Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Terhességi cukorbetegség utánkövetése nőknél

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.10.14

Mivel a gesztációs cukorbetegség az édesanyáknál jelentős kockázati tényezőt jelent későbbi II-es tpusú diabétesz kialakulására, így fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.

Kockázati tényezők

Mivel a gesztációs diabétesz a cukorbetegség egy formája, így természetesen emelkedett rizikótényezővel rendelkezik felnőttkori diabétesz, illetve egyes betegségek szempontjából.

Az alábbi betegségek rizikótényezője nő a gesztációs dibétesz kialakulásával:

  • cukorbetegség
  • szív- és érrendszeri kórképek
  • veseműködési zavar
  • látásromlás

Egy éven belüli teendők

A terhességi diabétesz az esetek többségében a szülést követően már nincs jelen. Ilyenkor helyreáll a szénhidrát anyagcsere folyamat. De vannak esetek, amikor a diabétesz továbbra is fennáll. Ilyekor a diabétológiai kezelést és a diétát tovább kell folytatni.

A Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve pontosan meghatározza a teendőket az anya és a gyermek diabetológiai utánkövetése szempontjából.

Az első kontrollvizsgálat a szülést követő napokban megtörténik. Ha a vércukor értékek magas, akkor továbbiaban diabetológiai szakellátásban kell részesülnie. Ha az érték normális tartományban marad, akkor is szükséges az életmódbeli változtatásokat, mint a rendszeres testmozgás, vagy a finomított cukor mentes diéta, ugyanúgy ajánlott követnie az édesanyának, mivel fokozott a kockázata a cukorbetegség kialakulásának.

A terhességi cukorbetegségben szenvedő kismama első kontroll vércukorvizsgálat a szülést követően megtörténik.

Amennyiben emelkedett a vizsgált vércukorérték, a szülést követő 6. héten orális glükóz tolerancia teszt elvégzése (OGTT) indokolt. Ennek eredménye határozza meg a további teendőket:

  • A rendszeres diabetológiai kontroll abban az esetben is jelentős, ha az OGTT eredménye normál, egészséges tartományt ölel fel.
  • Ha a 6. héten elvégzett OGTT eredménye emelkedett értékeket mutat, akkor igazolódika a II-es típusú cukorbetegség. Gondoskodni kell a dietetikai edukációról és a gyógyszeres vagy inzulinkezelésről.

Hosszú távú utánkövetés

A gesztációs diabétesszel rendelkezett nő évente, kétévente történő vizsgálata indokolt.

Ez magában foglalja a vércukorszint ellenőrzését, és egyéb laboratóriumi vizsgálatok elvégzését is, például HbA1c mérését.

A helyes életmód követése a szülés után is kiemelt jelentőségű. Nem elhanyagolandó a rendszeres testmozgás és a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás egészségre gyakorolt hatása, akkor is, ha nem áll fent az anyánál cukorbetegség. Ha cukoranyagcsere-zavar jelentkezik a szülést követően, akkor pedig speciális étrendi változtatásokra lesz szükség, például a finomított cukrok elhagyása, a teljes kiőrlésű pékáruk preferálása a fehér lisztből készült termékekkel szemben.

Mit tehet Ön a gyermeke és a maga egészségéért?

  1. Biztosítsa gyermekének legalább fél évig az anyatejes táplálást!
  2. Folytassa a már megtanult és alkalmazott étrendet, kontrollálja a testtömegét!
  3. Időben tájékoztassa a terhességi cukorbetegségről kezelőorvosát, védőnőjét egyaránt!
  4. Szülést követően jelentkezzen a 6 hetes kontroll vizsgálatra a nőgyógyásznál és az OGTT vizsgálatot is végeztesse el!
  5. A szülést követően 1-2 évente jelentkezzen kontroll vizsgálatra!

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus

Forrás:

Magyar Diabetes Társaság szakmai irányelve

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok