Megmarad-e a terhességi cukorbetegség szülés után?

Megmarad-e a terhességi cukorbetegség szülés után?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.07.11

A cukorbetegség olyan állapot, melyet meggyógyítani nem lehet, ám szinten tartani igen. Felvetődhet a kérdés, hogy ha terhesség során emelkedik meg a kelleténél jobban a vércukor szintje, a beteg vajon élete végéig diabéteszes lesz, vagy a szülést követően elmúlik cukorbetegség ? A kérdést Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Kismamák magasabb rizikóval

A terhesség cukorbetegségre hajlamosító hatása ismert, hiszen a várandósság alatt a hormonális változások és az inzulinérzékenység csökkenése miatt az inzulinszükséglet akár 3-4-szeresére is emelkedhet. Ha az anyai szervezet ezt a fokozott inzulinigényt nem tudja kielégíteni, akkor felborul a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint megemelkedik, terhességi diabetes alakul ki.

Az, hogy cukorbeteggé válik-e, több tényező függvénye. GDM (terhességi diabetes) szempontjából veszélyeztettek: 35 év feletti anyai életkor, nagyobb testsúly (BMI 30 felett), előfordult-e az elsőfokú rokonok között diabetes, nagysúlyú magzat, ikerterhesség, asszisztált reprodukcióval létrejött terhesség.

Azoknál a terheseknél is gyakoribb, akik már úgy indulnak neki a terhességnek, hogy inzulinrezisztensek, vagyis náluk már eleve magasabb az inzulin szint.

Amennyiben a magasabb rizikóval rendelkezők nem tartják be a szükséges életmódbeli javallatokat, úgy gestácios- azaz terhességi- cukorbetegség alakul ki.  Ez kezeletlen állapotban olyan veszélyeket rejt magában, mint vetélés, koraszülés, nagy súlyú baba, császármetszés, a megszületett gyermek hipoglikémiája, fertőzések, toxémia.

 

Az állapot kezelhető

Szerencsére ma már a terhesgondozás során a terhesség megállapításakor végzett laboratóriumi vizsgálatban szerepel a vércukormérés.   A terhesség 24. hetében kerül sor vércukorterhelésre. Amennyiben rizikótényezők állnak fenn, akkor már a 14-16. héten is történik, így könnyen kiszűrhető a terhességi diabetes.

 Az állapot megfelelő terápiával sikeresen kezelhető. Ehhez személyre szabott diéta, rendszeres mozgás (pl. kismama torna, jóga) szükséges. Amennyiben ez nem elegendő, inzulinkezelést vezetünk be szoros ellenőrzés mellett

 

Visszatérhet-e a régi kerékvágásba?

terhességi cukorbetegségJó hír, hogy a terhességi cukorbetegség gyakran a szülést követően elmúlik. Természetesen ehhez érdemes azt is hozzátenni, hogy azoknál, akiknél már a terhesség előtt is fennállhatott cukorbetegség, csak nem tudtak róla, náluk a terhesség után is fennmarad ez az állapot, így további kezelésre van szükségük!

Amennyiben csupán a várandósság során emelkedtek meg az értékek, nagy eséllyel szülés után visszatérnek a normál tartományba. Azt meg kell jegyezni, hogy ezek után megnő a kockázata annak, hogy a későbbiekben 2-es típusú diabetes alakuljon ki- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Utánkövetési protokoll:

  • Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban
  • Szülés után 6 héttel terheléses OGTT elvégzése szükséges
  • A szülést követő egy év múlva terheléses OGTT vizsgálat elvégzése javasolt
  • 2 évente vércukorterhelés kell

 

Hogy lehet elkerülni a szülés után a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását?

  • Rendszeres testmozgással
  • Egészséges, változatos étrenddel

 

Forrás: Cukorbetegközpont

www.cukorbetegközpont.hu


 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!
terheléses vércukormérés során kapott eredményeim a következők:
0 perec glükóz 4,7
60 perces : 6,3
120 perces. 4,9

0 perces inzulin: 10
60: 76,6
120: 49,9
HOMA: 2,09

Ezek az értékek utalhatnak valamilyen problémára,

Köszönöm

Kedves Ágnes !

Elküldött értékei nem utalnak cukorbetegségre, viszont enyhe inzulin rezisztencia fennáll. Emiatt életmód váltást javasolok, rendszeres mozgást és diétát.

Üdvözlettel: Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok