Még a levegőtől is hízik? A cukorbetegség tünete is lehet!

Még a levegőtől is hízik? A cukorbetegség tünete is lehet!

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:29

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulását igen nehéz idejében észre venni, mert komolyabb tüneteket gyakran akkor okoz, amikor már szövődmények is megjelentek- éppen ezért fontos a rendszeres szűrés, főleg a magasabb rizikócsoportba tartozóknak. Azonban van néhány jel, ami még a kezdeti stádiumban figyelemfelhívó lehet. Ilyen az is, ha az illető testsúlya folyamatosan gyarapszik. A témáról Prof. Dr. Barkai Lászlóval, a Cukorbetegközpont diabetológusával beszélgettünk.

Szédülés, éhségrohamok, fáradtság

cukorbetegség miatti hízásA 2-es típusú cukorbetegség fellépése nem az egyik napról a másikba megy végbe, hiszen jellemzően hosszú évek során alakul ki. Először a sejtek inzulinérzékenysége csökken, inzulinrezisztencia lép fel, később pedig egyéb prediabetes-es állapotok (IGT, IFG) is megjelennek. Fontos tudni, hogy már ezekben a stádiumokban is be kell avatkozni, mert ellenkező esetben 2-es típusú cukorbetegség alakul ki.

Sajnos gyakran tünetek nem jelzik a kóros állapotot, ha mégis, azt sokan másnak tulajdonítják. Ilyen panaszok pl. a fokozott szomjúságérzés, a gyakori vizelési inger, tartós fáradtság, éhségrohamok, rosszullétek, szédülés, gyengeség, valamint a hízás.

Elhízás és cukorbetegség. Mi volt előbb?

Sokan azt mondják, hogy a túlsúly okozza a cukorbetegséget. Mások meg azt, hogy a diabetes miatt mennek fel a kilók. Hogy kinek van igaza? Mindkét állítás igaz, ugyanis köztudott, hogy a 2-es típusú diabetes és a prediabetes-es állapotok egyik fő rizikófaktora a túlsúly, viszont maga a betegség is kiválthatja azt, hogy az érintett alig eszik, mégis hízik.

Alig eszem, mégis hízom-miért?

Sokan panaszkodnak arra, hogy alig esznek valamit, mégis egyre csak híznak. Ennek oka sok minden lehet, azonban a legtöbb esetben az energiabevitel több, mint amennyit a szervezet igényel. Ilyen pl. az életkor, ugyanis egy bizonyos kor után lassul az anyagcsere, illetve csökken az energiaigény is. Viszont sokan testük jelzéseit nem követik, ugyanannyit esznek, mint előtte, így a feleslegesen bevitt táplálék elraktározódik.

Viszont a 2-es típusú diabéteszben szenvedők is gyakran panaszkodnak hízásra, sőt, sokszor ez a tünet hívja fel a betegségre a figyelmet.

Hogy miért is okoz súlyfölösleget a cukorbetegség?

hízás cukorbetegség miatt“A hasnyálmirigy által termelt inzulin egy olyan hormon, mely segíti a glükóz beépülését a sejtekbe. Így tehát, ha a vércukor mennyisége megnő, úgy az inzuliné is növekszik. Viszont 2-es típusú cukorbetegségnél a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra, így az nem tudja elvégezni a feladatát, ezért a vércukor szintje a vérben megnő, mivel nem képes a sejtekbe beépülni.  Viszont kompenzálásként egyre több inzulin termelődik (ám a sejtek továbbra is rezisztensek rá).  Az inzulinnak azonban amellett, hogy szabályozza a glükóz szintet, van még egy fontos hatása. Ez pedig az, hogy segíti a zsírok raktározását-tehát minél több az inzulin, annál nagyobb a zsírok felhalmozása”- magyarázza Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A fogyás cukorbetegséggel sem lehetetlen

Bár valóban nehezebb, de cukorbetegként sem lehetetlen a fogyás, sőt kell is a javuláshoz! Ehhez azonban több mindenre is szükség van: személyre szabott diétára, rendszeres testmozgásra, valamint – ha kell- megfelelő gyógyszerre/inzulinra.  Sajnos vannak olyan antidiabetikumok, melyek hozzájárulnak a hízáshoz (ilyen az inzulin is), viszont, ha a cukorbetegnek gondot okoz a súlyfelesleg leadása, vannak olyan készítmények, melyek pedig segítik a testsúlycsökkentést. Ilyen pl. a metformin, GLP-1 terápia, DPP-4 gátlók, SGLT2 gátlók.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus, belgyógyász
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Orvos válaszol

Tisztelt Cukorbetegközpont!
Az alabbi problémával fordulok Önök fele!21 hónapos kisfiamnak ma megmertem az éhgyomri vercukorszintjét es az ertek:6,3 lett.Terhesseg soran terhességi cukorbetegseg alakult ki nalam ami mara normalizalodott.a csaladban elofordult mar a cukorbetegseg!
A kerdesem a kovetkezo;mit csinaljak??merre menjek??hova vigyem a fiamat??mennyire kell megijedni ilyen ertektol??

Tisztelt Asszonyom!
Ujjbegyböl végzett vércukormérés nem alkalmas diagnózis felállitására vagy kizárására.
Szükség lenne pontos laboratóriumi meghatározás elvégzésére, mely érdekében központunkat bizalommal felkeresheti.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK