Intelligens kötszer és mézes kezelés is segít diabéteszes fekélyen

Intelligens kötszer és mézes kezelés is segít diabéteszes fekélyen

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2020.12.01 13:19

Minden 8. cukorbeteg szembe kell, hogy nézzen egy komoly szövődménnyel, a diabéteszes fekély betegséggel, ami elsősorban a lábon mutatkozik. Dr. Medgyesy Gábor, a CukorbetegKözpont sebésze azokra a módszerekre hívta fel a figyelmet, amelyek segítségével és gondos ápolással elkerülhető lehet a legsúlyosabb következmény, az amputáció.

A rossz keringés és a fertőzésveszély is rizikófaktor

A diabéteszes fekély kialakulásának oka összetett, de elsősorban a neuropátia és a megnövekedett fertőzésveszély jelentik a kockázatot. A neuropátia a cukorbetegség egyik korai szövődménye, ami azért alakul ki, mert a komplex anyagcserezavar károsítja a testünket behálózó perifériás idegeket. A kezeket, lábakat érintő szövődmény a leggyakoribb típus cukorbetegek közt. A lábujjakban, kézujjakban kezdődő fájdalom, zsibbadás, érzéketlenség kiterjedhet a lábakra, a karokra is, idővel pedig kialakulhat izomgyengeség, a hideg-meleg érzékelés hiánya, egyensúlyzavar is. Az egyik legfőbb veszélye a neuropátiának, hogy a cukorbeteg nem érzi az esetleges sérüléseket – emiatt pedig megnő a fertőzésveszély is.
A diabéteszes fekély megelőzésének első lépése a cukorbetegség kezelése.- A cukorbetegeket fenyegető fekélyek megelőzésének alapja a diabétesz gondozása – hangsúlyozza dr. Medgyesy Gábor, a CukorbetegKözpont sebésze.- Ha ugyanis a vércukorszint nincs jól beállítva – akár gyógyszerrel, akár inzulinnal – akkor az erek, a keringés folyamatosan károsodnak, tehát a sebek, fekélyek is könnyebben kialakulhatnak. Szerencsére ma már olyan modern technológiával is megoldható a diabetológiai kezelés, mint a telediabetológia és a szöveti cukor monitorozás

Fel kell figyelni a nehezen gyógyuló sebekre

A cukorbetegeknek különösen résen kell lenni akkor, amikor sebek jelennek meg a testükön. Még azokat a mindennapi, kisebb sérüléseket is komolyan kell venni, mint például a manikűrözéskor, pedikűrözéskor vagy borotválkozáskor keletkezett vágások. Különösen nagy figyelmet kell fordítani a talpon, a lábujjaknál, a bokánál jelentkező sebekre. Ha ezek a sérülések nagyon lassan gyógyulnak, esetleg növekszenek, még alaposabb kezelés szükséges.
A diabéteszes láb kezelésében fontos az intelligens kötszer és a mézes sebkezelés.- Kezelés alatt elsősorban azt értjük, hogy a sebet alaposan ki kell tisztítani, le kell mosni, és sebfertőtlenítővel kell kezelni. Enélkül megnyílhat az út a kórokozók előtt, amiből cukorbetegség esetén könnyen fekély alakulhat ki – hangsúlyozza Medgyesy doktor. – Ha nem mutatkozik a seb állapotában javulás, fontos felkeresni az orvost, aki szükség esetén antibiotikumos kezelést rendelhet el. Ezen kívül nagyon kell figyelni a lábkörmök rövidre vágására, arra ügyelve, hogy a bőr ne sérüljön meg. Mosakodás után alaposan meg kell törölni a lábfejet, a lábujjak közét érdemes hintőporral is beszórni.

Hogyan segíthet az orvos a fekélyen?

- Ha a cukorbeteg nem gyógyuló sebbel szembesül, forduljon orvoshoz, hiszen a fekély tisztításához sokszor speciális készítményeket is ajánlunk, valamint hatékony módszerekkel tudunk segíteni a kezelésben.– mondja dr. Medgyesy Gábor, a CukorbetegKözpont sebésze.- Az egyik ilyen lehetőségünk az úgynevezett intelligens kötszerek használata, amelyek nagy előnye, hogy a hagyományos kötszereknél lényegesen nagyobb a nedvszívó képességük. Emiatt kényelmesebbek, ritkábban kell kötéscserét végezni, elősegítik a seb sarjadzását, fertőtlenítenek, felfogják a váladékot, vagyis hatékonyabbá, gyorsabbá tehetik a gyógyulást, ráadásul a kellemetlen szagok ellen is hatásosnak bizonyulnak. Vízhatlan és öntapadó kivitelezésű kötszerek is elérhetőek, amelyekkel sokkal könnyebb a mosakodás és a seb kezelése.

A szakemberek kezében ugyancsak hatékony eszköz a mézes sebkezelés. A felhasznált méz a gyógyászatban alkalmazott, különleges tisztaságú, speciálisan fertőtlenített manuka méz, amely gyulladáscsökkentő és vízelvonó tulajdonsága miatt kifejezetten alkalmas diabéteszes fekély kezelésére. Ezen kívül nagy segítséget jelenthet a lökéshullám terápia, ami fekély esetén csak speciális előkészületek után (sebtisztítás, fedőkötszer használata) végezve javítja az anyagcserét, a vérellátást.

Forrás: CukorbetegKözpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesy Gábor Doktor Úr!
71 éves vagyok, ll.típusú cukorbetegségem van.
Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy a bal lábszáramon egy tenyérnyi nagyságú piros (folt) seb van. Soha nem volt még a mostanihoz hasonló sebem, ami kb. 1 évvel ezelőtt pici pirosas foltból nőtt ekkorára. A seb enyhén viszket, felszíne száraz, érdes, kicsit pikkelyszerű és központi része lilás elszineződésű. Lábszáramban ritkán égő érzés van. A problémámmal már fordultam bőrgyógyászokhoz, de az általuk javasolt kenőcsök nem használtak. Érsebésznél is jártam, ő a kenőcsök elhagyását tanácsolta. Doppler vizsgálatot végzett, melynek eredménye megfelelő. Kompressziós harisnya viselését javasolta, amit használok is. Viszont a problémám továbbra is fennáll.
Köszönettel várom Doktor Úr szíves válaszát.
Tisztelettel
Udvari Miklósné

Tisztelt Udvari Miklósné !

A sebét szükséges megvizsgáltatni. Szakszerű korrekt választ konzultáció keretében tudunk csak Önnek mondani, ha látjuk a seb állapotát , méretét, kinézetét.
Várjuk viziten !

Üdvözlettel:
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor
Dr. Medgyesy Gábor sebész

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív

Nagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.

További vélemények

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK