2-es típusú diabetes

2-es típusú diabetes

Módosítva: 2024.04.19

A 2-es típusú cukorbetegség a diabetes leggyakoribb formája, amelyet az inzulinelválasztás és az inzulinhatás károsodása jellemez. A 2-es típusú cukorbetegség alapja leggyakrabban az, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelő mértékben kifejteni. Ennek következtében megnő a vércukor, ami számos szövődményt okozhat testszerte.

Mit jelent a 2-es típusú cukorbetegség?
Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között?
Kiknél jellemző a 2-es típusú cukorbetegség?
Mik a 2-es típusú cukorbetegség tünetei?
Hogyan vizsgálható ki a 2-es típusú cukorbetegség?
Hogyan kezelhető a 2-es típusú cukorbetegség?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbetegközpontban

Online Bejelentkezés

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mit jelent a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz mellitusz) akkor alakul ki, amikor a szervezet nem tudja megfelelően felhasználni az inzulint. A 2-es típusú cukorbetegség fő oka az inzulinrezisztencia. Inzulinrezisztencia akkor alakul ki, amikor az izmok, a zsír és a máj sejtjei nem reagálnak úgy az inzulinra, ahogyan kellene. Az inzulin a hasnyálmirigy által termelt hormon, amely létfontosságú az élethez és a vércukorszint szabályozásához. Ha a test nem reagál megfelelően az inzulinra, a hasnyálmirigynek több inzulint kell termelnie, hogy megpróbálja leküzdeni a növekvő vércukorszintet. Egy idő után a hasnyálmirigy kimerül és nem tud elegendő inzulint előállítani, valamint maguk a sejtek is ellenállóvá válnak az inzulinnal szemben. Ez az állapot a 2-es típusú cukorbetegség. Ilyenkor a szervezet vércukrot csökkentő mechanizmusai károsodnak és már nem képes az inzulin által szabályozottan csökkenteni a vércukrot.

Az inzulinrezisztenciához számos tényező járulhat hozzá, többek között:

  • Genetikai tényezők
  • Túlzott mennyiségű testzsír, különösen a hason és a szervek körül (zsigeri zsír)
  • Fizikai aktivitás hiánya
  • Erősen feldolgozott, magas szénhidráttartalmú élelmiszerek és telített zsírok gyakori fogyasztása
  • Bizonyos gyógyszerek, például a hosszú távú kortikoszteroid-használat
  • Hormonális rendellenességek, mint a pajzsmirigy alulműködés és a Cushing-szindróma
  • Krónikus stressz
  • A minőségi alvás hiánya

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásáról sokan nem is tudnak, mivel a szervezet gyakran nem produkál tüneteket. Az is előfordulhat, hogy nem specifikus tüneteket okoz (gyakori vizelet ürítés, menstruációs zavarok, gyakori szomjúság érzet), amikből nem gyanakodnánk a betegségre. A 2-es típusú cukorbetegség tehát gyakran néma és csak szűrővizsgálaton kerül felismerésre. Rendkívül fontos ugyanakkor, hogy korán felismerésre kerüljön a 2-es típusú cukorbetegség, mert súlyos, életveszélyes szövődményeket okozhat. Kezelés nélkül a 2-es típusú cukorbetegség különböző és súlyos egészségügyi problémákat okozhat, például szívbetegséget, vesebetegséget és stroke-ot.

Kapcsolódó cikkünk

Cukorbetegeknél a magas vérnyomás kezelése is elengedhetetlen

A magas vérnyomás fokozottan veszélyezteti a cukorbetegeket, a két betegség együttes jelenléte pedig megsokszorozza többek közt a vesebetegség és a szívinfarktus rizikóját is. Dr. Fövényi József PhD, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus az összefüggésekre és a komplex kezelés döntő szerepére hívta fel a figyelmet.

Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között?

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség a vércukorszintet szabályozó inzulin hormonnal kapcsolatos két fő rendellenesség. Bár mindkettő krónikus állapotot eredményez, amelyben a vércukorszint túl magas, számos különbség van a cukorbetegség két típusa között.

Az 1-es típusú cukorbetegség valójában egy autoimmun betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő béta sejtjeit. Ennek következtében a szervezet nem termel inzulint, ami inzulinfüggő cukorbetegséghez vezet. A sejtek inzulin hiányában nem tudják felvenni a vércukrot. Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka ismeretlen, de valószínűleg genetikai és környezeti tényezők kombinációja okozza. Gyakran már fiatalkorban, gyermekeknél jelentkezik ez a forma. Kezelése inzulin adásával oldható meg.

A 2-es típusú cukorbetegség esetén szintén nem tudják felvenni a sejtek a vércukrot, ám ennek oka kezdetben az inzulinrezisztencia. Ez azt jelenti, hogy a sejtek nem reagálnak a vércukor felvételét szabályozó inzulinra. A hasnyálmirigy több inzulint termel és idővel kimerül, így idővel már inzulin hiány is megjelenik. A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához gyakran hozzájárul a túlsúly, az elhízás és a mozgásszegény életmód. A 2-es típusú cukorbetegség általában idősebb felnőtteknél alakul ki, de egyre gyakoribb a gyermekek és serdülők körében is.

Kiknél jellemző a 2-es típusú cukorbetegség?

Bárkinél kialakulhat 2-es típusú cukorbetegség, ugyanis a betegség létrejöttében főként az életmódbeli tényezők dominálnak. A 2-es típusú cukorbetegség főként az idősebbek körében jelentkezik, de évről évre egyre gyakoribb a fiatalok körében is. Ennek oka is a modern, mozgásszegény életmód lehet. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy mely tényezők hajlamosítanak arra, hogy valakinél 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki:2-es típusú cukorbetegség - Cukorbeteg Központ

Mik a 2-es típusú cukorbetegség tünetei?

Érdemes tudni, hogy a 2-es típusú cukorbetegség általában lassan, idővel mutat csak tüneteket. Kezdetben tehát néma is lehet az állapot, így sokan nem tudják, hogy betegek. Idővel azonban a következő tünetek alakulhatnak ki 2-es típusú cukorbetegség esetén:

Forduljon mihamarabb orvoshoz, hogyha a fenti tüneteket tapasztalja. A 2-es típusú cukorbetegség egyszerű vérvizsgálatokkal is azonosítható.

Hogyan vizsgálható ki a 2-es típusú cukorbetegség?

Ahogy korábban is említettük, a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása viszonylag könnyű, ugyanis egyszerű vérvizsgálatok segítségével azonosítható. Emellett természetesen fontos az anamnézis felvétele kitérve a tünetekre és a társbetegségekre. A 2-es típusú cukorbetegség gyakran együtt fordul elő magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel vagy a metabolikus szindróma többi betegségével. A következő vérvizsgálatok segítenek a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálásában:

  • Éhomi plazma glükóz teszt: Ez a laboratóriumi vizsgálat ellenőrzi a páciens vércukorszintjét. A vizsgálatot általában reggel, nyolcórás koplalás után kell elvégezni. Az emelkedett vércukorszint – értékétől függően – utal a 2-es típusú cukorbetegség fennállására.
  • Szúrópróbaszerű plazmavizsgálat: Ez a laboratóriumi vizsgálat szintén a vércukorszintet ellenőrzi, de bármikor elvégezhető koplalás nélkül. Ilyen esetben magasabban van a határérték, ha efeletti a vércukorszint, az jelzi a 2-es típusú cukorbetegség fennállását.
  • HbA1c-teszt: Ebből a laborvizsgálatból az elmúlt két-három hónap átlagos vércukorszintjére lehet következtetni. A 6,5%-os vagy annál magasabb eredmény azt jelenti, hogy cukorbetegsége van a páciensnek.

Bizonyos esetekben a kezelőorvos elrendelhet egy autoantitest-vérvizsgálatot, hogy megállapítsa a 2-es típusú cukorbetegség helyett nem- 1-es típusú cukorbetegség áll-e fent.

Hogyan kezelhető a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésében nagy szerepet kap az életmódváltás. Természetesen gyógyszerek is adhatóak, és szükséges is adni őket, ám önmagukban nem elegek. Sokan úgy gondolják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kezelése esetén elég a gyógyszerek szedése, míg sajnos ez egyáltalán nem igaz. A gyógyszerek szedése mellett is kiemelten fontos az életmód terápia betartása, hiszen ezzel kerülhető csak ez az állapot romlása és a szövődmények megjelenése. Nagyon fontos, hogy a betegek megértsék, a 2-es típusú cukorbetegség főként a helytelen életmód miatt jött létre, így kezelésében is rendkívül fontos az életmódváltás. Az életmódváltás hatékony terápia a 2-es típusú cukorbetegség esetén. Példaként említhetjük, hogy nyolchetes rendszeres mozgás a HbA1c értéket 0,66%-kal képes csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség esetén még akkor is, ha a BMI közben változatlan marad. Nagyobb intenzitású mozgás nagyobb HbA1c csökkenést eredményezhet. A testmozgásnak számtalan pozitív hatása van az egészségre, melyek a következők lehetnek:

  • Csökkenti a vércukorszintjét gyógyszer nélkül rövid és hosszú távon
  • Kalóriát éget, és segíthet a fogyásban
  • Javítja a véráramlást és a vérnyomást
  • Növeli az energiaszintjét és javítja a hangulatát
  • Segít a stressz kezelésében

Az életmód terápia az alábbiakat foglalja magában:

  • hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek kerülése
  • alacsony glikémiás indexű ételek választása
  • magas rozstartalmú alapanyagok előtérbe helyezése
  • túlsúly esetén energiabevétel csökkentése
  • többszörösen telítettlen zsírsavak mennyiségének növelése az étkezések során
  • telített zsírok bevitelének csökkentése
  • rendszeres (heti minimum 150 perc) közepes intenzitású kardio mozgás
  • izomerő növelő edzés heti 2-3 alkalommal

A terápiához szükséges recepteket itt talál>>

A 2-es típusú diabétesz kezelésének is elengedhetetlen eleme a rendszeres szűrővizsgálatokon való résztvétel, és a gyakori szakorvosi kontroll. Azoknál akik nem tartják be a diétát és a mozgási tanácsokat, előbb vagy utóbb szükség lehet inzulinterápiára is, mely során mesterséges inzulinnal kezelik a pácienst. Ebben az esetben a bőr alá juttatott inzulinadagokkal próbálja a diabetológus kezelni tüneti jelleggel a cukorbetegséget. Az életmódváltás mellett gyógyszeres kezelést is javasolhat az orvos a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére. Olyan gyógyszereket javasolhat, amelyek segítenek a vércukorszint kezelésébe. Azoknál az embereknél, akik még termelnek inzulint, a leggyakrabban felírt gyógyszer a metformin. A kezelőorvos más, akár egyszerre több szájon át szedhető cukorbetegség elleni gyógyszert is felírhat a legjobb vércukorszint-szabályozás elérése érdekében. Fontos emellett más gyógyszerek szedése is, hogy kezelje az egyidejűleg fennálló betegségeket, például a magas vérnyomást és a magas koleszterinszintet.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

cukorbeteg neuropátia kivizsgálás

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK