Elmúlik szülés után a terhesség alatt kialakult cukorbetegség?

Elmúlik szülés után a terhesség alatt kialakult cukorbetegség?

Dr. Bibok György Módosítva: 2019.05.23

Várandósság során több probléma is felléphet, mely mind a baba, mind az anya egészségét veszélyeztetheti. Ilyen a terhességi cukorbetegség is, mely a várandósság során diagnosztizált diabéteszt jelenti. Felmerülhet a kérdés, hogy vajon az állapot a szülést követően elmúlik, vagy már végig fogja kísérni a kismama életét? A kérdést dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

A várandósság megnöveli a cukorbetegség esélyét

A terhesség egy sor olyan változást indukál a szervezet működésében, mely megnöveli a cukorbetegség kialakulásának esélyét, ugyanis ekkor módosul azon hormonok szintje, melyek befolyást gyakorolnak a glükóz értékekre és az inzulin érzékenységre Mindez azt eredményezi, hogy a szervezet megpróbál egyre több inzulint termelni, hogy egy adott élettani tartományban (4.0 és 5.6mmol/l) tartsa a vércukorszintet. Ha a hasnyálmirigy a fokozott munkában „elfárad” úgy megjelenik a terhességi cukorbetegség. Ez főleg azokra jellemző, akik már a teherbeesés előtt is bizonyos fokú inzulinrezisztenciával, prediabétesszel küzdöttek, mivel a várandósság alatt fokozódik az inzulinrezisztencia.

A kismamát és a babát is veszélyeztetheti

terhességi cukorbetegségA terhességi – gesztációs- diabéteszt igen komolyan kell venni, mivel mind a magzat, mind a kismama egészségét veszélyeztetheti. Ekkor gyakrabban lépnek fel komplikációk, megnő a HELLP szindróma veszélye, a baba túl nagy súllyal jöhet a világra, valamint fokozódik a vetélés, fejlődési rendellenességek és a koraszülés rizikója is. Éppen ezért a kismamákat kötelező jelleggel szűrik cukorbetegségre, minimum egyszer a terhesség 24-28. hete között, de fokozott rizikó esetén már koraterhességben is indokolt a szűrés elvégzése. Amennyiben kiderül, hogy az anyánál kialakult a terhességi diabétesz, úgy diabetológus és dietetikus felkeresése szükséges a helyes táplálkozás megtanulásához, valamint a szükséges terápia megválasztásához. A terhesség alatt gyakoribb, akár hetenkénti, vagy kéthetente történő diabetológiai kontroll is szükséges lehet.

A szüléssel vajon megszűnik a cukorbetegség?

Felmerülhet a kérdés, miszerint a szülés után rendeződik-e a cukorháztartás, vagy az illető élete végéig cukorbeteg marad?

„ Az esetek többségében a gesztációs diabétesz a szülés után megszűnik, ám ezek után megnő az esélye annak, hogy bármikor kialakulhat kórosan magas vércukorszinttel járó állapot, így rendszeres vércukor ellenőrzés és egészséges életmód követése javasolt! Ennek oka, hogy megfigyelések szerint a szülést követő 5-10 évben a gesztációs diabéteszben szenvedők 20-50 százalékánál kialakul a 2-es típusú cukorbetegség. Érdemes mindezek mellett tudni, hogy ha már a várandósság elején derül fény az emelkedett vércukor értékekre, az sok esetben azt jelzi, hogy már a teherbeesés előtt is fennállt a probléma bizonyos mértékben. Ilyenkor nagy eséllyel megmarad a cukorbetegség, vagy kóros glukóz tolerancia állapota, prediabetes a terhességet követően is, melyet kezelni kell, természetesen diabetológussal egyeztetve”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További híreink>>>

Téma szakértői

Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Orvos válaszol

Üdvözletem.
Az idén februárban kerültem Orvoshoz tachycardiával, mely egy éve már vissza-vissza térő jelenség volt. Többszöri alkalommal mellkasi görcseim voltak, melyek a szegycsont alsó szakaszán indultak, majd a hátamba, vállaimba, az állkapcsomba sugároztak. Száj, és karzsibbadás kíséretében. A mentőállomáson azt mondták, h ez csak epegörcs. Nem küldtek tovább. Azonban februárban a rosszullét napján az egész testem zsibbadt, és bekékültek az ujjaim. Megkezdődtek a vizsgálatok. Pajzsmirigy rendben, transzglutamináz rendben. Candidára pozitív széklet minta. 4 hónap után negatív teszt. A diéta alatt semmiféle rosszullétet nem tapasztaltam. Amint visszatértem a normál étkezésre pár nap mulva újra jelentkeztek a régi panaszok. Szeptember elsején korházba szállítottak izomgörcsökkel, az egész testem zsibbadt, csőlátás. 3,1 volt a cukrom, a korházban mérték, ami kb 30 perc után történt meg a görcsök msgjelenésétől számítva. Orvos javaslatára cukormérőt vásároltam. Egyik nap újra kezdődött az ismert tünet. Étkezés után másfél órával 9.4 volt a cukrom, 20 perc után 4.2-re esett le. Az ogtt vizsgálat eredménye. Gluc. 0'5.0, 30'10.1, 60'5.6 ,120'4.9, insulin 0' 3.5 mIU/ml, 60'29.7,120'7.8. Kérném a véleményét. a vizsgálat alatt is rettentően rosszul voltam, és jelentkezett a tachycardia, és az izomgörcs is. Szerbiában élek. Merre menjek tovább?

Kedves Szarapka Éva!

Javaslom keressen fel egy endokrinológus szakorvost a panaszával.
Az OGTT vizsgálat eredménye normál glükóz értékeket mutatott.

Üdvözlettel:
Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok