Prediabetes kisokos- mely rövidítés mit jelent?

Prediabetes kisokos- mely rövidítés mit jelent?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 15:40

A prediabetes kapcsán több rövidítéssel is találkozni, és gyakran az ember nem lát a furcsa betűkombinációk mögé. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa ezek jelentését ismerteti.

IR

Az IR az inzulinrezisztencia rövidítése. A cukorbetegség előtti állapotok legenyhébb formája, viszont fontos komolyan venni, ugyanis megfelelő kezelés nélkül viszonylag rövid időn belül súlyosbodhat és végül 2-es típusú diabetes-szé alakulhat. Inzulinrezisztencia esetén a hasnyálmirigy által termelt inzulint a sejtek nem ismerik fel, nem kötik meg, így az inzulin a hatását nem tudja kifejteni (vagyis nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni) Ennek eredménye, hogy a vérben felhalmozódik a cukor, és a szervezet kompenzálásként egyre több inzulint termel- azonban a folyamat nagy veszélye, hogy a hasnyálmirigy előbb-utóbb kifárad, diabetes-t okozva. Az IR sajnos gyakran lappangva alakul ki, ám ha van tünete, akkor általában menstruációs panaszok, teherbeesési nehézségek, túlsúly, fokozott szőrösödés hívja fel rá a figyelmet. Kezelésének alapja az életmódváltás (személyre szabott diéta, rendszeres mozgás), valamint szükség esetén gyógyszeres terápiát is javasolhat az orvos.

IFG

Inzulinrezisztencia esetén általában csupán az inzulinértékek, esetleg a terhelt cukorértékek esetében lehet észrevenni negatív változást, ám az éhomi glükóz szintje a referencia tartományon belül marad. IFG esetében azonban enyhén emelkedetté válik az éhomi vércukorszint, vagyis 6,1 mmol/l érték fölé emelkedik, de még nem lépi át a 7 mmol/l-t. Statisztikák szerint kezelés (életmódváltás, gyógyszer) nélkül 5 éven belül a betegek csaknem felénél 2-es típusú diabetes alakul ki.

IGTprediabétesz, vérvétel, IGT, IFG

Az IGT csökkent glükóz toleranciát jelent, és az különbözteti meg az IFG-től, hogy ebben az esetben az éhomi glükózszint nem emelkedik meg jelentős mértékben (<7mmol/l), ám a 120 perces terhelt érték 7,8 mmol/l és 11,1 mmol/l között van - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa.

HOMA

A HOMA-index az inzulinrezisztencia megállapítását segíti. Ehhez az éhgyomri vércukor értékét és az éhgyomri inzulin értékét kell összeszorozni, majd azt elosztani 22,5-tel. Amennyiben 2 feletti, az IR-re utalhat. Fontos azonban tudni, hogy az állapot pontos diagnózisához csupán a HOMA-indexet figyelembe venni igen kevés!

OGTT

Az OGTT az orális glükóz tolerancia tesztet jelenti, vagyis a glükóz terheléses vizsgálatot. Célja a diabetes és a prediabetes fennállásának ellenőrzése. Az esetek többségében az éhgyomri és a 120 perces értékeket mérik. A vizsgálat vénás vérvétel útján történik, és az első – éhomi - vérvétel után 75 gramm glükózt tartalmazó szirupot szükséges inni. Ezt megelőzően ujjbegyből vett vérmintával állapítjuk meg az éhomi vércukor értéket és csak 7,2 mmol/l alatti értéknél kerülhet sor a terhelésre- mondja a szakember.

Mi van, ha problémát jelez a vizsgálat?

Amennyiben az értékek a referenciatartománytól kívül esnek, úgy diabetológust szükséges felkeresni, aki a panaszokat és az eredményeket összevetve meghatározza a pontos diagnózist. Ez alapján állítja össze a betegnek a megfelelő kezelést, ami gyógyszeres terápiát és életmódváltást (speciális, személyre szabott diétát és mozgásprogramot) foglal magában. Ha az előírásokat a beteg pontosan betartja, úgy az értékek javulnak, és elkerülhető az állapot súlyosbodása.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Ez év januárjában voltam diabetológusnál, ahol rendben találtak mindent, és továbbra is 2*500 mg Meforált javasolt szedni. Azóta nem mértem a cukromat, mivel 6 héten keresztül beteg voltam, influenzás, hörghurut, légcsőhurut és kezdődő arcüreggyulladás. Erre kétszer kaptam antibiotikumot, amitől meggyógyultam. E hét szombattól mérem a cukromat, és meglepően magas értékeket mértem, amit eddig nem. Reggeli 9-10, étkezés után, 9-10-12-14.
Nagyon meglepődtem, és most nem tudom, hogy hová forduljak. Várjak egy kicsit, mégerősebben diétázzak, vagy kérjek időpontot újból a Diabetológustól. Még annyit, hogy az elmúlt két hétben Harkányban, és Ráckevén a Gyógyfürdőben töltöttem 3-3 napot.
Pajzsmirigy alulműködésre szedek Euthyroxot. Arra is gondoltam, hogy a gyógyvíz esetleg megkavarta a pajzsmirigy és cukor értékemet.
Vagy mi okozhatja ezt a magas cukorértékeket. Gyógyüdülésem során nagyon sokat sétáltam, úsztam, de órákat tartózkodtam a vízben is.
Hová menjek, várjak-e még egy kicsit, és figyeljem az értékeket?
Kedves Doktornő! Szíveskedjen tanácsaival segítséget adni.
Üdvözlettel: Marika

Kedves Marika !

Ha valakinek lázas állapota, vagy gyulladásos betegsége van rendszerint megemelkedik a vércukor értéke. Ilyenkor nagyon fontos mérni a vércukrát, és esetleg a gyógyszer adagját is szükséges emelni. Fontos lenne tudni a januári laboratóriumi értékeit is pl vérkép, vesefunkció, májfunkció HbA1c értéket.

Diétázni mindig fontos. Gondolom diabetologusa 150-160 g szénhidrát tartalmú diétát javasolt, napi 5 x étkezéssel, meghatározott szénhidrát mennyiséggel.( Reggeli 30 g tízórai 20 g ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 /40 g ) Fontos a lassan és gyorsan felszívodó szénhidrátok aránya is az egyes étkezések során.

A gyógyfürdő nem okoz problémát sem a pajzsmirigy sem a cukorbetegség esetén. Remélem ott is volt lehetőség a szükséges diétára. A mozgás mindig jó hatású a cukorbetegeknek.

Javasolom a laboratoriumi kontroll vizsgálat elvégzését, rendszeres önkontrollt néhány alkalommal ( éhhomi, reggeli vagy ebéd vagy vacsora után másfél órával )

Ezeknek az eredmények birtokában forduljon diabetologushoz a további kezelés megbeszélésére.



Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK