Cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei

Cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.04.26 10:40

Köztudott, hogy a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei igencsak veszélyesek, azonban sokan nem tudják, hogy a cukorbetegség előállapota, a prediabétesz is emeli a rizikót. A prediabétesz (azaz az emelkedett éhomi vércukor és/vagy csökkent glükóztolerancia) gyakran még nem okoz tüneteket, emiatt a felismerése is nehéz. Ugyanakkor fontos mind a prediabétesz, mind a cukorbetegség megfelelő kezelése, hogy csökkentsük a cukorbetegség szív-és érrendszeri szövődményei kockázatát. 

Mit jelent a cukorbetegség és a prediabétesz?
Milyen szövődményeket okozhat a cukorbetegség?
Hogyan jönnek létre a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei?
Milyen állapotok jelentenek fokozott kockázatot a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei kialakulásához?
Hogyan kezelhetőek a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbetegközpontban

Online Bejelentkezés

Dr. Fövényi József PhD

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mit jelent a cukorbetegség és a prediabétesz?

A cukorbetegség egy olyan krónikus állapot, amelyben a vér glükózszintje a normálisnál magasabb. A glükóz (vércukor) az élelmiszerekben található szénhidrátok lebontása során keletkezik, és az egyik fő energiaforrásunk. A vércukor sejtekbe történő felvételét és hasznosítását a hasnyálmirigy által termelt inzulin hormon irányítja. A cukorbetegség azt az állapotot jelenti, amikor a szervezet vagy nem tud hatékonyan inzulint termelni vagy a sejtek nem reagálnak az inzulinra. Mindkét eset oda vezet, hogy a vércukor nem jut be a sejtekbe és magas marad a glükózszint a vérben.

A cukorbetegség két fő típusa a 1-es típusú cukorbetegség és a 2-es típusú cukorbetegség. Az 1-es típusú cukorbetegség általában fiatalkorban vagy fiatal felnőttkorban kezdődik. Oka, hogy a szervezet nem termel elegendő inzulint. Az 1-es típusú cukorbetegeknek éppen ezért inzulininjekciókra van szükségük. A 2-es típusú cukorbetegség általában felnőtteknél jelentkezik, és az inzulin hatásának csökkenése vagy a szervezet inzulinrezisztenciája miatt alakul ki. Az 2-es típusú cukorbetegeknek gyakran kezelhető az állapotuk étrendmódosítással, testmozgással, de szükség esetén gyógyszerek is adhatóak.

A prediabétesz a cukorbetegség előszobája. Ez egy olyan állapot, amelyet az emelkedett vércukorszint jellemez, de még nem éri el a cukorbetegség diagnosztikus szintjét. A prediabétesz tehát egy figyelmeztető jel arra, hogy a szervezetben valami nincs rendben a glükóz-anyagcserével. Fontos tudni, hogy ez az állapot visszafordítható, ha megfelelő életmódbeli változtatásokat hajtanak végre. Ilyen például, ha az érintettek egészségesebben étkeznek, többet mozognak, elhízás esetén pedig a fogyás is szükséges lehet. Az egészséges életmódra való áttérés és a rendszeres orvosi ellenőrzések segíthetnek megelőzni a prediabétesz további fejlődését cukorbetegséggé, ezáltal pedig a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei is megelőzhetőek.

Kapcsolódó cikkünk

A cukorbetegség a szexuális életre is hatással van

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám olykor vannak figyelemfelhívó tünetek, melyek jelezhetik a bajt. Ezek a panaszok az élet különböző területein megmutatkozhatnak, és előfordulhat, hogy szexuális téren következnek be negatív változások. Dr. Ferenczy Pétertől, a Cukorbetegközpont diabetológusától megtudhatjuk, vajon milyen problémák fordulhatnak elő ilyenkor.

Milyen szövődményeket okozhat a cukorbetegség?

Érdemes tudni, hogy a cukorbetegség számtalan, súlyos szövődményt okozhat. Cukorbetegség esetén ugyanis állandósul a magas vércukorszint, ami jelentősen károsítja az ereket. Az erek károsodása pedig az egyes szervekre is áttevődik, amiknek romlanak a funkcióik. Szerencsére azonban a cukorbetegség szövődményei megelőzhetőek, ha megfelelően van kezelve és normál tartományban tartva a vércukorszint. A cukorbetegség szövődményei a következők lehetnek:

Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei, de számos más szövődmény is előfordulhat, például fog- és ínybetegségek, gyakori gombás fertőzések és lassú sebgyógyulás.

Hogyan jönnek létre a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei?

A tartósan emelkedett vércukorszint az erek belső falát (endotheliumot) károsítja, ami kezdetben tünetmentesen, de folyamatosan növeli az érelmeszesedés folyamatát. Élettani háttere, hogy a cukorbetegség növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és csökkenti az erek rugalmasságát (pl. a szív vérellátását). Ennek hatására az erekben hajszálrepedések jöhetnek létre, ahol könnyebben rakódnak le a zsírsejtek, és úgynevezett plakkok alakulnak ki, amik szűkítik az erek átmérőjét és akadályozzák a vér áramlását.

Prediabéteszes betegeknél négyszer gyakrabban fordulnak elő sérülékeny plakkok, mint a normál vércukorszintű embereknél. A sérülekény plakkok jellemzője, hogy könnyen leszakadnak, ha pedig leszakadnak és a véráramba kerülnek trombózishoz vagy szív-érrendszeri katasztrófákhoz vezethetnek. A súlyos érkatasztrófák – mint például a szívinfarktus vagy stroke (szélütés) – már prediabétesz esetén is 10-20%-al gyakoribbak. Ez az arány tovább fokozódik cukorbetegség esetén és akkor is, ha valakinél további rizikótényezők állnak fent. A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei és a súlyos érkatasztrófák a mortalitási arányt is növelik. Ugyanígy a szívelégtelenség kialakulása is gyakoribb azoknál a betegeknél, akiknek a normálértékeknél magasabb az éhomi vércukorszintjük (6,1-7 mmol/l közötti).

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen állapotok jelentenek fokozott kockázatot a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei kialakulásához?

A cukorbetegség kezelhető, de sok esetben még a vércukorszint kordában tartása mellett is magas marad a szívbetegség és a stroke kockázata. Ennek oka, hogy a cukorbetegség nem kizárólagosan fokozza a szív-és érrendszeri szövődmények kockázatát, hanem más betegségek is növelhetik ezt a rizikót. A cukorbetegség ráadásul gyakran társul olyan betegségekkel, amik miatt a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei még jobban fokozódnak. Ezt az állapotot metabolikus szindrómának nevezzük, amikor több, egymásra ható és egymást fenntartó krónikus betegsége is van valakinek. A metabolikus szindróma csak komplex terápiával kezelhető. A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei a következő állapotokban fordulnak elő még gyakrabban:

  • Magas vérnyomás: A magas vérnyomás a szívbetegségek és a stroke egyik fő kockázati tényezője. Tanulmányok összefüggést mutattak a magas vérnyomás és az inzulinrezisztencia között. Ha valakinél tehát egyszerre áll fent magas vérnyomás és cukorbetegség, a cukorbetegség szív- és érrendszeri betegségei még inkább gyakoribbak, az érkatasztrófák kialakulásának kockázata 25%-ra nő.
  • Kóros koleszterinszint és magas trigliceridek: Cukorbetegség és prediabétesz esetén gyakori az egészségtelen koleszterinszint is. Ez azt jelenti, hogy magas az LDL ("rossz") koleszterinszint, alacsony a HDL ("jó") koleszterinszint és magas a trigliceridszint. Ez az állapot tovább fokozza a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei előfordulását, ugyanis fokozza a zsír lerakódását a periférián.
  • Elhízás: Az elhízás a kardiovaszkuláris betegségek egyik fő kockázati tényezője, és szoros kapcsolatban áll az inzulinrezisztenciával. Elhízás esetén elkezdenek kialakulni a metabolikus szindróma betegségei, melyek között szerepel a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a kóros lipid profil. Ezek a tényezők mind a szív- és érrendszeri szövődmények kialakulásához vezetnek.
  • A fizikai aktivitás hiánya: A fizikai inaktivitás az inzulinrezisztencia és a kardiovaszkuláris szövődmények másik módosítható kockázati tényezője az elhízás mellett. A testmozgás és a fogyás megelőzheti vagy késleltetheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, csökkentheti a vérnyomást, és segíthet a szívroham és a stroke kockázatának csökkentésében. Bármilyen mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitás előnyös; például a sport, a házimunka, a kertészkedés vagy a munkával kapcsolatos fizikai aktivitás. Az általános szív- és érrendszeri egészség érdekében hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású aerob tevékenységet vagy 75 perc erőteljes aerob tevékenységet (vagy a kettő kombinációját) javasolják.
  • Dohányzás: A dohányzás szintén egy befolyásolható kockázati tényező. Cukorbetegségtől függetlenül is nő a szívbetegség és a stroke kockázata dohányzás esetén, míg vele együtt összeadódik a kockázat. Nagyon fontos tehát, hogy minél hamarabb leszokjanak a dohányzásról az érintettek a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei esetén.

Hogyan kezelhetőek a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei?

Mind a cukorbetegség, mind a szív-érrendszeri betegségek többségének kialakulása erősen köthető a helytelen életmódhoz. Mindkét betegségtípus kialakulásának esélyét jelentősen növeli az elhízás, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, dohányzás, stresszes mindennapok és a túlzott alkoholfogyasztás.Cukorbetegség szív-és érrendszeri szövődményei - Cukorbeteg Központ

Azonban az életmód szakszerű és tartós megváltoztatásával az állapot gyógyítható és megelőzhetőek a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei. Azon betegek esetén, akik a prediabétesz diagnózisát követően életmódváltásba kezdtek, 54%-ánál nem alakult ki a betegség súlyosbodásával 2-es típusú cukorbetegség. Mindemellett testsúlyuk is csökkent, ami tovább javította a cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei kialakulásának kockázatát.

A következő életmódbeli változtatások segíthetnek csökkenteni a szívbetegség kockázatát, valamint segíthetnek a cukorbetegség kezelésében is:

  • Kövessen egészséges étrendet: Egyen több friss gyümölcsöt és zöldséget, sovány húsokat és teljes kiőrlésű gabonát. Fogyasszon kevesebb feldolgozott élelmiszert (például chipseket, édességeket és gyorséttermi ételeket), és kerülje a transzzsírokat. Igyon több vizet, kevesebb cukros italt és kevesebb alkoholt.
  • Törekedjen az egészséges testsúlyra: Ha túlsúlyos, már egy kis súlyvesztés is csökkentheti a trigliceridszintet és a vércukorszintet. A szerény fogyás a testsúly 5-7%-át jelenti, ami egy 200 kilós személy esetében mindössze 10-14 kilót jelent.
  • Legyen aktív: A fizikai aktivitás érzékenyebbé teszi a szervezetét az inzulinra, ami segít a cukorbetegség kezelésében. A fizikai aktivitás tehát segít a vércukorszint szabályozásában, és csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Próbáljon meg hetente legalább 150 perc közepes intenzitású fizikai aktivitást, például gyors gyaloglást végezni.
  • Kezelje a stresszt: A stressz megemelheti a vérnyomást, és egészségtelen viselkedéshez is vezethet, például túl sok alkoholt fogyaszthat vagy túl sokat ehet miatta. Ehelyett keressen fel egy mentálhigiénés tanácsadót, próbálja ki a meditációt vagy a mélylégzést, végezzen testmozgást, vagy kérjen támogatást a barátaitól és a családjától.
  • Gyógyszeres kezelés: Orvosa olyan gyógyszereket is felírhat, amelyek segíthetnek a vércukorszint, a vérnyomás, a koleszterinszint és a trigliceridek normáltartományban tartásában.

    Téma szakértői

    Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

    Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

    cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
    Czakó Bettina

    Czakó Bettina

    dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
    Dr. Sepa György

    Dr. Sepa György

    sebész, érsebész

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK