Megmarad-e a terhességi cukorbetegség szülés után?

Megmarad-e a terhességi cukorbetegség szülés után?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.07.11 15:34

A cukorbetegség olyan állapot, melyet meggyógyítani nem lehet, ám szinten tartani igen. Felvetődhet a kérdés, hogy ha terhesség során emelkedik meg a kelleténél jobban a vércukor szintje, a beteg vajon élete végéig diabéteszes lesz, vagy a szülést követően elmúlik cukorbetegség ? A kérdést Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Kismamák magasabb rizikóval

A terhesség cukorbetegségre hajlamosító hatása ismert, hiszen a várandósság alatt a hormonális változások és az inzulinérzékenység csökkenése miatt az inzulinszükséglet akár 3-4-szeresére is emelkedhet. Ha az anyai szervezet ezt a fokozott inzulinigényt nem tudja kielégíteni, akkor felborul a szénhidrát-anyagcsere és a vércukorszint megemelkedik, terhességi diabetes alakul ki.

Az, hogy cukorbeteggé válik-e, több tényező függvénye. GDM (terhességi diabetes) szempontjából veszélyeztettek: 35 év feletti anyai életkor, nagyobb testsúly (BMI 30 felett), előfordult-e az elsőfokú rokonok között diabetes, nagysúlyú magzat, ikerterhesség, asszisztált reprodukcióval létrejött terhesség.

Azoknál a terheseknél is gyakoribb, akik már úgy indulnak neki a terhességnek, hogy inzulinrezisztensek, vagyis náluk már eleve magasabb az inzulin szint.

Amennyiben a magasabb rizikóval rendelkezők nem tartják be a szükséges életmódbeli javallatokat, úgy gestácios- azaz terhességi- cukorbetegség alakul ki.  Ez kezeletlen állapotban olyan veszélyeket rejt magában, mint vetélés, koraszülés, nagy súlyú baba, császármetszés, a megszületett gyermek hipoglikémiája, fertőzések, toxémia.

 

Az állapot kezelhető

Szerencsére ma már a terhesgondozás során a terhesség megállapításakor végzett laboratóriumi vizsgálatban szerepel a vércukormérés.   A terhesség 24. hetében kerül sor vércukorterhelésre. Amennyiben rizikótényezők állnak fenn, akkor már a 14-16. héten is történik, így könnyen kiszűrhető a terhességi diabetes.

 Az állapot megfelelő terápiával sikeresen kezelhető. Ehhez személyre szabott diéta, rendszeres mozgás (pl. kismama torna, jóga) szükséges. Amennyiben ez nem elegendő, inzulinkezelést vezetünk be szoros ellenőrzés mellett

 

Visszatérhet-e a régi kerékvágásba?

terhességi cukorbetegségJó hír, hogy a terhességi cukorbetegség gyakran a szülést követően elmúlik. Természetesen ehhez érdemes azt is hozzátenni, hogy azoknál, akiknél már a terhesség előtt is fennállhatott cukorbetegség, csak nem tudtak róla, náluk a terhesség után is fennmarad ez az állapot, így további kezelésre van szükségük!

Amennyiben csupán a várandósság során emelkedtek meg az értékek, nagy eséllyel szülés után visszatérnek a normál tartományba. Azt meg kell jegyezni, hogy ezek után megnő a kockázata annak, hogy a későbbiekben 2-es típusú diabetes alakuljon ki- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

 

Utánkövetési protokoll:

  • Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban
  • Szülés után 6 héttel terheléses OGTT elvégzése szükséges
  • A szülést követő egy év múlva terheléses OGTT vizsgálat elvégzése javasolt
  • 2 évente vércukorterhelés kell

 

Hogy lehet elkerülni a szülés után a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását?

  • Rendszeres testmozgással
  • Egészséges, változatos étrenddel

 

Forrás: Cukorbetegközpont

www.cukorbetegközpont.hu


 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett

Kedves Nikolett !

A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.

Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK