Cukorbetegség kezelése életmód orvoslással

Cukorbetegség kezelése életmód orvoslással

Módosítva: 2022.04.06

A bizonyítékon alapuló orvostudomány egyik legújabb területe az életmód orvoslás, mely személyre szabott mozgás- és táplálkozásprogram, stressz-menedzsment segítségével vesz részt a krónikus betegségek megelőzésében, gyógyításában, progressziójuk lassításában. Az életmód orvoslás nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést, sok esetben azt kiegészítve fejti ki gyógyító hatását.

Természetes gyógymód a cukorbetegségre

Számos bizonyíték áll rendelkezésre, hogy az életmód orvoslás alapvető jelentőséggel rendelkezik a cukorbetegség kezelésében. Hozzájárul a szénhidrát-anyagcsere rendezéséhez, lassítja a betegség előrehaladását, csökkenti a szövődmények kialakulásának esélyét. Létszükséglete az emberi szervezetnek a táplálkozás, és kis mértékű odafigyeléssel is nagy eredményeket lehet elérni a vércukor értékek tekintetében. A rendszeres fizikai aktivitás hozzájárul a HBA1C csökkentéséhez, és a testsúly optimalizálásához is.

Táplálkozás

Kapcsolódó cikkünk

Cukorbetegként rendszeresen mozogna? Ezek a szabályok

A cukorbetegek egyik legnagyobb kihívása, hogy megfelelő értékek között tartsák vércukorszintjüket. A vércukorszintet ugyanis számos tényező befolyásolja, ezért kell tisztában lenni az alapvető szabályokkal és az életmód döntő szerepével. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa segít a tájékozódásban. 

Elsődleges szempont 2-es típusú cukorbetegség megelőzése és kezelése során az optimális testsúly megőrzése, elérése. Már 2-8 kg testtömeg csökkenés is nagy mértékben javítja a vércukor profilt.  A cukorbeteg étrend alapját képezi a mérsékelt csökkentése az energia bevitelnek és zsírbevitelnek, a hozzáadott cukrot tartalmazó termékeket kerülése és a rostbevitel növelése.  

Cukorbeteg étrend során egy meghatározott szénhidrát tartalmú, rendszeres étkezéseket magában foglaló étrend segítségével lehet hatékonyan kontrolálni a vércukorszintet, mely során pontosan meghatározásra kerül az egyes étkezek ideje, és azok szénhidrát tartalma. Az érintetteknek meg kell tanulnia az egyes élelmiszerek szénhidrát tartalmát, és azt is, hogy azok milyen mértékben fogják megemelni a vércukorszintet.

A szénhidrátok mennyiségén és minőségén túl a zsíradékok tekintetében sem mindegy a mennyiség és a minőség sem. Érdemes a telített zsírokban gazdag ételek fogyasztását mérsékelni (kacsazsír, disznózsír, szalonna, kolbász, tepertő, zsíros tejtermékek stb), és a telítettlen zsírsavakban gazdag élelmiszereket előtérbe helyezni (olívolaj, olajos magvak, avokádó, tengeri halak stb).

A megfelelő táplálkozáshoz recepteket itt olvashat.

Testmozgás

Sokat lehet hallani a mozgás vércukorcsökkentő hatásáról, de még mindig kevés cukorbeteg használja ki, hogy a mozgásterápia milyen jótékony hatásai vannak cukorbetegség esetén.

Az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa, ami gyakorlatilag plusz cukorot használ fel. Ráadásul az izomszövet cukorfelvétele izommozgást követően is megmarad, ezért mozgás során tapasztalhat a cukorbeteg vécukorszint csökkennést, rezisztencia edzést követően pedig akár 1 nappal később is kialakulhat alacsobny vércukorszint. Ezen túlmenően a rendszeres izommozgás javítja az izom inzulin érzékenységét is.

2-es típusú cukorbetegségben ajánlott testmozgás

  • heti legalább 150 perc legalább közepes intenzitású (maximális pulzus 40-60%-a) kardio mozgás úgy elosztva, hogy ne teljen el 2 napnál több mozgás nélkül,

  • izomerő növelő edzés heti 2-3 alkalommal

A cukorbetegek mozgásterápiája előtt feltétlenül szükséges az állapotfelmérés!

 

Téma szakértői

Drégely Anikó

Drégely Anikó

sportdietetikus
Szkladányi - Szabó Lucia

Szkladányi - Szabó Lucia

holisztikus dietetikus
Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC

 

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok