
1-es típusú cukrobetegség kezelése
A cukorbetegségnek több típusa ismert, melynek két fő csoportja az 1-es típusú cukorbetegség (régi nevén az IDDM: inzulindependens diabetes mellitus) és a 2-es típusú cukorbetegség (régi nevén a NIDDM: nem-inzulindependens diabetes mellitus), a terhességi cukorbetegség mellett. Az egyes típusok megállapításánál nincs jelentősége annak, hogy aktuálisan milyen terápiával kezelik a beteget, így nem lehet az alapján kategorizálni a kórképeket, hogy gyógyszeres vagy inzulinos terápiával kezelik a pácienst, hiszen 2-es típusú cukorbetegség esetén mindkét terápia előfordulhat.
Az 1-es típusú cukorbetegség az esetek többségében egy autoimmun betegség, mely során az immunrendszer a hasnyálmirigyben található inzulintermelő béta-sejteket támadja és semmisíti meg. Ennek hatására a hasnyálmirigy egyáltalán nem vagy csak nagyon kevés inzulint termel, emiatt az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek naponta (többször is) kell inzulint beadniuk, és terápiájukban nem alkalmazható gyógyszeres kezelés.
1-es típusú cukorbetegség kialakulásának oka
A cukorbetegek számára a mértékletesség a legfontosabb, valamint szénhidrát és zsírszegény táplálkozásra kell törekedniük – mondta el az InfoRádiónak Fövényi József diabetológus professzor, a Prima Medica Egészséghálózat Cukorbetegközpontjának munkatársa. Kapcsolódó cikkünk
A cukorbetegeknek az ünnepek után is ajánlott a mértékletesség
Elsősorban gyermekeknél és fiatal felnőtteknél diagnosztizálnak 1-es típusú cukorbetegséget, de alapvetően kialakulása nem életkorhoz kötött. Mivel az 1-es típusú cukorbetegségben gyorsan és végleg elpusztulnak az inzulintermelő sejtek, a betegség gyorsan kialakul és csak inzulinnal kezelhető.
1-es típusú cukorbetegség gyakori tünetei
- súlyveszteség gyerekeknél
- sok folyadék fogyasztás, jelentős vizeletürítés
- fokozott étvágy
- fáradtság, bágyadtság
Gyakori társbetegségek 1-es típusú cukorbetegség esetén
- Basedow-Graves-betegség
- Hashimoto-thyreoditis
- Addison-kór
- Cöliákia (autiommun gluténérzékenység)