Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.12.07

A prediabétesz (azaz az emelkedett éhomi vércukor és/vagy csökkent glükóztolerancia) a cukorbetegség előállapota. Gyakran nem okoz még tüneteket, emiatt a felismerése is nehéz, azonban az emelkedett laborértékek után fontos komolyan venni és elkezdeni a kezelést, ugyanis az érfalak károsodása révén a szív-és érrendszeri betegségek rizikóját is jelentősen növeli.

Milyen szív-érrendszeri szövődményeket okoz a prediabétesz?

A tartósan emelkedett vércukorszint az erek belső falát (endotheliumot) károsítja, ami kezdetben tünetmentesen, de folyamatosan növeli az érelmeszesedés folyamatát. Élettani háttere, hogy a cukorbetegség növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és csökkenti az erek rugalmasságát (pl. a szív vérellátását). Ennek hatására az erekben hajszálrepedések jöhetnek létre, ahol könnyebben rakódnak le a zsírsejtek, és úgynevezett plakkok alakulnak ki, amik szűkítik az erek átmérőjét és akadályozzák a vér áramlását.

Prediabéteszes betegeknél a már sérülékeny plakkok (amik ha leszakadnak és a véráramba kerülnek trombózishoz vagy szív-érrendszeri katasztrófákhoz vezethetnek) négyszer gyakrabban fordulnak elő, mint a normál vércukorszintű embereknél. A súlyos érkatasztrófák úgy, mint a szívinfarktus vagy stroke (szélütés) prediabétesz esetén 10-20%-al gyakoribbak, ami a mortalitási arányt is növeli. Ugyanígy a szívelégtelenség kialakulása is gyakoribb azoknál a betegeknél, akiknek a normálértékeknél magasabb az éhomi vércukorszintjük (6,1-7 mmol/l közötti).

Magas vérnyomás és prediabétesz

Ha az emelkedett vércukorszint mellé magas vérnyomás is társul, további jelentős növekedés következik be a súlyos szívkoszorúér-betegségek és a szív-érrendszeri történések terén. Amennyiben bebizonyosodik a prediabétesz fennállása, úgy a magas vérnyomás terápiája mellett ezt is kezelni szükséges. Fontos tudni, hogy a két betegség együttes jelenléte még inkább fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ezáltal az érkatasztrófák kialakulásának kockázata 25%-ra nő.

Életmód, mint fontos tényező

Mind a prediabétesz mind a szív-érrendszeri betegségek többségének kialakulása erősen köthető a helytelen életmódhoz. Mindkét betegségtípus kialakulásának esélyét jelentősen növeli az elhízás, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, dohányzás, stresszes mindennapok, túlzott alkoholfogyasztás.

 

Azonban az életmód szakszerű és tartós megváltoztatásával a prediabétesz gyógyítható: csökkenthető a vércukorszint és akár a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek elhagyását is javasolhatja a kezelőorvos. Azon betegek esetén, akik a diagnózist követően életmódváltásba kezdtek, 54%-ánál nem alakult ki a betegség súlyosbodásával 2-es típusú cukorbetegség. Mindemellett testsúlyuk is csökkent, ami tovább javította a szövődményként megjelenő szív-érrendszeri betegség kialakulásának kockázatát.

Téma szakértői

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

 

Hírek

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek
Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok