Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.10.14

Mivel a gesztációs cukorbetegség az édesanyáknál jelentős kockázati tényezőt jelent későbbi II-es tpusú diabétesz kialakulására, így fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.

Kockázati tényezők

Mivel a gesztációs diabétesz a cukorbetegség egy formája, így természetesen emelkedett rizikótényezővel rendelkezik felnőttkori diabétesz, illetve egyes betegségek szempontjából.

Az alábbi betegségek rizikótényezője nő a gesztációs dibétesz kialakulásával:

  • cukorbetegség
  • szív- és érrendszeri kórképek
  • veseműködési zavar
  • látásromlás

Egy éven belüli teendők

A terhességi diabétesz az esetek többségében a szülést követően már nincs jelen. Ilyenkor helyreáll a szénhidrát anyagcsere folyamat. De vannak esetek, amikor a diabétesz továbbra is fennáll. Ilyekor a diabétológiai kezelést és a diétát tovább kell folytatni.

A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve pontosan meghatározza a teendőket az anya és a gyermek diabetológiai utánkövetése szempontjából.

Az első kontrollvizsgálat a szülést követő napokban megtörténik. Ha a vércukor értékek magas, akkor továbbiaban diabetológiai szakellátásban kell részesülnie. Ha az érték normális tartományban marad, akkor is szükséges az életmódbeli változtatásokat, mint a rendszeres testmozgás, vagy a finomított cukor mentes diéta, ugyanúgy ajánlott követnie az édesanyának, mivel fokozott a kockázata a cukorbetegség kialakulásának.

A terhességi cukorbetegségben szenvedő kismama első kontroll vércukorvizsgálat a szülést követően megtörténik.

Amennyiben emelkedett a vizsgált vércukorérték, a szülést követő 6. héten orális glükóz tolerancia teszt elvégzése (OGTT) indokolt. Ennek eredménye határozza meg a további teendőket:

  • A rendszeres diabetológiai kontroll abban az esetben is jelentős, ha az OGTT eredménye normál, egészséges tartományt ölel fel.
  • Ha a 6. héten elvégzett OGTT eredménye emelkedett értékeket mutat, akkor igazolódika a II-es típusú cukorbetegség. Gondoskodni kell a dietetikai edukációról és a gyógyszeres vagy inzulinkezelésről.

Hosszú távú utánkövetés

A gesztációs diabétesszel rendelkezett nő évente, kétévente történő vizsgálata indokolt.

Ez magában foglalja a vércukorszint ellenőrzését, és egyéb laboratóriumi vizsgálatok elvégzését is, például HbA1c mérését.

A helyes életmód követése a szülés után is kiemelt jelentőségű. Nem elhanyagolandó a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás egészségre gyakorolt hatása, akkor is, ha nem áll fent az anyánál cukorbetegség. Ha cukoranyagcsere-zavar jelentkezik a szülést követően, akkor pedig speciális étrendi változtatásokra lesz szükség, például a finomított cukrok elhagyása, a teljes kiőrlésű pékáruk preferálása a fehér lisztből készült termékekkel szemben.

Mit tehet Ön a gyermeke és a maga egészségéért?

  1. Biztosítsa gyermekének legalább fél évig az anyatejes táplálást!
  2. Folytassa a már megtanult és alkalmazott étrendet, kontrollálja a testtömegét!
  3. Időben tájékoztassa a terhességi cukorbetegségről kezelőorvosát, védőnőjét egyaránt!
  4. Szülést követően jelentkezzen a 6 hetes kontroll vizsgálatra a nőgyógyásznál és az OGTT vizsgálatot is végeztesse el!
  5. A szülést követően 1-2 évente jelentkezzen kontroll vizsgálatra!

Téma szakértői

Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Forrás:

Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok