Gyermek diabetológia

Gyermek diabetológia

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.06.17

A gyermekkori cukorbetegség sajnos egyre elterjedtebb hazánkban és külföldön is. Már nem csak 1-es típusú diabéteszes gyermekekkel találkozhatunk, amelyet eddig mindig a fiatal korhoz társított az orvostudomány, hanem sajnos egyre több 2-es típusú diabéteszes gyermek fordul elő.

Mikor fordulhat gyermek diabetológushoz?

Fontos, hogy a szülők azonnal forduljanak gyermek diabetológus szakorvoshoz, amint jelentkeznek gyermekükön a cukorbetegség lehetséges tünetei.

A gyermekkori cukorbetegség tünetei lehetnek:

  • fokozott éhségérzet
  • hirtelen fogyás, a nagymennyiségű elfogyasztott étel ellenére
  • fokozott szomjúság érzet
  • fokozott vizelet ürítés
  • fáradékonyság

Fontos megjegyezni, hogy nagyobb a cukorbetegség kialakulásának a kockázata, ha a családban előfordult már cukorbetegség valamely rokonnál. Ilyen esetben érdemes legalább évente részt venni szűrő vizsgálatokon.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Diagnosztikai módszerek a gyermek diabetológiai ellátásban

A gyermekek számára is hasonló diagnosztikai eljárások állnak rendelkezésre, mint felnőttek esetében.

Az első lépés mindig egy szakértő gyermek diabetológus szakorvos felkeresése, amint a tünetek észlelhetőek gyermekén.

A gyermek diabetológus először is a viziten fogadja a gyermeket és szüleit, ahol felméri a gyermek fizikai, illetve általános egészségi állapotát. Kikérdezi a szülőket a gyermek étvágyával kapcsolatban, a panaszokkal kapcsolatban, majd ezeket összegezve hoz egyénre szabott terápiát.

A diabetológiai vizitet követően, a szakorvos beutalhatja a gyermeket orális glükóz tolerancia tesztre (OGTT). A vizsgálat alkalmával tömény cukros oldatot kell meginnia a gyermeknek, majd meghatározott időközönként mérik a vércukorszintjét.

Milyen terápiát tud javasolni egy gyermek diabetológus?

A gyermek diabetológiai ellátása nagyban függ a diagnosztizált cukorbetegség típusától.

Gyermekkorban általában 1-es típusú cukorbetegség jelentkezik, ami egy autoimmun betegség, ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel inzulint, így azt külön kell bevinni a szervezetbe egy inzulinadagoló pen, vagy inzulinpumpa segítségével.

2-es típusú diabétesz esetén a diabetológus szakorvos első terápiás módszere az életmód megváltoztatása, ami a rendszeres fizikai testmozgás bevezetését és a táplálkozás megreformálását jelenti. Azon gyermekek számára, akik eddig is egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásban részesültek, nem okoz különösebb váltás, ugyanakkor a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, italokat továbbra is kerülniük kell.

Egyes esetekben az életmód terápiát szükséges gyógyszerrel kiegészíteni, ilyenkor úgynevezett antidiabetikumok adását javasolja a gyermek diabetológus.

Látogasson el gyermekével budapesti magán gyermek diabetológiai ellátásunkra.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Kispál Mónika

Kispál Mónika

pszichológus, szexuálpszichológus
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

 

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok