Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT

Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.11.23

A terheléses vércukor vizsgálat, vagy más néven OGTT egy minimum 2 órán át zajló vizsgálati eljárás. Célja, hogy fény derüljön a cukorbetegség, prediabétesz, vagy inzulinrezisztencia meglétére. A vizsgálat során 75 gramm cukor oldatot kell meginni, majd éhgyomorra és a megadott időközönként következnek a vérvételek. Leggyakoribb formája a 3 pontos terheléses cukorvizsgálat. 

OGTT jelentése

Az OGTT teszt tulajdonképpen egy terheléses vércukorvizsgálat, amely a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására szolgál. A vizsgálat során nem csak éhomi vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükózoldat elfogyasztása után az orvos által előre meghatározott időközönként ismétlik a vizsgálatot (30-60-90-120 perc). A leggyakrabban úgynevezett 3 pontos cukorterhelést kérnek az orvosaink (éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel). Ezt a vizsgálatot kiegészítheti egy inzulinszint mérés, ilyenkor a kiértékelő labor nem csak a vércukor szinteket méri a levett vérből, hanem a vér inzulin szintjét is.


Cukorbetegközpont szolgáltatásai:

  • Diabetológiai szakorvosi vizit az emelkedett OGTT érték kezelésére
  • Terheléses vércukorvizsgálat 4-5-6 pontos, inzulin szintekkel
  • Dietetikai szolgáltatás az OGTT érték csökkentésére
  • Mozgásterápia az OGTT érték csökkentésére
  • Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
  • Szövődmény kivizsgálás
  • Szöveti cukormonitorozás
  • Sebkezelés

Fontos tudnivalók terheléses vércukorvizsgálathoz - OGTT

A Magyar Diabétesz Társaság ajánlása a cukorterhelés előtt a következő: 

Az OGTT helyes kivitelezésének kritériumai:

  • A vizsgálatot reggel, éhgyomorra kell elvégezni, előzetes (minimum 10-12 órán keresztüli) koplalást követően. Inni kizárólag szénsavmentes vizet lehet!
  • A terhelést megelőző 3 napon keresztül korlátozás nélküli, de legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges.
  • A vizsgálatot megelőző napokban a terhelendő személynek átlagos fizikai tevékenységet kell végeznie.
  • A vizsgálatot nyugalmi körülmények között, dohányzás és fizikai aktivitás mellőzésével kell lebonyolítani.
  • A vizsgálat eredményét és értékelését esetleg befolyásoló tényezők (infekciók, gyógyszerhatások, menstruáció, stb.) fennállását figyelembe kell venni – egyes esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat halasztása is.
  • A teszt elvégzéséhez szükséges 75 gramm glukózt 250-300 ml vízben feloldva, 5 perc alatt kell elfogyasztani (gyermekek számára 1,75 gramm/testtömeg kg, de maximum 75 gramm tesztdózis ajánlott).
  • A szénhidrát-anyagcsere kategorizálásához elégséges a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értéket figyelembe venni. Egyéb klinikai és experimentális célok további időpontokban történő vizsgálatot is indokolttá tehetnek. 

 

Még részletesebb információk elérhetőek a betegtájékoztatónkban!

Az OGTT vizsgálat határértékei

Szénhidrát anyagcsere állapota

Glükózkoncentráció (mmol/l)

 Normál glükóztolerancia

 

Éhomi vércukorérték

<6,0

OGTT 2 órás érték

<7,8

 Emelkedett éhomi vércukorérték - IFG

 

Éhomi vércukorérték

6,1-6,9

OGTT 2 órás érték

<7,8

 Csökkent glükóztolerancia - IGT

 

Éhomi vércukorérték

<7,0

OGTT 2 órás érték

7,8-11,0

 Cukorbetegség - Diabétesz mellitusz

 

Éhomi vércukorérték

>7,0

OGTT 2 órás érték

>11,1

Az OGTT értékelése

A cukorterhelés vizsgálat értékelését minden esetben szakorvosnak kell végeznie, a fenti határértékek ugyanis önmagukban nem biztosítanak önálló diagnózist. Az OGTT eredménye fontos támpont a további kezelés, terápia meghatározásában.

cukorterhelés, ogtt

Mit jelent, ha magas az OGTT során kapott érték?

Nem elhanyagolandó az orális glükóz tolerancia teszt eredménye, hiszen a kapott értékek tükrözik a szénhidrát-anyagcsere állapotát. A vér glükózkoncentrációja határozza meg a további kezelést. Érdemes minél hamarabb felkeresni diabetológus szakorvost, hiszen a cukorbetegségnek számos szövődménye van, például látásromlás, vesebántantalom, ezek többsége komoly életminőség-romlást eredményezhet.

A csillagos értékek jelenthetik akár cukorbetegség meglétét is. Ez esetben keressen fel mielőbb diabetológus szakorvost, aki a komplett anamnézis, aktuális tünetek és a leletek ismeretében egy személyre szabott terápiát állít fel.

Téma szakértői

Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Forrás:

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma álta kiadott szakmai irányelv

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK