
Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?
Várandósság során több, kötelező vizsgálaton esik át az édesanya. Ilyen például a vizeletvizsgálat, melyből több betegség és kóros állapot is kiszűrhető. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, mit jelent az, ha keton található a vizeletben.
Jelentkezzen be cukorbetegség kivizsgálására! |
Mik azok a ketonok?
A ketonok olyan szerves vegyületek, melyek képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. A zsíranyagcsere melléktermékei, és egyfajta alternatív üzemanyagként funkcionálnak, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt (normál esetben ebből nyeri a szervezet az energiát). Ennek oka két dolog lehet: egyik, hogy az illető nem fogyaszt elegendő szénhidrátot , vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő inzulin (vagy a sejtek rezisztensek rá).
Ketonok a vizeletben
Normál esetben ketonok nincsenek a vizeletben, vagy időszakosan csak nagyon kis mennyiségben. Amennyiben megnő a ketonok mennyisége a vizeletben, azt ketonuriának nevezzük. Leggyakrabban 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető olykor tartós stressz, illetve bizonyos akut betegségek, terhesség esetén is.
Nagyon fontos, hogy az érintett megkapja mihamarabb a megfelelő kezelést, ugyanis a szervezetet savassá teszi a túl nagy mennyiségű keton, sőt, akár ketoacidózissá is fajulhat a probléma, mely életveszélyes állapot, és diabéteszes kómához is vezethet.
Az alábbi tünetek jelezhetik a problémát
- Száraz ajkak
- Fokozott szomjúság és vizelési inger
- Fáradtság
- Dekoncentráltság
- Hányás, hasmenés
- Gyümölcsszagú lehelet
Keton a vizeletben terhesség alatt
A terhesség során egy bizonyos mértékben megnő a ketonszint a vizeletben, ám ha túl nagy mennyiségben mutatható ki, akkor az már problémát jelez. Ennek oka ritkábban a kismama helytelen táplálkozása, éhezése, gyakrabban pedig kezeletlen vagy rosszul kezelt terhességi cukorbetegség- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A keton szintjéről legkönnyebben vizelet tesztcsík segítségével lehet megbizonyosodni. Amennyiben azt látja, hogy megemelkedett az aceton szintje (az aceton is egy keton), úgy az gesztációs diabéteszre utalhat. Hogy ez pontosan milyen mértékű, arról OGTT (terheléses vércukormérés) vizsgálattal lehet megbizonyosodni. Az eredmények tükrében a diabetológus a kismamát életmódterápiára (személyre szabott diéta, mozgás), valamint szükség esetén inzulinterápiára kötelezi. A megfelelő kezelés a baba és a kismama egészségét is szolgálja, hiszen kellő terápia nélkül olyan szövődmények alakulhatnak ki, mint a méhlepény elégtelenség, nagy születési súly (és az ebből adódó komplikációk), a baba születési hipoglikémiája, megnő a koraszülés esélye, továbbá az anya hajlamosabbá válik különböző fertőzésekre is.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be diabetológiára!
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!
Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.