A klasszifikáció jelentősége a cukorbetegség kezelésében

A klasszifikáció jelentősége a cukorbetegség kezelésében

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.08.07 12:20

A diabétesz kezelése akkor igazán hatékony, ha pontos diagnózison nyugszik. A cukorbetegség kezelése a vércukor emelkedés mértékétől, illetve a cukorbetegség típusától is függ.

Cukorbetegség klasszifikációja régen

A diabétesz kezelése akkor igazán hatékony, ha pontos diagnózison nyugszik. A cukorbetegség meghatározása a vércukor emelkedés mértékétől, illetve a cukorbetegség típusától is függ.

A diabétesz típusának meghatározása sokáig az életkor, a klinikai tünetek és a kezelés módjának figyelembe vételével történt.

Általában fiatal korban jelentkezett az 1-es típusú diabétesz, idősebb korban pedig a 2-es típusú cukorbetegség. Az orvostudományban évekig tartotta magát ez a klasszifikációs séma, ám a közelmúltban új csoportosítás lépett életbe. Nem (csak) a páciens életkorát veszik figyelembe a klinikai tünetek mellett, hanem egyéb laborparaméterek meghatározásával a diabétesz kialakulásához vezető patomechanikai folyamatok mérlegelésével határozzák meg a cukorbetegség típusát és a terápiát.

Miért fontos változtatni a klasszifikációs sémán?

Az életkor szerinti osztályozás félrevezető lehet. Mivel a diagnózis határozza meg a cukorbeteg kezelést, így kiemelten fontos, hogy helyes diagnózis legyen felállítva a pácienseknél.

Például egy középkorú hölgy páciensnél, aki autoimmun pajzsmirigybetegséggel rendelkezik, a hipertireózis megállapításakor, az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT) elvégzése során csökkent glükóz toleranciára (IGT) utaló értéket mértek, majd évekkel később a kontroll vizsgálat kapcsán, egy magas vércukorérték mérése okán állapítottak meg diabéteszt. Klasszikus tünetek nem álltak fent, ám az autoimmun pajzsmirigy-zavar miatt 1-es típusú, autoimmun eredetű cukorbetegséget diagnosztizáltak. Ebből is látható, hogy annak ellenére, hogy a hölgy középkorú, az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegség okán 1-es típusú diabétesz valószínűsíthető.

Egy másik eset kapcsán is felmerült hasonló probléma. Egy idősebb férfi, aki magas vérnyomás betegséggel rendelkezik, jelentős mértékű fogyáson ment keresztül, rendkívül magas vércukorszintet mértek. Ketonuriát állapítottak meg, és rövid idejű, intravénás inzulinkezelést igényelt. Ezt követően azonban a klasszikus tünetek megléte mellett magas BMI-vel (>25 kg/m2) illetve hipertoniával rendelkezett, így 2-es típusú diabétesz gyanúját vetette fel. Ennek megfelelően megkezdték az orális antidiabetikus kezelést. Ebből látható, hogy 2-es típusú diabétesz is kezdődhet klasszikus, 1-es típusú cukorbetegségre utaló tünetekkel, ám az egyéb metabolikus betegségek feltérképezése is kiemelt fontosságú.

A cukorbeteg osztályozás jelentősége

A pontosan felállított diagnózis életmentő lehet.

Hiszen, ahogy a fenti esetekből látszik, a cukorbetegség összetett anyagcserezavarral járhat. Nem elég a klinikai tünetekre és az életkori sajátosságokra támaszkodni a diagnózis felállításakor, hanem figyelembe kell venni a diabétesz kialakulásáért felelős patomechanikai folyamatokat is.

Az új, modern klasszifikáció

Az új osztályozás nem feltétlen az életkor és tünetek, vagy kezelési mód alapján, hanem etiológiai alapon, a betegség kialakulásának patomechanizmusa alapján határozza meg a diabéteszt és így a terápia jellegét is.

A mai modern technológia lehetővé teszi akár a genetikai eredetű hasnyálmirigy működési zavarral összefüggő cukorbetegség felderítését is, ezen belül egy speciális csoport, az úgynevezett monogénes diabétesz-formák meghatározását is.

A diabétesz típusai:

  • 1-es típusú, autoimmun vagy idiopátiás jellegű, inzulinkezelést igényel
  • 2-es típusú: főleg inzulinrezisztencián alapszik, széles skálája ismert, relatív inzulinhiánnyal társuló formái is vannak, szekréciós zavar is fennállhat. Többféle terápiája ismert: orális antidiabetikum adása, inzulinkezelés vagy életmód terápia
  • Speciális típusok:
    • béta sejt működés genetikai zavarai,
    • az inzulinhatás genetikai zavarai,
    • a hasnyálmirigy exocrin részének megbetegedéséhez társuló formák,
    • endokrinopátiák,
    • gyógyszerek vagy kémiai anyagok által kiváltott típusok,
    • infekciókhoz társuló formák,
    • immungenezisű diabetes szokatlan formái,
    • más, esetenként diabetesszel társuló formák.
  • Gesztációs diabétesz.

Összegezve

A diabétesz pontos meghatározásához tehát nem elegendő a klinikai tünetek ismerete, sok esetben szükség lehet egyéb vizsgálatokra, például laborvizsgálatokra. Az újonnan felismert diabétesz esetén mindig törekedni kell az etiológiai klasszifikációra.

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Nagy Abonyi András

Nagy Abonyi András

gyógytornász, mozgásterapeuta

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK