Kb. fél év extra szűz olivaolaj diéta után ismét nézettük, a lipáz megint emelkedett, az inzulinszint a minimálszint (3) fölé került. Mellékvese és hipofízis funkcióknál egy-egy paraméter normál tartománynak jelzettnél alacsonyabb értékeket mutat. Miután MTHFR 677 génmutációja van, folsav helyett folátot kap a D vitamin és calcium pótlás mellett. Mit tanácsolnak? Gyermekünk még nem mondható cukorbetegnek, ám nincs vele minden rendben. Neki is cukorbetegség ellen védő HLA génpárja van. Szigetsejt elleni antitest vizsgálata negatív. Inzulin elleni antitest vizsgálata negatív. Glutaminsav dekarboxiláz elleni antitest vizsgálata negatív. Hol kellene vizsgálatra jelentkezni, illetve van egyáltalán olyan szakember, aki a komplex képet együtt nézve meg tudja állapítani, mi a probléma gyökere vagy hogyan tudnánk tenni ellene? Endokrinológiára már jelentkeztünk. Tisztelettel Erdősi Eszter
Erdősi Eszter

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus
Kedves Eszter !

Javaslom, hogy gyermek diabetes centrumhoz forduljanak a problémájukkal, mert ott tudnak Önöknek megfelelő ellátást és kontrollt biztosítani.
A lakhely szerinti gyermek diabetes szakrendelést keressék fel.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Kapcsolódó videók