Cukorbetegség kivizsgálása

Cukorbetegség kivizsgálása

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.08.01

A cukorbetegség manapság népbetegségnek számít, kortól és nemtől függetlenül. A magas vércukor értékekre vagy a tünetek jelentkezése után, egy kivizsgálás alkalmával derül fény, vagy egy általános szűrővizsgálat alkalmával. A további szövődmények elkerülése végett érdemes a kivizsgálást mielőbb megtenni és a kezelés elkezdeni.

A cukorbetegség igen alattomos, mert sokszor teljesen tünetmentese, vagy általános tünetek miatt sok betegségre utalhat. A diabétesz egyes fajtáira eltérő tünetek hívhatják fel a figyelmet, melyek különbözőek lehetnek.

  • 1-es típusú cukorbetegségre jellemző, hogy gyorsan alakul ki, többnyire gyermekkorban. Jellegzetes tünete lehet a folyamatos szomjúságérzés, gyakori vizelési inger és a hirtelen történő fogyás.
  • 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben a legtöbb esetben lappangva alakul ki, akár évekig is fennállhat a kórkép a diagnózis felállítása nélkül, sok esetben csak a szövődmények hívják fel rá a figyelmet, mint a látásproblémák - zöld hályog (glaukóma) is kialakulhat, lassan gyógyuló sebek, bőrfertőzések, bőrgombásodás. Számos alkalommal egy rutin vérvétel alkalmával derül ki a magas vércukorérték.
  • Terhességi cukorbetegségnek a legtöbb esetben nincsenek tünetei, de a szűrése rutinszerűen zajlik minden kismamánál, hiszen a terhesség 24-28. hetében megtörténik az OGTT vizsgálat. Amennyiben inzulinrezisztencia vagy korábbi várandósság alatt jelentkező terhességi cukorbetegsége volt a páciensnek, akkor a terhesség elején is elvégzésre kerül a cukorterhelés.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

​Cukorbetegség jellemző tünetei

Kapcsolódó cikkünk

Milyen és mennyi sört ihatnak a cukorbetegek?

Mindenkinek jól esik egy pohár, azonban cukorbetegként nem szabad elfeledkezni az alkohol vércukorszint-emelő képességéről. Utánajártunk, milyen sört és mennyit ihatnak a cukorbetegek? Szabó Lucia, dietetikus volt segítségünkre.

 

Az alábbi tünetekre érdemes figyelni, ezek felhívhatják a figyelmet a betegség jelenlétére:

  • Állandó szomjúságérzet
  • Gyakori vizeletürítés
  • Fokozott éhségérzet
  • Súlyvesztés a megfelelő táplálékbevitel ellenére
  • Jelentős fáradékonyság
  • Homályos látás
  • Lassan gyógyuló sebek
  • Gyakori bőrfertőzés, bőrgombásodás
  • Nemi szervek környéki bőr viszketése, gyulladása
  • Szédülés, fejfájás

 

Sok esetben a cukorbetegség tünetei rejtve maradnak, melyek felhívnák a figyelmet a kórkép fennállására. Ennek ellenére nagyon fontos a betegség kivizsgálása, hiszen a magas, kezeletlen vércukorszint károsítja a létfontosságú szerveket (szív, vérerek, idegek, szem, vese). A szövődmények is lassan alakulnak ki, de kezeletlen esetben rokkantsághoz, vaksághoz (pl. zöldhályog kialakulása és kezeletlensége miatt), infarktushoz vezethetnek.

Cukorbetegség rizikótényezői

  • Haskörfogat nőknél >80 cm, férfiaknál >94 cm
  • BMI vagy más néven testtömeg index (kg/m2) több, mint 25
  • Ismert magas vérnyomás vagy szív-és érrendszeri betegség
  • Családban előfordult már cukorbetegség
  • 45 év feletti életkor
  • Mozgásszegény életmód
  • Terhességi cukorbetegség előfordult, vagy 4000 gramm feletti magzatnak adott életet
  • Egyes gyógyszerek tartós szedése (pl. szteroid, mellékvesehormon-készítmény)

Cukorbetegség kivizsgálása

A cukorbetegség kivizsgálásánál vérvételre van szükség - CukorbetegközpontAmennyiben a cukorbetegség egy vagy több tünete tapasztalható, ez esetben érdemes diabetológus szakorvoshoz fordulni a pontos diagnózis felállítása érdekében. Szakorvos néhány célzott laborvizsgálattal azonnali képet kap a szénhidrát-anyagcsere állapotáról, szükség esetén azonnal megkezdheti a cukorbetegség terápiáját, és iránymutatást nyújt a szükséges életmódbeli változtatásokat illetően.

A cukorbetegség gyanúja esetén általában ajánlott úgynevezett terheléses vércukor vizsgálatot elvégeztetni (OGTT), amikor vízben feloldott, 75gramm glükóz elfogyasztását követően meghatározott időpontban mérik a páciens vércukorértékeit, így határozva meg a diebéteszt.

A HbA1c vizsgálat is indokolt lehet, ezzel egy hosszabb időszak vércukorátlagát lehet felderíteni, általában 3 havonta ajánlott feltérképezni. A vizsgálathoz vérvétel szükséges, azt a diabetológus szakorvos értékeli ki.

Diabétesz esetében hasznos lehet, akár a fruktózamin monitorozása, amely 2-3 hétre visszamenően mutat reális képet a vércukor értékekről, akár éhomi cukorvizsgálat, vagy egyes esetekben inzulinterhelés.

A szöveti cukor monitor használatával megfigyelhetőek az esetleges napszaki vércukoringadozások, mivel folyamatosan, a nap 24 órájában méri és rögzíti a vércukorértéket. A szakorvosok általában 7 napot szoktak megfigyelni és az eredmények bírtokában pontosabban tudják a terápiát előírni.

Mi a teendő, ha cukorbetegség igazolódott?

Amennyiben Önnél diabéteszt diagnosztizáltak, úgy diabetológus szakorvos felkeresése javasolt. A szakorvos meghatározza a következőkben követendő terápiát, legyen az gyógyszeres kezelés, vagy inzulinterápia, bár sok esetben életmód terápia is hatékony.

A szakorvos javasolja a dietetikus szakember és mozgásterapeuta felkeresését, akik a helyes életmód kialakításában segítenek.

A mozgásterapeuta a rendszeres, speciálisan diabéteszes páciensek számára ajánlott, rendszeres mozgás bevezetésével, cukorbeteg edzéstervvel járul hozzá a gyógyító folyamatokhoz.

A dietetikus szakember pedig a páciens étkezési szokásait is figyelembe véve segít kialakítani az egyéni étrendet.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

belgyógyász, diabetológus, endokrinológus

Hírek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Cukorbeteg gyerekek a melegben- ezekre figyeljen szülőként, ha fagyit kérnek

Most már lassan magunk mögött hagyhatjuk a hideg hónapokat, az időjárás melegebbre fordul. Ekkor mindenkinek jól esik valamilyen hűsítő ital vagy hideg nassolnivaló. Ilyenkor a cukorbeteg gyermekek szülei kissé bajban érezhetik magukat, hiszen gyakran nem tudják, mit is adjanak gyereküknek. Ehhez kértünk hasznos tanácsokat Sarnyai Tündétől, a Cukorbetegközpont gyermek dietetikusától.  

További részletek
Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

Vajon Ön is hajlamos a terhességi cukorbetegségre?

A terhességi cukorbetegség előfordulása növekvő tendenciát mutat, mely mind a baba, mind a kismama egészségét komolyan veszélyezteti. Éppen ezért fontos az állapot szűrése, valamint a figyelmeztető tünetek ismerete. Hogy vajon kiknél lép fel nagyobb eséllyel a várandósság alatt a cukorbetegség, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük.  

További részletek
Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok