Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2023.11.13 08:02

A diabéteszes lábon kialakuló fekélyek, és végső soron az amputáció a cukorbetegeket fenyegető egyik legsúlyosabb következmény. A mézes fekélykezelés azonban a már kialakult sebek kezelésében is komoly javulást eredményezhet, így jelentősége nem csekély az állapotromlás megfékezésében. De vajon milyen tulajdonságai teszik ilyen hatékonnyá az orvosi mézet? Erre a kérdésre válaszolt dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája.

A cukorbetegek sebei, fertőzései gondos ápolást igényelnek

A diabéteszes láb kezelése megelőzheti az amputációt.A cukorbetegeknek nagyon kell figyelni a lábkörmök rövidre vágására, arra ügyelve, hogy a bőr ne sérüljön meg. Mosakodás után alaposan meg kell törölni a lábfejet, a lábujjak közét érdemes hintőporral is beszórni. Különösen résen kell lenni akkor, amikor sebek jelennek meg a testükön. Még azokat a mindennapi, kisebb sérüléseket is komolyan kell venni, mint például a manikűrözéskor, pedikűrözéskor vagy borotválkozáskor keletkezett vágások. Jelentős figyelmet kell fordítani a talpon, a lábujjaknál, a bokánál jelentkező sebekre. Ha ezek a sérülések nagyon lassan gyógyulnak, esetleg növekszenek, még alaposabb kezelés szükséges.
Az otthoni kezelés lépései a seb alapos kitisztítása, lemosása és sebfertőtlenítős kezelése. Enélkül megnyílhat az út a kórokozók előtt, amiből cukorbetegség esetén könnyen fekély alakulhat ki. Ha nem javul a seb állapota, fontos felkeresni az orvost, aki szükség esetén antibiotikumos kezelést rendelhet el, és ezzel párhuzamosan vagy akár önálló kezelésként is alkalmazhat mézes sebkezelést.  

Az orvosi mézet erre a célra termelik

A sebkezelés esetén alkalmazott méz nem ugyanaz, mint a fogyasztásra szánt élelmiszer, bár az igaz, hogy minden méz rendelkezik „gyógyító” képességgel, alacsony pH-juk és kb. 70%-os cukortartalmuk miatt. Az orvosi mézet (vagy manuka mézet) azonban külön erre a célra termelik Új-Zélandon, mert az itteni méz magas metilglioxál tartalma miatt hatékony védelmet biztosít a baktériumok ellen.
Az orvosi méz különböző vegyületei és fizikai tulajdonságai egymást felerősítve pusztítják el a baktériumokat és segítik a sebgyógyulást. Ezért a méz minden egyes aktív összetevője a gyógyítási célokat támogatja. A sebkezelésben, fekélykezelésben használt orvosi méznek 5 hatásmechanizmusa ismert:

  • sebtisztítás,
  • immunrendszer stimulálása,
  • kellemetlen szag megszüntetése,
  • gyulladáscsökkentő hatás,
  • antibakteriális hatás.

- Mindennek eredményeként az orvosi méz – bár legismertebb felhasználási területe a diabéteszes lábon keletkező fekélyek kezelése – olyan esetekben is használható, mint az onkológiai eredetű sebek, a felfekvések, a traumás és műtéti eredetű sebek, az első- és másodfokú égési sérülések és természetesen bármilyen eredetű (artériás, vénás) fekélyek gyógyulásának elősegítése – ismerteti dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája.

Ettől különleges az orvosi méz

A cukorbeteg fekélykezelés egyik eszköze az orvosi méz.Az Új-Zélandon termelt Leptospermum mézet magas metilglioxál tartalma miatt választották gyógyítási célokra, ugyanis hatékony védelmet biztosít a baktériumok ellen. Hivatalos vizsgálatok tanúsága szerint ez az egyetlen mézfajta, mely elősegíti a sebgyógyulást. A kutatások során a Manuka mézről még az is bebizonyosodott, hogy az ún. “kórházi szuperbaktérium” vagy “húsevő baktérium” (MRSA) ellen is hatásos. A fő különbség a fogyasztási célú mézfajták és az orvosi méz között, hogy bár a bennük található hidrogén-peroxid miatt az előbbiek is rendelkeznek bizonyos mértékű antibakteriális hatással (mikor a kaptárból kiveszik őket), ez a hatás nem tartós.
A Manuka azonban más: ez a méz egy további, nem peroxid tevékenységen alapuló antibakteriális tényezővel is rendelkezik, illetve az összetétele stabil, nem változik fény vagy mérsékelt hő hatására.

- Az is minden mézfajtáról elmondható, hogy alacsony a pH-juk és kb. 70%-ban cukrot és 20%-ban vizet tartalmaznak, de a maradék 10%-ban jelentős különbségek mutatkoznak. Az egyik legfőbb előny, ami e téren az orvosi méznek tulajdonítható, a korábban már említett metilglioxál (MGO), ami az aktív antibakteriális hatással összefüggésbe hozható. Az orvosi mézben található MGO szint kb. 400-500mg/kg, míg más mézek esetében ugyanez a szám akár 18 mg/kg is lehet – hangsúlyozza Medgyesy doktor. – Cukorbetegeknek érdemes még azzal is tisztában lenni, hogy a mézes kötszer kompressziós és terheléscsökkentő eszközök alatt is használható, ami jelentős előny a kezelésben!

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesy Gábor Doktor Úr!
71 éves vagyok, ll.típusú cukorbetegségem van.
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a bal lábszáramon egy tenyérnyi nagyságú piros (folt) seb van. Soha nem volt még a mostanihoz hasonló sebem, ami kb. 1 évvel ezelőtt pici pirosas foltból nőtt ekkorára. A seb enyhén viszket, felszíne száraz, érdes, kicsit pikkelyszerű és központi része lilás elszineződésű. Lábszáramban ritkán égő érzés van. A problémámmal már fordultam bőrgyógyászokhoz, de az általuk javasolt kenőcsök nem használtak. Érsebésznél is jártam, ő a kenőcsök elhagyását tanácsolta. Doppler vizsgálatot végzett, melynek eredménye megfelelő. Kompressziós harisnya viselését javasolta, amit használok is. Viszont a problémám továbbra is fennáll.
Köszönettel várom Doktor Úr szíves válaszát.
Tisztelettel
Udvari Miklósné

Tisztelt Udvari Miklósné !

A sebét szükséges megvizsgáltatni. Szakszerű korrekt választ konzultáció keretében tudunk csak Önnek mondani, ha látjuk a seb állapotát , méretét, kinézetét.
Várjuk viziten !

Üdvözlettel:
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértő

Nagyon kedves volt mindenki, és Doktor Medgyesy úr fantasztikus.

További vélemények

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK