2-es típusú diabetes

2-es típusú diabetes

Módosítva: 2021.03.10

A diabetes leggyakoribb formája, amelyet az inzulinelválasztás és az inzulinhatás károsodása jellemez. Alapja leggyakrabban az, hogy a szervezet által termelt inzulin nem tudja vércukorszint-csökkentő hatását megfelelő mértékben kifejteni.

A 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz mellitusz) kialakulásáról sokan nem is tudnak, mivel a szervezet sok esetben nem produlál tünetet, vagy nem tudjuk a cukorbetegséghez kötni a szervezet jelzéseit (gyakori vizelet ürítés, menstruációs zavarok, gyakori szomjúság érzet).

Az 2-es típusú cukorbetegség az inzulinrezisztencia talaján alakul ki, így azok akik már diagnosztizált inzulinrezisztenciások azoknál nagyobb valószínűséggel alakul ki később 2-es típusú cukorbetegség.

 Kinél jellemző a 2-es típusú cukorbetegség

  • túlsúlyos állapot
  • kevés mozogás
  • genetikai hajlammal rendelkezők
  • rendszertelen életmódot folytatása
  • hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek túlzott fogyasztása
  • 30-35 évnél idősebb

2-es típusú cukorbetegség

A 2-es típusú cukorbetegséget szokták felnőttkori cukorbetegségnek is hívni amely az életmódnak köszönhetően egyre hamarabb jelenik meg társadalmunkban. Napjainkba egyre több gyermek esetében (főleg a túlsúlyosok) kimutatható a 2-es típusú cukorbetegség.

2-es típusú cukorbetegség kezelése

Az állapottól és értékektől függően az alábbi módon kezelhető a cukorbetegség:

  • életmód terápia
  • életmód terápiát kiegészítő gyógyszeres kezelés
  • inzulinterápia

Életmód terápia részletei:

  • hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszerek kerülése
  • alacsony glikémiás indexű ételek választása
  • magas rozstartalmú alapanyagok előtérbe helyezése
  • túlsúly esetén energiabevétel csökkentésecukorbetegség kezelése
  • töbszörösen telítettlen zsírsavak mennyiségének növelése az étkezések során
  • telített zsírok bevitelének csökkentése
  • rendszeres heti minimum 150 perc közepes intenzitású kardio mozgás
  • izomerő növelő edzés heti 2-3 alkalommal 3x 8-10 ismétléssel (8-10 féle gyakorlatta)

Nyolc hetes rendszeres mozgás a HbA1c értéket 0,66%-kal képes csökkenteni 2-es es típusú cukorbetegeknél még akkor is, ha a BMI közben változatlan marad. Nagyobb intenzitású mozgás nagyobb HbA1c csökkenést eredményezhet.

A terápiához szükséges recepteket itt talál>>

inzulin terápia, cukorbetegségGyógyszeres kezelés

Sokan úgy gondolják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kezelése esetén elég a gyógyszerek szedése, míg sajnos ez egyáltalán nem igaz. A gyógyszerek szedése mellett is kiemelten fontos az életmód terápia betartása, hiszen ezzel kerülhető csak ez az állapot romlása és a szövődmények megjelenése.

A 2-es típusú diabétesz kezelésének is elengedhetetlen eleme a rendszeres szűrővizsgálatokon való résztvétel, és a gyakori szakorvosi kontroll. 

Azoknál akik nem tartják a diétát és a mozgást, előbb vagy utóbb szükség lehet inzulinterápiára is, mely során mesterséges inzulinnal kezelik a pácienst. Ebben az esetben a bőr alá juttatott inzulinadagokkal próbálja a diabetológus kezelni tüneti jelleggel a cukorbetegséget. 

Bejelentkezés 2-es típusú cukorbetegség kivizsgálásra és kezelésre

+36 70 409 3141

2-es típusú cukorbetegség

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Sepa György

Dr. Sepa György

sebész, érsebész
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

 

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok