Diabéteszes ketoacidózis

Diabéteszes ketoacidózis

Módosítva: 2022.06.21

Ketoacidózis alakulhat ki ketonok (a zsíranyagcsere melléktermékei, például aceton) vérben történő felhalmozódása esetén, melyet diabéteszben az inzulin abszolút, vagy relatív hiánya okozhat. Kezeletlen esetben tudatzavar, eszmélet-vesztés és akár halál következhet be. Minden esetben az állapot kialakulásának a megelőzése a cél!

Fontos, hogy a diabéteszes ketoacidózis sokkal gyakrabban történik meg az 1-es típusú cukorbetegeknél de néha a 2-es típusúaknál is megeshet. Ez az állapot leggyakrabban tinédzsereknél, fiatal felnőtteknél alakul ki, akik étrendi kihágásokkal, a túlzott, hirtelen zsírbevitellel felborítják a szénhidrátok és a zsírok lebontásának arányát szervezetükben vagy elfeledkeznek a megfelelő inzulin bevitelről.

A ketoacidózis jelentése

A ketoacidózis a cukorbetegség kapcsán előforduló kórkép,ekkor túl magas a szervezetben lévő ketontestek száma, amely tüneteket okoz. Ketonok a zsíranyagcsere felborulását követően jelentkeznek, akkor is megjelenhetnek, ha a szervezet nem jut elég szénhidráthoz, ezért zsiradékot bont, azt hasznosítja. Ha ezek az anyagcsere termékek átjutnak a vér-agy gáton, diabéteszes kóma is előfordulhat. A keton kismamáknál minimálisan megjelennek élettanilag a vizeletben. Ha viszont a mennyiség megnő, akkor az gesztációs diabéteszre utaló jel, illetve ha már a betegség diagnosztizálásra került, akkor az emelkedett szint a nem megfelelő kezelést jelzi. 

A ketoacidózis tünetei általában nem mind egyszerre jelentkeznek, gyakran inkább lassan, fokozatosan, hét órán belül tapasztalhatóak. Azok, akiknek diabetikus ketoacidózisuk van:

  • nagyon fáradtnak érzik magukat
  • nagyon szomjasak, vagy többet vizelnek az átlagnál
  • kiszárad a szájuk, és a dehidratáció jelei is jelentkezhetnek

 

Az imént említett tüneteket a magas vércukorszint okozza, ami azelőtt történik, mielőtt valakinél beáll a diabetikus ketoacidózis. Ha az illető nem kap kezelést, akkor a diabéteszes ketoacidózis tünetei is megjelenhetnek:

  • hasi fájdalom
  • hányinger vagy hányás
  • gyümölcsillatú lehellet
  • gyors, mély légzés
  • zavarodottság
  • eszméletvesztés ("diabetikus kóma")

Ketoacidózis kezelése

Ez mindig attól függ, mennyire előrehaladott a betegség. A kómában lévő betegnek természetesen azonnali orvosi ellátásra van szüksége a kórház intenzív osztályán, ahol biztosítani kell a légzést és a keringést és a belső szervek akadálymentes működését.

Ugyancsak gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról, amelyet intravénásan végeznek. Súlyos esetben a vér alacsony PH-értéke miatt az infúzióba egyéb anyagok is adhatók hozzá, amely segítik eltolni az értéket a túl savas tartományból. Az elektrolit egyensúly miatt kálium és kalciumcserére is szükség van.

Az eddigiek elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy a cukorbetegek konzultáljanak a témában orvosukkal, és mindig gondoskodjanak az inzulinbevitelről, különben a cukormolekulák nem tudnak a vérből a sejtekbe kerülni. Így a ketoacidózis is megelőzhető.

Diabéteszes ketoacidózis megelőzése

A megelőzésének legjobb eszköze a megfelelően beállított cukorbeteg kezelés. Ennek része a gyógyszeres és nem gyógyszeres terápia megfelelő beállítása, folyamatos kontrollálása a vércukorszintnek. 

A megelőzés első lépése egy diabetológus szakorvos felkeresése, aki megszabja a kívánt terápiát, és elirányítja a beteget mozgásterapeutához, dietetikus szakemberhez, ezzel támogatva az esetleges gyógyszeres kezelést.

Az optimális vércukorszint rendszeres fizikai aktivitással és helyes táplálkozással fenntartható.

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok