Szöveti cukormonitorozás

Szöveti cukormonitorozás

Módosítva: 2024.11.26 10:55

A cukorbetegség kezelése egy nehéz feladat, hiszen folyamatosan egy adott tartományon belül kellene tartani a vércukorszintet, miközben rengeteg minden kibillentheti azt. A kezelés alapfeltétele, hogy mérni tudjuk a vércukorszintet, amiben hatalmas segítség a folyamatos szöveti cukormonitorozás.

Miért fontos a szöveti cukormonitorozás?
Mi a különbség a vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között?
Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás?
Mennyire nehéz megtanulni a szöveti cukormonitorozás kezelését?
Mik a szöveti cukormonitorozás előnyei?
Mik a szöveti cukormonitorozás korlátai?

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbetegközpontban

Miért fontos a szöveti cukormonitorozás?

A szöveti cukormonitorozás (continous glucose monitoring, CGM) egy viszonylag új, hatékony eszköz a diabétesz kezelésében. A cukorbetegség kezelésének egyik alappillére, hogy tudjuk mennyi a vércukorszint. 1-es típusú diabétesz esetén ehhez igazítva adhatjuk be az inzulin adagot, míg 2-es típusú cukorbetegség esetén is tájékoztat minket a kezelés hatékonyságáról és előrevetíti a későbbi szövődményeket. Ehhez viszont gyakori vércukormérésekre van szükség. A glükózszintek természetesen ingadoznak a nap folyamán, de valójában az ingadozás mértéke a fontos. A nagymértékben ingadozó vércukorszint összefüggésbe hozható bizonyos anyagcserezavarokkal, cukorbetegséggel és szív- és érrendszeri szövődményekkel. Mind a magas, mind az alacsony vércukorszint hosszú távon káros lehet. A vércukorszintre tehát tekinthetünk úgy, mint egy folyamatosan áramló információra, ami betekintést nyújt az általános egészségi állapotunkba.

A szöveti cukormonitorozás hatalmas előnye, hogy folyamatosan méri a cukorszintet. A szöveti cukormonitorozás érzékelője közvetlenül a bőr alatt helyezkedik el és a nap 24 órájában méri a vércukorszintet. Egy jeladó elküldi ezeket az eredményeket a mobiltelefonra vagy egy másik eszközre, így valós időben követhetjük nyomon a glükózszint változását. Így sokkal pontosabb képet kaphatunk arról, hogy a nap során hogyan változik a vércukorszint, és sokkal pontosabbá is válhat a kezelés. Vannak olyan eszközök, amik inzulinpumpához csatlakoznak, és a szöveti cukormonitorozás eredménye alapján automatikusan adagolják az inzulint. Ez hatalmas segítség és könnyebbség 1-es típusú cukorbetegség esetén. Habár időigényes megtanulni, pontosan hogyan működik, az előnyei miatt a szöveti cukormonitorozás így is egyre népszerűbb mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek körében. A szöveti cukormonitorozás tehát egy hatékony támogató eszköz a diabétesz kezelésében.

Kapcsolódó cikkünk

A cukorbetegség leggyakoribb okai- vajon önt is veszélyezteti?

A 2-es típusú diabetes-szel diagnosztizált betegek száma növekvő tendenciát mutat. Ennek egyik legmeghatározóbb oka a nem megfelelő életmód. Sajnos sokan vannak, akiknél olyan későn derül fény a magas vércukorszintre, hogy az már szövődményeket okozott. De vajon milyen tünetek vezetnek a cukorbetegség kialakulásához?

Mi a különbség a vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között?

A vérből vett és a szöveti cukormonitorozás között sok különbség van. Az egyik legfontosabb különbség, hogy máshol mérik a cukorszintet. A laborban vért vesznek és abban mérik a vércukorszintet, valamint a hagyományos, ujjbegyszúrásos módszer is a vérből nézi a cukorszintet. A szöveti cukormonitorozás ezzel szemben a szövetek között található szövetközti folyadékban.

A hagyományos vércukormérés az ujjbegy megszúrását követően vérből történik. Ilyen esetben egy kis tűvel megbökjük az ujjbegyet és a kicseppenő vért felitatjuk egy speciális papírral, ami a vércukormérő eszközhöz kapcsolódik. A vércukormérő kijelzőjén azonnal meg is jelenik az érték. A hagyományos vércukormérésnek azonban több hátránya is van a szöveti cukorméréssel szemben. Egyrészt csak egy adott időpillanatban jeleníti meg a vércukorértéket, holott tudjuk, hogy a vércukorérték egy nap során folyamatosan változik. Ennek következtében előfordulhat, hogy nem teljesen valós képet látunk és ahhoz igazítjuk a kezelést. Ennek kiküszöbölésére napi többszöri mérésre van szükség. A napi többszöri mérés viszont napi többszöri ujjbegyszúrást is jelent, ami nem egy kellemes élmény. Ráadásul fix időpontokban kell ezeket a méréseket elvégezni, így előfordulhat, hogy éjszaka is fel kell kelni miatta.

A szöveti cukormonitorozás ezzel szemben folyamatosan és automatikusan méri a cukorszintet. Ez azt jelenti, hogy az eszköz behelyezését követően nincsen további teendőnk, ő folyamatosan méri és rögzíti a cukorszintet a szövetközti folyadékból. Az interstitialis vagy szövetközti folyadék a sejtek körüli térben lévő folyadék. A vérkapillárisokból kiszivárgó anyagokból és vérplazmából áll össze. Az egyik ilyen kiszivárgó anyag a glükóz (cukor). A glükóz először a véráramba kerül, majd a szövetközti folyadékba szivárog. Ebből következik, hogy a vérben található és az interstitialis glükózszint között van egy kis különbség, vagy pontosabban fogalmazva egy kis késés. Ez azt jelenti, hogy a szöveti cukormonitorozás során mért ékek pár perces késéssel követik le az ujjbegyben mért értékeket.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Hogyan működik a szöveti cukormonitorozás?

Jelenleg többféle szöveti cukormonitorozásra alkalmas eszköz is van a piacon, ám nagyjából mindegyik ugyanúgy működik. A fő különbségek a készülék funkcióiban, megjelenésében és tapintásában vannak. Alapvetően a szöveti cukormonitorozás eszközének 3 elemből kell állnia:Szöveti cukormonitorozás - Cukorbeteg Központ

  • Érzékelő: Az érzékelő valós időben méri az interstitialis folyadékban található cukor szintjét. Az érzékelőt egy applikátorral a bőr alá helyezi. A bőr átszúrásához tűt használnak, majd a tűt eltávolítják, de a szenzor a helyén marad. A szöveti cukormonitorozás tehát egyszeri tűszúrást jelent, amikor az érzékelőt behelyezik. Az érzékelők általában 1-2 hétig használhatóak, a márkájuktól függően. Van azonban olyan megoldás is, hogy hónapokig kitartó, szöveti cukormonitorozó rendszer kerül beültetésre. Ez egy kis (körülbelül 18 milliméter hosszú) eszközt jelent, amit a felkar bőre alá helyeznek be.
  • Adókészülék: Minden szöveti cukormonitorozás során a rendszer egy jeladót használ. Az adókészülék segítségével vezeték nélkül el tudja küldeni a glükózadatokat az érzékelőtől egy olyan készülékre, ahol a beteg megtekintheti azokat. Az adó lehet az eldobható érzékelő része, de van újra felhasználható változata is. Egyes eszközöknél ujjbegyes vércukorszint-kalibrációra van szükség, mielőtt elkezdenék az adatok megosztását.
  • Okostelefon-alkalmazás, vevő vagy inzulinpumpa: A legtöbb gyártó okostelefonos alkalmazást is kínál az adatok megtekintéséhez. Egyesek kézi készülékeket is adhatnak, ha a páciens nem használ okostelefont. A szöveti cukormonitorozás értékeit egy kompatibilis inzulinpumpa számára is elküldhetik. Ezek az eszközök fogadják az adó által elküldött információt és grafikonon bemutatják a cukorszint változását. Az alkalmazás azt is képes megmutatni, hogy a glükózszint emelkedik vagy csökken - és hogy mennyire drasztikusan. Beállíthatóak rajta riasztások, hogy figyelmeztesse a beteget, ha a vércukorszintje nem a megfelelő tartományban van.

Mennyire nehéz megtanulni a szöveti cukormonitorozás kezelését?

A szöveti cukormonitorozás megtanulása igényel ugyan némi időt, de összességében nem egy bonyolult folyamatról van szó. A tanulással ráadásul nincsen egyedül a páciens, mert a diabetológus segít benne. Az elején rendszeresebb kontroll vizsgálatokra hívhatja vissza a beteget, hogy megbeszéljék a felmerülő kérdéseket és ellenőrizze a szöveti cukormonitorozást. Hosszútávon azonban ez sikerülni szokott és a páciensek otthon, önállóan is megbirkóznak a szöveti cukormonitorozás kezelésével. A páciensnek meg kell tanulnia, hogy:

Mik a szöveti cukormonitorozás előnyei?

A szöveti cukormonitorozás nagy előnye, hogy megkönnyíti a cukorbetegség kezelését. Számos tanulmány kimutatta, hogy azoknál az 1-es és 2-es típusú cukorbetegeknél, akik CGM készüléket használnak, ritkábban fordul elő hipoglikémia és alacsonyabb a HbA1C értékük. Ez azt jelenti, hogy hosszútávon jobban tudják kontrollálni és kezelni a betegségüket. Habár a 2-es típusú cukorbetegek körében még nem olyan elterjedt a szöveti cukormonitorozás, számukra is előnyös lehet. Jobb vércukorértékekkel rendelkeznek azok a páciensek, akik használják ezt a készüléket, mint akik nem. A szöveti cukormonitorozás ugyanis folyamatosan tudósít minket a szervezetünkben található cukor mennyiségéről. Ennek tudatában jobban lehet megválogatni az elfogyasztott ételeket, és könnyebb kiküszöbölni a hipoglikémiát. Ezekkel elkerülhetőek a hosszútávú szövődményei a cukorbetegségeknek.

A szöveti cukormonitorozás további nagy előnye, hogy ritkábban van szükség a bőr megszúrására, valamint, hogy pontosabb képet ad cukorszintünk változásáról. A szöveti cukormonitorozás így megteremti a személyre szabott terápia lehetőségét, amire 2-es típusú cukorbetegség esetén nagy szükség lehet. Ebben a betegségben ugyanis általában más metabolikus eltérések is vannak, amiket együttesen, személyre szabottan lehet a legjobban kezelni.

Mik a szöveti cukormonitorozás korlátai?

A szöveti cukormonitorozás egyértelmű előnyei és haszna ellenére vannak bizonyos korlátai. Mint minden technológia, így a szöveti cukormonitorozás is lehet pontatlan vagy meghibásodhat. Bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők is befolyásolhatják az egyes érzékelők pontosságát, többek között:

  • Paracetamol
  • Hydroxyurea
  • C-vitamin

A szöveti cukormonitorozás további hátránya az ára. A készülék és a hozzá szükséges kellékek drágábbak lehetnek az ujjbegyes ellenőrzéshez képest. A magasabb ár ellenében viszont folyamatos és pontos monitorizálást biztosít, így a diabetológusok előszeretettel ajánlják a szöveti cukormonitorozást mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek részére.

Szöveti cukormonitorozó készülékekről és felhelyezésükről érdeklődjön a +36 70 409 3141-es telefonszámon!

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukormonitor monitozorás (CGM)
    • Életmód terápia
    • Terhességi cukorbetegség
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK