Csökkent glükóztolerancia (IGT)

Csökkent glükóztolerancia (IGT)

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.05.12

Az IGT, vagy csökkent glükoztolerancia az egészséges szénhidrát-anyagcsere és a cukorbetegség közti állapot. Vércukorterhelés alkalmával diagnosztizálható, így általában szűrővizsgálatoknál derül ki. Ebben az állapotban fontos az életmódbeli váltás, mert ha azt elhanyagoljuk, gyorsan cukorbetegség alakulhat ki.

Csökkent glükoztoleranciánál (IGT) az éhomi vércukorérték még normális tartományban van, viszont a 75 gramm cukoroldat elfogyasztása után mért érték már magas értéket mutat. Erre az állapotra általában szűrővizsgálatok alkalmával derül fény.

Az IGT OGTT vizsgálattal mutatható kiMiért fontos az IGT-vel foglalkozni?

Cukorbetegségnek számos megelőző fázisa van, ezért fontos azt tudni, hogy nem csak a 11 mmol/l jelenik meg szénhidrát anyagcserezavar, hanem már az éhomi érték és a terheléses érték kis méretű emelkedése is jelezhet egyes cukorbetegségeket megelőző kórképeket.

Amennyiben a terheléses vércukor vizgsálatt során Önnél 7,8 feletti értéket mérték, forduljon diabetológushoz az IGT mielőbbi kezelése érdekében. 

IGT családi halmozódása

2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran jelentkezik családi halmozódás, így akik családjában már előfordult cukorbetegség számukra kiemelten fontos a rendszeres vércukorszint ellenőrzés, illetve cukorterheléses vizsgálat, hogy a problémára mielőbb fény derüljön és időben megkezdődhessen a kezelésük.

Mi a teendő, ha IGT-t diagnosztizáltak?

Kapcsolódó cikkünk

Az ovuláció hiányát cukorbetegség is okozhatja

Akár teherbe szeretne valaki esni, akár nem, fontos, hogy ha a normálisnál eltérő a ciklusa, mindenképp vizsgáltassa ki magát, ugyanis akár súlyos betegséget is jelezhet! Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint meglehet, hogy cukorbetegség áll a hátterében.

Az IGT, vagyis a csökkent glükóztolerancia ugyan még nem minősül cukorbetegségnek, ám kezelésre szorul. Az első teendő mindig egy megbízható diabetológus szakorvos felkeresése, aki összeállítja a terápiát. Sok esetben elegendő az életmód megváltoztatása, tehát a rendszeres mozgás bevezetése és a táplálkozás átformálása. Ezzel sok

Mozgásterápia

A testmozgás egyénre szabásában, kialakításában mozgásterapeuta segítségét érdemes kérni, aki kifejezetten cukorbetegek számára kialakított mozgásformát fog javasolni, a pulzus figyelembevételével egyaránt.

Táplálkozásterápia

Az életmód terápia másik pillére a dietetikus, aki táplálkozástudománybeli tájékozottságával járul hozzá a gyógyító folyamatokhoz. A konzultáció során felméri a páciens táplálkozási szokásait, íz preferenciáját, napi étkezési ritmusát és ezek alapján állít össze komplex, egyénre szabott ajánlást, a szükséges szénhidrátbevitel figyelembe vételével.

 

Mindenképpen javasolt a mozgásterapeuta és a dietetikus felkeresése, hiszen egy nem jól kezelt IGT akár cukorbetegséghez is vezethet.  A rendszeres testmozgás és táplálkozási tanácsok betartásával a vércukorszint oly mértékben karbantartható, hogy esetleges gyógyszerszedés esetén annak adagja csökkenthető, illetve az is előfordulhat, hogy a gyógyszeres kezelés elhagyhatóvá válik.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

belgyógyász, diabetológus, endokrinológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok