Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Prediabétesz szív- és érrendszeri szövődményei

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.12.07

A prediabétesz (azaz az emelkedett éhomi vércukor és/vagy csökkent glükóztolerancia) a cukorbetegség előállapota. Gyakran nem okoz még tüneteket, emiatt a felismerése is nehéz, azonban az emelkedett laborértékek után fontos komolyan venni és elkezdeni a kezelést, ugyanis az érfalak károsodása révén a szív-és érrendszeri betegségek rizikóját is jelentősen növeli.

Milyen szív-érrendszeri szövődményeket okoz a prediabétesz?

A tartósan emelkedett vércukorszint az erek belső falát (endotheliumot) károsítja, ami kezdetben tünetmentesen, de folyamatosan növeli az érelmeszesedés folyamatát. Élettani háttere, hogy a cukorbetegség növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, megváltoztatja az inzulinháztartást és csökkenti az erek rugalmasságát (pl. a szív vérellátását). Ennek hatására az erekben hajszálrepedések jöhetnek létre, ahol könnyebben rakódnak le a zsírsejtek, és úgynevezett plakkok alakulnak ki, amik szűkítik az erek átmérőjét és akadályozzák a vér áramlását.

Prediabéteszes betegeknél a már sérülékeny plakkok (amik ha leszakadnak és a véráramba kerülnek trombózishoz vagy szív-érrendszeri katasztrófákhoz vezethetnek) négyszer gyakrabban fordulnak elő, mint a normál vércukorszintű embereknél. A súlyos érkatasztrófák úgy, mint a szívinfarktus vagy stroke (szélütés) prediabétesz esetén 10-20%-al gyakoribbak, ami a mortalitási arányt is növeli. Ugyanígy a szívelégtelenség kialakulása is gyakoribb azoknál a betegeknél, akiknek a normálértékeknél magasabb az éhomi vércukorszintjük (6,1-7 mmol/l közötti).

Magas vérnyomás és prediabétesz

Ha az emelkedett vércukorszint mellé magas vérnyomás is társul, további jelentős növekedés következik be a súlyos szívkoszorúér-betegségek és a szív-érrendszeri történések terén. Amennyiben bebizonyosodik a prediabétesz fennállása, úgy a magas vérnyomás terápiája mellett ezt is kezelni szükséges. Fontos tudni, hogy a két betegség együttes jelenléte még inkább fokozza a szív-és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, ezáltal az érkatasztrófák kialakulásának kockázata 25%-ra nő.

Életmód, mint fontos tényező

Mind a prediabétesz mind a szív-érrendszeri betegségek többségének kialakulása erősen köthető a helytelen életmódhoz. Mindkét betegségtípus kialakulásának esélyét jelentősen növeli az elhízás, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód, dohányzás, stresszes mindennapok, túlzott alkoholfogyasztás.

 

Azonban az életmód szakszerű és tartós megváltoztatásával a prediabétesz gyógyítható: csökkenthető a vércukorszint és akár a vércukorszintet csökkentő gyógyszerek elhagyását is javasolhatja a kezelőorvos. Azon betegek esetén, akik a diagnózist követően életmódváltásba kezdtek, 54%-ánál nem alakult ki a betegség súlyosbodásával 2-es típusú cukorbetegség. Mindemellett testsúlyuk is csökkent, ami tovább javította a szövődményként megjelenő szív-érrendszeri betegség kialakulásának kockázatát.

Téma szakértői

Dr. Medgyesy Gábor

Dr. Medgyesy Gábor

sebész
Neuropáthiás vizsgálat - Nagy Zsófia

Neuropáthiás vizsgálat - Nagy Zsófia

cukorbeteg neuropátia kivizsgálás
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

 

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok