Csökkent glükóztolerancia (IGT)

Csökkent glükóztolerancia (IGT)

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.05.12

Az IGT, vagy csökkent glükoztolerancia az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közti állapot. Vércukorterhelés alkalmával diagnosztizálható, így általában szűrővizsgálatoknál derül ki. Ebben az állapotban fontos az életmódbeli váltás, mert ha azt elhanyagoljuk, gyorsan cukorbetegség alakulhat ki.

Csökkent glükoztoleranciánál (IGT) az éhomi vércukorérték még normális tartományban van, viszont a 75 gramm cukoroldat elfogyasztása után mért érték már magas értéket mutat. Erre az állapotra általában szűrővizsgálatok alkalmával derül fény.

Az IGT OGTT vizsgálattal mutatható kiMiért fontos az IGT-vel foglalkozni?

Cukorbetegségnek számos megelőző fázisa van, ezért fontos azt tudni, hogy nem csak a 11 mmol/l jelenik meg szénhidrát anyagcserezavar, hanem már az éhomi érték és a terheléses érték kis méretű emelkedése is jelezhet egyes cukorbetegségeket megelőző kórképeket.

Amennyiben a terheléses vércukor vizgsálatt során Önnél 7,8 feletti értéket mérték, forduljon diabetológushoz az IGT mielőbbi kezelése érdekében. 

IGT családi halmozódása

2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran jelentkezik családi halmozódás, így akik családjában már előfordult cukorbetegség számukra kiemelten fontos a rendszeres vércukorszint ellenőrzés, illetve cukorterheléses vizsgálat, hogy a problémára mielőbb fény derüljön és időben megkezdődhessen a kezelésük.

Mi a teendő, ha IGT-t diagnosztizáltak?

Kapcsolódó cikkünk

Prediabetes kisokos- mely rövidítés mit jelent?

A prediabetes kapcsán több rövidítéssel is találkozni, és gyakran az ember nem lát a furcsa betűkombinációk mögé. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa ezek jelentését ismerteti.

Az IGT, vagyis a csökkent glükóztolerancia ugyan még nem minősül cukorbetegségnek, ám kezelésre szorul. Az első teendő mindig egy megbízható diabetológus szakorvos felkeresése, aki összeállítja a terápiát. Sok esetben elegendő az életmód megváltoztatása, tehát a rendszeres mozgás bevezetése és a táplálkozás átformálása. Ezzel sok

Mozgásterápia

A testmozgás egyénre szabásában, kialakításában mozgásterapeuta segítségét érdemes kérni, aki kifejezetten cukorbetegek számára kialakított mozgásformát fog javasolni, a pulzus figyelembevételével egyaránt.

Táplálkozásterápia

Az életmód terápia másik pillére a dietetikus, aki táplálkozástudománybeli tájékozottságával járul hozzá a gyógyító folyamatokhoz. A konzultáció során felméri a páciens táplálkozási szokásait, íz preferenciáját, napi étkezési ritmusát és ezek alapján állít össze komplex, egyénre szabott ajánlást, a szükséges szénhidrátbevitel figyelembe vételével.

 

Mindenképpen javasolt a mozgásterapeuta és a dietetikus felkeresése, hiszen egy nem jól kezelt IGT akár cukorbetegséghez is vezethet.  A rendszeres testmozgás és táplálkozási tanácsok betartásával a vércukorszint oly mértékben karbantartható, hogy esetleges gyógyszerszedés esetén annak adagja csökkenthető, illetve az is előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés elhagyhatóvá válik.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

belgyógyász, diabetológus, endokrinológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok