Tanácsok az 1-es típusú diabétesszel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek

Tanácsok az 1-es típusú diabétesszel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:26

Szinte kivétel nélkül minden szülő megrémül, mikor az orvos közli velük, hogy gyermekük 1-es típusú cukorbetegségben szenved. Ez nem is csoda, hiszen gyakran merőben más életvitelt kell majd a jövőben folytatniuk, szigorú diétát kell tartani, rendszeres testmozgást végezni, nem beszélve az inzulinkezelésről, folyamatos vércukormérésről, kellemetlen tünetekről, esetleges szövődményekről. Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa hasznos tanácsokat adott az 1-es típusú cukorbetegséggel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek.

Teljes értékű életet élhet a gyermeke

Nagyon fontos, hogy a szülők tisztában legyenek azzal, hogy bár a cukorbetegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám ha megfelelő kezelést kap a gyermek és betartja a szükséges előírásokat, úgy hosszú és teljes életet élhet. Ezért - bár érthető a kezdeti kétségbeesés-, nem szerencsés a hosszas bánkódás, hiszen hamar hozzá lehet szokni az új életmódhoz, ráadásul ma már számtalan támogató csoport létezik, ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat és aggályaikat az érintettek.

Kérjen segítséget

cukorbeteg gyerekA cukorbeteg életmód elsajátításához fontos, hogy megfelelő szakemberek vegyék körül, akik hatékony segítséget tudnak nyújtani és hasznos tanácsokkal szolgálni. A diabetológus a vércukorszint rendezéséhez szükséges inzulinterápiát állítja be, valamint javaslatokat tesz olyan terápiás módszerekre, melyek megkönnyíthetik a mindennapokat (pl.telediabetológia), illetve segíthetnek a még pontosabb terápia meghatározásában vagy az ingadozó glükózszint stabilizálásában (pl.szöveti cukormonitorozás, inzulinpumpa). A diabetológus mellett nagy szerepe van a dietetikusnak is, aki az étrend összeállításában segít. Meghatározza többek között a napi szénhidrát és kalória mennyiséget, elmondja a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok közti különbségeket, azok napszaki elosztását, a tiltólistás ételeket.

Tudja, mi a teendő hipoglikémia esetén

Az 1-es típusú cukorbetegeknél nagyobb eséllyel lép fel hipoglikémia, ami kezeletlenül akár igen veszélyessé is válhat. Éppen ezért, fontos, hogy felismerje annak tüneteit (rosszullét, heves szívdobogás, szédülés, remegés, sápadtság, izzadás, látászavar, beszédzavar), és cselekedjen: pl. vegyen be szőlőcukrot, esetleg glükóztablettát, majd fogyasszon el kekszet! A cél minél gyorsabb vércukorszint emelés, ugyanis, ha nem javul, akkor eszméletvesztés, rángógörcs is felléphet- mondja Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mi lesz az óvodában, iskolában?

Minden szülőben felvetődik a kérdés, hogy vajon mi lesz a cukorbeteg gyerekkel az iskolában, óvodában? Fontos, hogy olyan intézményt válasszunk, amelyik maximálisan hajlandó együtt működni (bár jogszabályilag minden cukorbeteget kötelesek felvenni az óvodák, iskolák), és minden óvónő, dajka, tanár tudjon a gyermeke állapotáról!  Az intézménynek (és az önkormányzatnak) partner kell, hogy legyen a gyermek étrendjét, mozgását, kisebbeknél az inzulinozást és annak tárolását illetően! Osztálykirándulások, sportprogramok előtt egyeztessen gyermeke orvosával a teendőkről és ezekről informálja az osztályfőnököt is!

Nyár cukorbeteg gyermekkel

1-es típusú cukorbeteg gyerekA nyár egyszerre örvendetes, de félelemmel töltheti el a szülőket. Jó, mivel nem kell aggódni, mi van a gyermekkel, biztosan tudjuk, hogy megfelelő ellátást kap, de a kánikulában könnyen ingadozhat a vércukorszint és hamarabb/gyakrabban léphet fel hipoglikémia. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon a gyerek, ne legyen a tűző napon, gyakrabban mérje meg a glükóz szintjét, főleg akkor, ha tartósan megnő a fizikai aktivitása. (Ekkor ügyeljen a több CH-bevitelre, esetleg az inzulinadagok csökkenésére is szükség lehet). Ne engedje gyerekét mezítláb sétálni, hiszen egy apró sérülés is komoly gondokat okozhat (elfertőződés, fekély), valamint nagyon fontos, hogy ne legyen hosszan magas hőmérsékleten az inzulin (ez különösen fontos, autós úton), illetve tűző napon az inzulinpumpa.

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

41 éves vagyok, férjemmel babát szeretnénk, el kellett kezdenünk a meddőségi kivizsgálást. Inzulinrezisztencia kizárása miatt 4 pontos vércukor és inzulin vérvételen voltam, az eredmények a következők:
Éhgyomri vércukor 4,7
30perces 6,2
60 perces 4,7
120 perces 5

Éhgyomri inzulin 4,3mIU/L
30 perces 85,9
60 perces 42,4
120 perces 24,3
Homa index: 0,7

165 cm, 63 kg vagyok, oda szoktam figyelni az étkezésekre, igyekszem egészségen enni. A kérdésem, hogy a terheléses eredményem jónak számít-e? Vagy IR betegség?

Segítségét előre is köszönöm.
Tisztelettel
Filó Brigitta

Kedves Filó Brigitta!

Az inzulin rezisztencia egy olyan állapot, melynek diagnózisához laboratóriumi és klinikai vizsgálatokra van szükség. Az Ön által rendelkezésre bocsátott eredmények elhízást nem igazolnak, terheléses vércukor eredményei élettaniak. Inzulinválasza egy gyors, reaktív inzulinszekréciót követően a normális tartományon belül maradtak. Mindezek nem szólnak inzulinrezisztencia mellett, azonban a pontos kórelőzmény megismerésére és klinikai vizsgálat elvégzésére lenne szükség a végső állásfoglalás kialakításához.

Tisztelettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK