Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.12.07

A prediabétesz (azaz az emelkedett éhomi vércukor és/vagy csökkent glükóztolerancia) a cukorbetegség előállapota. Gyakran nem okoz még tüneteket, emiatt a felismerése is nehéz, azonban az emelkedett laborértékek után fontos komolyan venni és elkezdeni a kezelést, ugyanis az érfalak károsodása révén a szív-és érrendszeri betegségek rizikóját is jelentősen növeli.

Milyen szív-érrendszeri szövődményeket okoz a prediabétesz?

A tartósan emelkedett vércukorszint az erek belső falát (endotheliumot) károsítja, ami kezdetben tünetmentesen, de folyamatosan növeli az érelmeszesedés folyamatát. Élettani háttere, hogy a cukorbetegség növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és csökkenti az erek rugalmasságát (pl. a szív vérellátását). Ennek hatására az erekben hajszálrepedések jöhetnek létre, ahol könnyebben rakódnak le a zsírsejtek, és úgynevezett plakkok alakulnak ki, amik szűkítik az erek átmérőjét és akadályozzák a vér áramlását.

Prediabéteszes betegeknél a már sérülékeny plakkok (amik ha leszakadnak és a véráramba kerülnek trombózishoz vagy szív-érrendszeri katasztrófákhoz vezethetnek) négyszer gyakrabban fordulnak elő, mint a normál vércukorszintű embereknél. A súlyos érkatasztrófák úgy, mint a szívinfarktus vagy stroke (szélütés) prediabétesz esetén 10-20%-al gyakoribbak, ami a mortalitási arányt is növeli. Ugyanígy a szívelégtelenség kialakulása is gyakoribb azoknál a betegeknél, akiknek a normálértékeknél magasabb az éhomi vércukorszintjük (6,1-7 mmol/l közötti).

Magas vérnyomás és prediabétesz

Ha az emelkedett vércukorszint mellé magas vérnyomás is társul, további jelentős növekedés következik be a súlyos szívkoszorúér-betegségek és a szív-érrendszeri történések terén. Amennyiben bebizonyosodik a prediabétesz fennállása, úgy a magas vérnyomás terápiája mellett ezt is kezelni szükséges. Fontos tudni, hogy a két betegség együttes jelenléte még inkább fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ezáltal az érkatasztrófák kialakulásának kockázata 25%-ra nő.

Életmód, mint fontos tényező

Mind a prediabétesz mind a szív-érrendszeri betegségek többségének kialakulása erősen köthető a helytelen életmódhoz. Mindkét betegségtípus kialakulásának esélyét jelentősen növeli az elhízás, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, dohányzás, stresszes mindennapok, túlzott alkoholfogyasztás.

 

Azonban az életmód szakszerű és tartós megváltoztatásával a prediabétesz gyógyítható: csökkenthető a vércukorszint és akár a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek elhagyását is javasolhatja a kezelőorvos. Azon betegek esetén, akik a diagnózist követően életmódváltásba kezdtek, 54%-ánál nem alakult ki a betegség súlyosbodásával 2-es típusú cukorbetegség. Mindemellett testsúlyuk is csökkent, ami tovább javította a szövődményként megjelenő szív-érrendszeri betegség kialakulásának kockázatát.

Téma szakértői

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész

 

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok