Ezeket a tüneteket tapasztalja gyerekénél? Lehet,hogy cukorbeteg

Ezeket a tüneteket tapasztalja gyerekénél? Lehet,hogy cukorbeteg

cukorbetegkozpont.hu Létrehozva: 2019.07.17 Módosítva: 2019.12.30

Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, ezért fontos, hogy ha felmerül egy-egy betegség gyanúja, akkor mihamarabb vizsgáltassa ki, hogy minél előbb a megfelelő terápiához jusson. Ez különösen igaz akkor, ha cukorbetegségre utaló tünetek jelentkeznek, hiszen óriási gondokat okozhat az, ha nem kap idejében kezelést a beteg. Prof.dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa megosztotta a szülőkkel azokat a jellemző panaszokat, melyek a gyermekeknél fennálló magas vércukorszintre utalhatnak.

1-es és 2-es típusú cukorbetegség is lehet

Azt szinte minden ember tudja, hogy a cukorbetegségnek létezik 1-es és 2-es típusa is, attól függően, hogy van-e elegendő inzulin (ha nincs, akkor 1-es típus) vagy bár termelődik kellő mennyiségű, de valamiért nem képes a glükózt a sejtekbe juttatni (2-es típus). Sokan úgy gondolják, hogy míg az 1-es típus a gyermekeknél jelentkezik, a 2-es az a felnőtteknél, ám az igazság az, hogy mindkét korosztálynál bármelyik típus felléphet. Fontos, hogy el lehessen különíteni a 2 állapotot, ugyanis míg az előbbi esetén csakis az inzulinterápia jöhet szóba, addig 2-es típus esetén az aktuális állapottól függően lehet életmódterápia, gyógyszeres vagy/és inzulinos kezelés.

Tünetek, melyek diabetes-re utalhatnak gyermekeknél

Folyamatos szomjúság, gyakori vizelési inger

gyerekkori diabetes tüneteiTalán, ami a legszembetűnőbb a szülőknek az, hogy a gyermekük gyakran szomjas, időjárástól, mozgástól függetlenül. Ennek oka, hogy a vizeletbe a cukor kiválasztódik, ami nagy mennyiségű vizeletürítéshez és folyadékvesztéshez vezet, így a beteg gyakori vizelési ingert érez. Ezzel egyidejűleg fokozott szomjúság is jelentkezik, hiszen a dehidratáció elkerülése miatt a szervezet jelez, hogy a hiányzó folyadékot pótolni kell. Emiatt a beteg gyakran és sokat iszik, ami miatt újra vizelnie kell és kialakul egy ördögi kör. Gyermekeknél igen figyelemfelhívó tünet lehet az is, ha a már korábban szobatiszta gyermek ismét bepisil, kisebbeknél pedig az, ha gyakrabban szopizik.

Testsúly változások

A testsúly változások is utalhatnak diabetes-re, ezért fontos, hogy szenteljünk nagy figyelmet mind a fogyásnak, mind a hízásnak. Amennyiben rövid időn belül nagyobb súlyt veszít a gyermek, úgy az jellemzően 1-es típusú cukorbetegségre, míg a hízás 2-es típusúra utal. Gyanúra adhat okot, ha -bár nem indul meg fogyás-, de a súlygyarapodás megáll, és erre a védőnő és a gyermekorvos is felfigyel.

A diabetes egyik tünete lehet a fokozott éhségérzet is. Az inzulin hiányában a sejtek éheznek, mivel a glükóz nem tud energiát szolgáltatni. A szervezet ezért fokozott táplálékfelvételre kényszerül így folyamatos éhségérzet jelentkezik. Az energiaszolgáltatást a zsírok lebontása és elégetése szolgáltatja, ami a testsúlycsökkenést fokozza- mondja a diabetológus.

Száraz, viszkető bőr, gombás hüvelygyulladás

A száraz, viszkető bőr hátterében több minden is jelentkezhet, ám ha huzamosabb ideje fennáll és hidratálókrémekkel sem lehet javítani a helyzeten, úgy lehet, hogy cukorbetegség okozza a tünetet. Ennek oka a kialakuló dehidratáció, hiszen a fokozott vizeletvesztés miatt a bőr is veszít hidratáltságából.

Serdülő lányoknál – a gyakori, nagy mennyiségű cukortartalmú vizeletürítés eredményeként - nem ritkán előfordul, a külső nemi szervek viszketése és gombás gyulladása, hüvelyi folyás.

Fáradt, sokat alszik, romlik a teljesítménye

A cukorbeteg gyermek sokszor fáradt, nehezen kel ki az ágyból, motiválatlan, romlik az iskolai teljesítménye. Amennyiben az óvónő vagy a tanár felhívja a figyelmünket arra, hogy a gyermek viselkedésében, mozgékonyságában, teljesítményében változás állt be, úgy felvetődhet a diabetes gyanúja, főleg, ha egyéb tünetek is jelen vannak- mondja prof. dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetes specialistája.

Acetonszagú lehelet

gyerek, cukorbetegség, tünetMivel a glükóz nem tud beépülni a sejtekbe, így testünk energiaellátója a zsírszövet lesz, melynek következtében keton termelődik, szájunk szaga pedig acetonossá válik (az aceton is egyfajta keton). Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.

Mivel a sejtek éheznek, valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami „elsavasítja” a szervezetet. Súlyos esetben ún. ketoacidózis lép fel, mely igen veszélyes, ugyanis keringési-és idegrendszeri zavarok, egyes esetekben kóma, illetve halál is bekövetkezhet.

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Orvos válaszol

Tisztelt Dr Barkai László
Szeretném megtudni,hogy ez az eredmény mennyire megfelelő?60 éves nő vagyok,eléggé ingadozó otthon mért cukorszintel.Az értékek nem magasak,de elég sűrűn 4 alá megy 2-3 órával étkezés után.Szédülés,gyengeség a tünete.
Laboratóriumi értékek:
Vércukor 0: 4,60 mmol/L
Inzulin : 20,80 mIU/l
HOMA 2 index (inzulinre) :2,60

Előre is köszönöm a válaszát!! Szekeres Edina

Tisztelt Szekeres Edina!

Panaszai alapján felmerülhet a hypoglykaemia egy bizonyos ritka formája, azonban nem tudom, hogy otthoni vércukor mérései hogyan, milyen módszerrel történtek és mennyire megbízhatóak, továbbá egyéb körülmények (pl. étrend, mozgás stb.) sem ismeretesek.
A megadott laboratóriumi vércukor és inzulin eredmény nem kóros, azonban ez kevés a panaszok alapján történő korrekt állásfoglalás kialakításához.
Szükséges lenne centrumunkban vizsgálatra időpontot kérni a kérdéskör megnyugtató tisztázása céljából.

Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László

Kapcsolódó oldalak

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok