Tanácsok az 1-es típusú diabétesszel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek

Tanácsok az 1-es típusú diabétesszel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:26

Szinte kivétel nélkül minden szülő megrémül, mikor az orvos közli velük, hogy gyermekük 1-es típusú cukorbetegségben szenved. Ez nem is csoda, hiszen gyakran merőben más életvitelt kell majd a jövőben folytatniuk, szigorú diétát kell tartani, rendszeres testmozgást végezni, nem beszélve az inzulinkezelésről, folyamatos vércukormérésről, kellemetlen tünetekről, esetleges szövődményekről. Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa hasznos tanácsokat adott az 1-es típusú cukorbetegséggel frissen diagnosztizált gyermekeknek és szüleiknek.

Teljes értékű életet élhet a gyermeke

Nagyon fontos, hogy a szülők tisztában legyenek azzal, hogy bár a cukorbetegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ám ha megfelelő kezelést kap a gyermek és betartja a szükséges előírásokat, úgy hosszú és teljes életet élhet. Ezért - bár érthető a kezdeti kétségbeesés-, nem szerencsés a hosszas bánkódás, hiszen hamar hozzá lehet szokni az új életmódhoz, ráadásul ma már számtalan támogató csoport létezik, ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat és aggályaikat az érintettek.

Kérjen segítséget

cukorbeteg gyerekA cukorbeteg életmód elsajátításához fontos, hogy megfelelő szakemberek vegyék körül, akik hatékony segítséget tudnak nyújtani és hasznos tanácsokkal szolgálni. A diabetológus a vércukorszint rendezéséhez szükséges inzulinterápiát állítja be, valamint javaslatokat tesz olyan terápiás módszerekre, melyek megkönnyíthetik a mindennapokat (pl.telediabetológia), illetve segíthetnek a még pontosabb terápia meghatározásában vagy az ingadozó glükózszint stabilizálásában (pl.szöveti cukormonitorozás, inzulinpumpa). A diabetológus mellett nagy szerepe van a dietetikusnak is, aki az étrend összeállításában segít. Meghatározza többek között a napi szénhidrát és kalória mennyiséget, elmondja a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok közti különbségeket, azok napszaki elosztását, a tiltólistás ételeket.

Tudja, mi a teendő hipoglikémia esetén

Az 1-es típusú cukorbetegeknél nagyobb eséllyel lép fel hipoglikémia, ami kezeletlenül akár igen veszélyessé is válhat. Éppen ezért, fontos, hogy felismerje annak tüneteit (rosszullét, heves szívdobogás, szédülés, remegés, sápadtság, izzadás, látászavar, beszédzavar), és cselekedjen: pl. vegyen be szőlőcukrot, esetleg glükóztablettát, majd fogyasszon el kekszet! A cél minél gyorsabb vércukorszint emelés, ugyanis, ha nem javul, akkor eszméletvesztés, rángógörcs is felléphet- mondja Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mi lesz az óvodában, iskolában?

Minden szülőben felvetődik a kérdés, hogy vajon mi lesz a cukorbeteg gyerekkel az iskolában, óvodában? Fontos, hogy olyan intézményt válasszunk, amelyik maximálisan hajlandó együtt működni (bár jogszabályilag minden cukorbeteget kötelesek felvenni az óvodák, iskolák), és minden óvónő, dajka, tanár tudjon a gyermeke állapotáról!  Az intézménynek (és az önkormányzatnak) partner kell, hogy legyen a gyermek étrendjét, mozgását, kisebbeknél az inzulinozást és annak tárolását illetően! Osztálykirándulások, sportprogramok előtt egyeztessen gyermeke orvosával a teendőkről és ezekről informálja az osztályfőnököt is!

Nyár cukorbeteg gyermekkel

1-es típusú cukorbeteg gyerekA nyár egyszerre örvendetes, de félelemmel töltheti el a szülőket. Jó, mivel nem kell aggódni, mi van a gyermekkel, biztosan tudjuk, hogy megfelelő ellátást kap, de a kánikulában könnyen ingadozhat a vércukorszint és hamarabb/gyakrabban léphet fel hipoglikémia. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszon a gyerek, ne legyen a tűző napon, gyakrabban mérje meg a glükóz szintjét, főleg akkor, ha tartósan megnő a fizikai aktivitása. (Ekkor ügyeljen a több CH-bevitelre, esetleg az inzulinadagok csökkenésére is szükség lehet). Ne engedje gyerekét mezítláb sétálni, hiszen egy apró sérülés is komoly gondokat okozhat (elfertőződés, fekély), valamint nagyon fontos, hogy ne legyen hosszan magas hőmérsékleten az inzulin (ez különösen fontos, autós úton), illetve tűző napon az inzulinpumpa.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Barkai László
Szeretném megtudni,hogy ez az eredmény mennyire megfelelő?60 éves nő vagyok,eléggé ingadozó otthon mért cukorszintel.Az értékek nem magasak,de elég sűrűn 4 alá megy 2-3 órával étkezés után.Szédülés,gyengeség a tünete.
Laboratóriumi értékek:
Vércukor 0: 4,60 mmol/L
Inzulin : 20,80 mIU/l
HOMA 2 index (inzulinre) :2,60

Előre is köszönöm a válaszát!! Szekeres Edina

Tisztelt Szekeres Edina!

Panaszai alapján felmerülhet a hypoglykaemia egy bizonyos ritka formája, azonban nem tudom, hogy otthoni vércukor mérései hogyan, milyen módszerrel történtek és mennyire megbízhatóak, továbbá egyéb körülmények (pl. étrend, mozgás stb.) sem ismeretesek.
A megadott laboratóriumi vércukor és inzulin eredmény nem kóros, azonban ez kevés a panaszok alapján történő korrekt állásfoglalás kialakításához.
Szükséges lenne centrumunkban vizsgálatra időpontot kérni a kérdéskör megnyugtató tisztázása céljából.

Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek
 A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája

Január végén rendkívül magas színvonalú szakmai napon vehettek részt mindazok, akik ellátogattak a Prima Medica Egészséghálózat és a Cukorbetegközpont eseményére, amelyen a szakma jelentős képviselői osztották meg tudásukat, tapasztalataikat fontos, aktuális témákban. Az alábbiakban az előadások összefoglalója olvasható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK