Ezért fontos a terhességi diabetes kezelése és utánkövetése

Ezért fontos a terhességi diabetes kezelése és utánkövetése

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.09.01

A várandósság olykor nem a kellemes és nyugodt babavárásról szól, ugyanis vannak olyan állapotok, melyek aggodalommal töltik el a kismamákat. Ilyen pl. a gesztációs diabetes, vagyis a terhesség során, először észlelt cukorbetegség, mely mind a magzatot, mind az anyukát egyaránt veszélyeztetheti. A probléma tüneteiről, veszélyeiről és kezeléséről dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Miért alakul ki a terhességi cukorbetegség?

Várandósság során több hormonális változás is zajlik a szervezetben, melyek a magzat fejlődését és a szülést hivatottak támogatni. Ezek a változások azonban befolyásolják a vércukorszintet és megnehezítik az inzulin munkáját, megváltozik a szövetek inzulinra való érzékenysége. Ez azt eredményezi, hogy egyre több inzulin termelődik, hogy normalizálja a vércukorszintet. Ha a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint előállítani, úgy megjelenik a cukorbetegség. Gesztációs diabetes esetén a probléma a szülést követően általában rendeződik.

Terhességi cukorbetegség szűrése

Leginkább a terhesség második, harmadik trimeszterében fordul elő a gesztációs diabetes. Szűrése (cukorterheléses vizsgálat, OGTT) kötelező minden várandósságnál legalább egyszer a 24 és 28. terhességi hét között, de fokozott rizikó esetén már koraterhességben is indokolt lehet a szűrés elvégzése.
A terhességi cukorbetegség legtöbbször nem jár figyelemfelhívó tünetekkel, ám ha mégis, akkor könnyű összetéveszteni a várandósság során fellépő panaszokkal, mint pl. fokozott szomjúságérzés, gyakori vizeletürítés.

Mielőbbi kezeléssel elkerülhetőek a szövődmények

terhességi cukorbetegség, utánkövetésA gesztációs diabetes mind az anyuka, mind a magzat egészségét veszélyeztetheti. A nőknél ekkor nagyobb eséllyel alakulhatnak ki fertőzések (ennek rizikóját önmagában a terhesség is megnöveli), ráadásul a toxémia kockázata is fokozott lehet. Kezeletlen esetben megnő a koraszülés, a fejlődési rendellenességek rizikója, a baba nagyobb súllyal jöhet világra, ráadásul a szülés körüli komplikációk esélye is fokozódik. Mindezeken kívül a világrajövetel után a baba átmenetileg infúzióra, cukorpótlásra szorulhat, a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt, ráadásul ő is nagyobb l válik majd cukorbeteggé felnőtt korában.
Fontos, hogy a cukorbeteg kismamát gyakrabban szükséges vizsgálni, mind anyagcsere állapot, mind terhességi és magzati állapot szempontjából. A cukorbetegség kezelésétől függően hetente-kéthetente indokolt lehet az orvosi vizit a terhesség alatt, de a CTG és az ultrahang vizsgálatok is gyakoribbak lehetnek, mint normál terhesség esetén - magyarázza dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Fontos az utánkövetés

Érdemes tudni, hogy azok a nők, akik terhességi cukorbetegséggel küzdöttek, azoknál a későbbiekben nagyobb eséllyel alakulhat ki véglegesnek tekinthető cukorbetegség. Éppen ezért szülést követően vércukor ellenőrzéssel tisztázni kell, hogy a diabétesz vagy annak előállapota (a prediabetes) megmaradt vagy sem. Ezt általában 6 héttel a szülést követően OGTT vizsgálattal ellenőrzik, ha az éhomi vércukorérték nem volt magasabb, mint 7mmol/l.  Amennyiben igazolódik, fennáll a cukorbetegség vagy annak előállapota (a prediabetes) a terhességet követően is úgy fontos annak további kezelése. Ha nem igazolható cukoranyagcsere zavar, akkor is érdemes személyre szabott életmódot folytatni (dietetikussal egyeztetett szénhidrát tartalmú diéta, lassú/gyors felszívódású szénhidrátok megfelelő elosztása, cukor kerülése), valamint célszerű évente ellenőriztetni az állapotot, mivel megfigyelések szerint az esetek közel 50 százalékában cukorbetegség alakulhat ki az anyánál a szülés utáni években, amennyiben a javasolt étrendi és életmódbeli tanácsokat nem követi.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus
Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

Szimpatikus, kulturált. Mindenre kiterjedő, részletes tájékoztatást nyújtott. Segítsége és javaslatai megalapozták a további egészséges életmódot.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok