Ezeket a tüneteket tapasztalja gyerekénél? Lehet,hogy cukorbeteg

Ezeket a tüneteket tapasztalja gyerekénél? Lehet,hogy cukorbeteg

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:25

Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, ezért fontos, hogy ha felmerül egy-egy betegség gyanúja, akkor mihamarabb vizsgáltassa ki, hogy minél előbb a megfelelő terápiához jusson. Ez különösen igaz akkor, ha cukorbetegségre utaló tünetek jelentkeznek, hiszen óriási gondokat okozhat az, ha nem kap idejében kezelést a beteg. Prof.dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta a szülőkkel azokat a jellemző panaszokat, melyek a gyermekeknél fennálló magas vércukorszintre utalhatnak.

1-es és 2-es típusú cukorbetegség is lehet

Azt szinte minden ember tudja, hogy a cukorbetegségnek létezik 1-es és 2-es típusa is, attól függően, hogy van-e elegendő inzulin (ha nincs, akkor 1-es típus) vagy bár termelődik kellő mennyiségű, de valamiért nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni (2-es típus). Sokan úgy gondolják, hogy míg az 1-es típus a gyermekeknél jelentkezik, a 2-es az a felnőtteknél, ám az igazság az, hogy mindkét korosztálynál bármelyik típus felléphet. Fontos, hogy el lehessen különíteni a 2 állapotot, ugyanis míg az előbbi esetén csakis az inzulinterápia jöhet szóba, addig 2-es típus esetén az aktuális állapottól függően lehet életmódterápia, gyógyszeres vagy/és inzulinos kezelés.

Tünetek, melyek diabetes-re utalhatnak gyermekeknél

Folyamatos szomjúság, gyakori vizelési inger

gyerekkori diabetes tüneteiTalán, ami a legszembetűnőbb a szülőknek az, hogy a gyermekük gyakran szomjas, időjárástól, mozgástól függetlenül. Ennek oka, hogy a vizeletbe a cukor kiválasztódik, ami nagy mennyiségű vizeletürítéshez és folyadékvesztéshez vezet, így a beteg gyakori vizelési ingert érez. Ezzel egyidejűleg fokozott szomjúság is jelentkezik, hiszen a dehidratáció elkerülése miatt a szervezet jelez, hogy a hiányzó folyadékot pótolni kell. Emiatt a beteg gyakran és sokat iszik, ami miatt újra vizelnie kell és kialakul egy ördögi kör. Gyermekeknél igen figyelemfelhívó tünet lehet az is, ha a már korábban szobatiszta gyermek ismét bepisil, kisebbeknél pedig az, ha gyakrabban szopizik.

Testsúly változások

A testsúly változások is utalhatnak diabetes-re, ezért fontos, hogy szenteljünk nagy figyelmet mind a fogyásnak, mind a hízásnak. Amennyiben rövid időn belül nagyobb súlyt veszít a gyermek, úgy az jellemzően 1-es típusú cukorbetegségre, míg a hízás 2-es típusúra utal. Gyanúra adhat okot, ha -bár nem indul meg fogyás-, de a súlygyarapodás megáll, és erre a védőnő és a gyermekorvos is felfigyel.

A diabetes egyik tünete lehet a fokozott éhségérzet is. Az inzulin hiányában a sejtek éheznek, mivel a glükóz nem tud energiát szolgáltatni. A szervezet ezért fokozott táplálékfelvételre kényszerül így folyamatos éhségérzet jelentkezik. Az energiaszolgáltatást a zsírok lebontása és elégetése szolgáltatja, ami a testsúlycsökkenést fokozza- mondja a diabetológus.

Száraz, viszkető bőr, gombás hüvelygyulladás

A száraz, viszkető bőr hátterében több minden is jelentkezhet, ám ha huzamosabb ideje fennáll és hidratálókrémekkel sem lehet javítani a helyzeten, úgy lehet, hogy cukorbetegség okozza a tünetet. Ennek oka a kialakuló dehidratáció, hiszen a fokozott vizeletvesztés miatt a bőr is veszít hidratáltságából.

Serdülő lányoknál – a gyakori, nagy mennyiségű cukortartalmú vizeletürítés eredményeként - nem ritkán előfordul, a külső nemi szervek viszketése és gombás gyulladása, hüvelyi folyás.

Fáradt, sokat alszik, romlik a teljesítménye

A cukorbeteg gyermek sokszor fáradt, nehezen kel ki az ágyból, motiválatlan, romlik az iskolai teljesítménye. Amennyiben az óvónő vagy a tanár felhívja a figyelmünket arra, hogy a gyermek viselkedésében, mozgékonyságában, teljesítményében változás állt be, úgy felvetődhet a diabetes gyanúja, főleg, ha egyéb tünetek is jelen vannak- mondja prof. dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetes specialistája.

Acetonszagú lehelet

gyerek, cukorbetegség, tünetMivel a glükóz nem tud beépülni a sejtekbe, így testünk energiaellátója a zsírszövet lesz, melynek következtében keton termelődik, szájunk szaga pedig acetonossá válik (az aceton is egyfajta keton). Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.

Mivel a sejtek éheznek, valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami „elsavasítja” a szervezetet. Súlyos esetben ún. ketoacidózis lép fel, mely igen veszélyes, ugyanis keringési-és idegrendszeri zavarok, egyes esetekben kóma, illetve halál is bekövetkezhet.

Téma szakértői

Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK