Prediabétesz kivizsgálása

Prediabétesz kivizsgálása

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.09.11 10:49

A szénhidrát anyagcsere zavar sok esetben lassan alakul ki, és a kezdeti időszakban akár tünetmentes is lehet, vagy csupán néhány enyhe tünet hívja fel rá a figyelmet (gyakori cukoréhség, mozgás közben szédülés, étkezések után fáradékonyság és ingerlékenység) Ma már azonban köztudott, hogy a 2-es típusú cukorbetegségnek számos megelőző állapota létezik, így a probléma korai felismerése révén el is kerülhető a cukorbetegség kialakulása.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Prediabétesz az állapot, amikor a vércukorszint (éhomi és/ vagy a terheléses) már magasabb a normálisnál, de még nem olyan mértékben, hogy cukorbetegség legyen diagnosztizálva. A jelenség mellett mégsem szabad elmenni, hiszen a kis mértékben emelkedett vércukorszint is hozzájárul a szív-és érrendszer károsodásához, és kezeletlen esetben cukorbetegség kialakulásához vezethet.

Prediabétesz kivizsgálása

A legtöbb rutin vizsgálat során csupán az éhomi cukorértéket monitorozzák, amely még sok esetben nem nyújt teljes körű képet a szénhidrát anyagcsere állapotáról. Ha a családban előfordult 2-es típusú cukorbetegség, a tünetek arra utalnak, hogy probléma van a vércukor és inzulin szinttel, akkor érdemes cukorterheléses vizsgálaton (OGTT) részt venni. Az OGTT nem csak az éhomi vércukorszintről ad képet, hanem azt is megmutatja, hogy hogyan reagál a szervezet nagy mennyiségű cukor elfogyasztására.

Prediabétesz fajtái

Két különböző formája ismert a pre-diabétesznek:

vércukorérték  IFG (impared fasting glycaemia) emelkedett éhomi vércukorszint
vércukorérték  IGT (impaired glucose tolerance) csökkent glükóz tolerancia

IFG diagnosztizálható abban az esetben, ha a reggel éhgyomorra mért cukor érték meghaladja a 6,1 mmol/l értéket, de még nem éri el a 7 mmol/l-t, mely már a cukorbetegség diagnosztizálná.

IGT a terhelés hatására történő vércukorszint emelkedést vizsgálja, ezért kiderítéséhez elkerülhetetlen az OGTT. IGT, vagyis csökkent glükóztolerancia diagnózisa kimondható, ha az éhomi vércukorérték 7 mmol/l alatti, és a terhelést követő 120. percben mért vércukor magasabb, mint 7,7 mmol/l, de még kevesebb 11,1 mmol/l-nél.

Tehát a két prediabétesz állapot nem tekinthető egymás szinonimájának, de együttes fennállásuk előfordulhat.

Teendők prediabétesz esetén

Magasabb vércukorérték prediabetes-t jelent? - CukorbetegközpontA jó hír a prediabéteszben szenvedők számára azonban az, hogy rengeteget tehetnek a cukorbetegség kialakulása ellen. Vizsgálatok egyértelműen bebizonyították, hogy a cukorbetegség kialakulásának kockázata jelentős mértékben (50-60%) mérsékelhető az által, ha diéta és rendszeres testmozgás segítségével a testsúly 5-7%-kal csökken.

 

Az életmód megváltoztatása mellett szintén fontos az állapot nyomon követése, hogy ha mégis kialakul a cukorbetegség, akkor időben a megfelelő kezelést megkapja a beteg. A szakmai ajánlások szerint igazolt pre-diabétesz esetén évente cukorterheléses vizsgálatot (OGTT) kell végezni.

 

A korai felismerés lehetővé teszi, hogy akár csak életmód orvoslással (egyénre szabott, meghatározott szénhidrát tartalmú étrend, rendszeres fizikai aktivitás, stressz-menedzsment) elkerülhető legyen a gyógyszerek szedése, inzulin adása a vércukorszint stabilizálása érdekében. Ehhez fontos a rendszeres orvosi kontroll, rendszeres életvitel kialakítása, a témában jártas dietetikus és edző bevonása a kezelésbe.

Téma szakértői

Dr. Bibok György

Dr. Bibok György

diabetológus, belgyógyász
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

 

 

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK