Fáj és bizsereg a lába? Lehet, hogy cukorbetegség okozza

Fáj és bizsereg a lába? Lehet, hogy cukorbetegség okozza

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.04.12 15:01

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran hosszú időn át rejtve marad, és csak már a súlyos szövődmények megjelenése után derül fény az állapotra. Pedig vannak tünetek, melyek jelezhetik a zavart, így érdemes ezekre nagy hangsúlyt fektetni. Hogy melyek ezek a panaszok, azt Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa sorolja fel.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mi okozza diabetes esetén az idegkárosodást és a diabeteszes lábat?

A cukorbetegség egy olyan állapot, mely lappangva alakul ki, és gyakran megesik, hogy mikor a beteg szakemberhez kerül, már súlyos károkat okozott a diabetes. Amennyiben a vércukor szintje tartósak magas, úgy az – többek között- könnyen súlyos idegkárosodást eredményezhet - nem ritkán ez a szövődmény hívja fel a figyelmet a cukorbetegség fennállására. Az állapot ugyanis egyrészt károsítja az idegek anyagcseréjét, másrészt tönkreteszi az idegrostokat ellátó ereket, így csökken azok vérellátása, ezáltal kevesebb oxigénhez jutnak. Mivel a 2-es típusú cukorbetegség lappangva alakul ki, sokszor a végtagok zsibbadása és érzéketlensége jelzi a zavart, ami már egy kialakult idegkárosodásra utal. Diabetes esetén ez az idegkárosodás gyakran a lábat érinti, diabeteszes lábat okozva.

Milyen jelei vannak az idegi károsodásnak?

Zsibbadás, érzékkiesés

Az egyik leggyakoribb tünete a lábak zsibbadása, aminek következtében az illető járás körben mintha nem érezné saját végtagjait. Ezen kívül felléphet bizsergés és égő érzés is, valamint sokan beszámolnak arról, mintha kesztyű/zokni lenne rajtuk.

Leejt tárgyakat

Idegkárosodára utal, ha az illető néha áramütésszerű érzést érez, sőt, az is előfordulhat, hogy önkéntelenül leejti azokat a tárgyakat, amiket éppen a kezében tart. Természetesen ez az egészségeseknél is megeshet, ám ha rendszeresebbé válik, úgy az problémát jelezhet.

Elveszti az egyensúlyát

Az érzékkiesés és a zsibbadás gyakran bizonytalan járást és egyensúlyvesztést okoz, mivel az izomgyengeség a boka körüli területre is hatással lehet. Amennyiben ezt gyakran tapasztalja, érdemes vérvizsgálattal megbizonyosodni a vércukor szintjéről, valamint megvizsgáltatni a lábát diabeteszes láb irányába- mondja Dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Furcsa alakú lábfej, kalapácsujj

A károsodott idegi funkciók nagy hatást gyakorolnak a járásra, és ez bizony a lábfej alakját is befolyásolhatja, mivel máshová rakódhat a súlypont. Éppen ezért szokatlan változásokat tapasztalhat a beteg a láb boltozatában. Az egyik leggyakoribb deformálódás a kalapácsujj, amikor az egyik lábujj (a nagy lábujjat kivéve) eldeformálódik.

Sebek megjelenése

diabéteszes láb, lábbizsergésHa valakinél idegi károsodás áll fenn, úgy előfordulhat, hogy egyszer csak megmagyarázhatatlan sebek, hólyagok jelennek meg lábon. Ennek oka gyakran az, hogy az illetőnél olyannyira csökken a fájdalomérzet, hogy nem veszi észre, ha megsérül. Ez nagyon veszélyes is lehet, egyrészt mert a cukorbetegeknél rosszabb a sebgyógyulás, és megnő a fertőzésveszély, a fekély kialakulása, másrészt így könnyen súlyos sérüléseket is szenvedhet (pl. leforrázás, égési sebek)

Fokozott hőérzet

Bár a probléma okozhatja, hogy a beteg kevésbé érzékeli a meleget/hideget, ám az is előfordulhat, hogy túlságosan is érzékenyen reagál a szélsőségesebb hőmérsékletekre. Pl. egy meleg csésze teát forrónak érez, és szinte fájdalmas egy hidegebb kéz érintése. Emellett megeshet, hogy melegnek/hidegnek érzi a végtagjait különösebb ok nélkül.

Állítsa be vércukorszintjét, hogy elkerülhesse a nagyobb bajt

Amennyiben a fent említett tüneteket tapasztalja, fontos, hogy részt vegyen terheléses vércukor vizsgálaton, hogy kiderüljön, diabetes áll-es a panaszok mögött. Hogy elkerülhesse a diabéteszes láb, az idegkárosodás súlyosbodását és a cukorbetegség egyéb súlyos szövődményeit, fontos, hogy megfelelően be legyenek állítva a vércukor értékei, hiszen más esetben akár fekélyhez, tartós mozgásképtelenséghez és amputációhoz is vezethet a probléma. Hogy milyen mértékű a károsodás, azt a szakember speciális vizsgálatokkal, rendszeres tesztekkel ellenőrzi, és személyre szabott terápiát javasol, ami a vércukor beállításán kívül egyéb gyógyszeres kezelést foglal magában. Diabéteszes láb esetén mindez kiegészíthető speciális talpbetét viselésével, megfelelő lábápolással, esetleg sebész – és más szakemberek- közreműködésével, mézes sebkezeléssel és lökéshullám terápiával.

Téma szakértője

  • Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

  • Szakterületek:
    • cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
  • Specialitások:
    • zsibbadás kivizsgálása
    • hideg, fagyos végtag okának vizsgálata
    • égető, tűszúrásokra emlékeztető érzés kivizsgálása
    • nehezen gyógyuló sebek hátterének kivizsgálása

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:

Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L

Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?

Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Réka !

A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK