Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Keton a vizeletben terhesség során- aggódjak?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2021.02.17

Várandósság során több, kötelező vizsgálaton esik át az édesanya. Ilyen például a vizeletvizsgálat, melyből több betegség és kóros állapot is kiszűrhető. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, mit jelent az, ha keton található a vizeletben.

 

Jelentkezzen be cukorbetegség kivizsgálására!

+36 70 409 3141

bejelentkezés, cukorbetegközpont, szöveti cukor monitorozás

 

Mik azok a ketonok?

A ketonok olyan szerves vegyületek, melyek képesek energiát szolgáltatni a szervezetnek. A zsíranyagcsere melléktermékei, és egyfajta alternatív üzemanyagként funkcionálnak, amikor a sejtek nem képesek valamilyen okból hasznosítani a glükózt (normál esetben ebből nyeri a szervezet az energiát). Ennek oka két dolog lehet: egyik, hogy az illető nem fogyaszt elegendő szénhidrátot , vagy ha nem áll rendelkezésre elegendő inzulin (vagy a sejtek rezisztensek rá).

Ketonok a vizeletben

Normál esetben ketonok nincsenek a vizeletben, vagy időszakosan csak nagyon kis mennyiségben. Amennyiben megnő a ketonok mennyisége a vizeletben, azt ketonuriának nevezzük. Leggyakrabban 1-es típusú diabétesz, illetve kezeletlen 2-es típusú diabétesz esetén fordul elő, de megfigyelhető olykor tartós stressz, illetve bizonyos akut betegségek, terhesség esetén is.

Nagyon fontos, hogy az érintett megkapja mihamarabb a megfelelő kezelést, ugyanis a szervezetet savassá teszi a túl nagy mennyiségű keton, sőt, akár ketoacidózissá is fajulhat a probléma, mely életveszélyes állapot, és diabéteszes kómához is vezethet.

keton a vizeletbenAz alábbi tünetek jelezhetik a problémát

  • Száraz ajkak
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • Fáradtság
  • Dekoncentráltság
  • Hányás, hasmenés
  • Gyümölcsszagú lehelet

Keton a vizeletben terhesség alatt

A terhesség során egy bizonyos mértékben megnő a ketonszint a vizeletben, ám ha túl nagy mennyiségben mutatható ki, akkor az már problémát jelez. Ennek oka ritkábban a kismama helytelen táplálkozása, éhezése, gyakrabban pedig kezeletlen vagy rosszul kezelt terhességi cukorbetegség- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

cukorbetegség, ketonA keton szintjéről legkönnyebben vizelet tesztcsík segítségével lehet megbizonyosodni. Amennyiben azt látja, hogy megemelkedett az aceton szintje (az aceton is egy keton), úgy az gesztációs diabéteszre utalhat. Hogy ez pontosan milyen mértékű, arról OGTT (terheléses vércukormérés) vizsgálattal lehet megbizonyosodni. Az eredmények tükrében a diabetológus a kismamát életmódterápiára (személyre szabott diéta, mozgás), valamint szükség esetén inzulinterápiára kötelezi. A megfelelő kezelés a baba és a kismama egészségét is szolgálja, hiszen kellő terápia nélkül olyan szövődmények alakulhatnak ki, mint a méhlepény elégtelenség, nagy születési súly (és az ebből adódó komplikációk), a baba születési hipoglikémiája, megnő a koraszülés esélye, továbbá az anya hajlamosabbá válik különböző fertőzésekre is.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot!

Augusztusban diagnosztizáltak 1-es típusú cukorbetegséggel. Nagyjából január óta jelentkezik az a problémám, hogy délutánonként, a vércukor szintem szinte minden egyes nap, folyamatosan felszökik. Ebéd utáni méréskor még normális tartományban van, mikor pedig vacsora előtt megmérem, 10 feletti értékeket mérek, nem ritkán 15 körül, de volt már ettől is több. Nagyjából attól függ, ebéd után milyen értéket kaptam. Mikor a délután folyamán megmérem, úgy tapasztalom, ekkor növekszik folyamatosan a vércukorszint.

Láthatólag minden ok nélkül, délután nem fogyasztok semmit, csak vizet iszok, a diétát tartom, de bármit is teszek, ez a helyzet nem változik.

Néhány eredmény az ebéd utáni és vacsora előtti mérésekről:

5.0 - 20.0
4.8-15.1
8.8 - 18.0
3.3-15.2
7.2 - 13.0
8.7 - 13.7

Korábban 15-8-11 Actrapid és este 8 egység Insulatard adagra voltam beállítva. Egy hete átállítottak este 20 Lemevir és 12-6-8 egység Novo Rapidra, de a helyzet most is ugyanaz.

Előre is köszönöm válaszát!

Kedves Tamás !

Valószínű hogy 1-es típusú diabetese miatt sem az Inzulatard, sem a Levemir nem hat elég hosszan. Van ennél már hosszabb hatástartamú inzulin is, amivel jobb eredményeket érhetünk el.

Fontos lenne ilyen típusú tartós inzulinra történő beállítása.

Üdvüzlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK