Ketoacidózis- a cukorbetegség rettegett szövődménye

Ketoacidózis- a cukorbetegség rettegett szövődménye

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 19:02

A cukorbetegség egyik súlyos akut szövődménye a ketoacidózis, mely akár ketoacidotikus kómához is vezethet. Szerencsére megfelelő terápiával és személyre szabott diétával az állapot általában elkerülhető, azonban 1-es típusú cukorbetegség első jele is lehet (10-30%-ában). Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témában.

Mik azok a ketonok?

A ketonok, vagyis a ketontestek a zsíranyagcsere melléktermékei, melyek a glukagon hatására képződnek, és szintjét az inzulin szabályozza.

Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.

Cukorbetegség és megnövekedett ketonszint

Mind az 1-es, mind a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a diabetes-es ketoacidózis, mely létrejöhet 1-es típusban az inzulin teljes hiánya miatt, vagy 2-es típusban, az inzulin rezisztencia + a kimerült inzulin kapacitás esetén is. Ekkor ugyanis a glukóz nem képes a sejtekbe beépülni (ehhez inzulinra van szükség), így a glukóz a véráramban kering. Ennek eredményeként a sejtek éheznek, ám valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami „elsavasítja” a szervezetet.

Az állapot igen veszélyes, hiszen következtében szívprobléma, veseelégtelenség, kóma, illetve halál léphet fel kezeletlen esetben.

A ketoacidózis tünetei:

  • acetonos lehelet
  • gyengeség
  • hányinger, hányás
  • fokozott szomjúság
  • gyakori vizelés
  • zavarodottság
  • nehézlégzés

Kik a veszélyeztetettek?

ketoacidózis, diabteszes ketoacidózisElsősorban az 1-es típusú cukorbetegség esetén alakul ki, ám előfordulhat a 2-es típus esetén is. Közülük is a veszélyeztetettek az inzulinpumpát használók, a várandósok, valamint az olyan állapotok, mint pl. az inzulin kihagyása vagy a terápiás előírások nem betartása .  Az inzulint használók egyes betegségei , fertőzése vagy hányása esetén is magasabb a rizikó. Ennek oka, hogy betegség esetén a szervezet gyorsabban használja el a cukrot, ráadásul az illető ilyenkor étvágytalan is, így elegendő glukóz hiányában a ketonokhoz nyúl a szervezet- magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Hogyan kezelhető a ketoacidózis?

Amennyiben kialakult már a ketoacidózis, úgy minden esetben kórházi segítségre van szükség, ahol, normalizálják a beteg állapotát, biztosítják a légzést, normál keringést. Ezeken kívül gondoskodnak a megfelelő folyadékpótlásról (intravénásan) is. Súlyos esetben a vér alacsony PH-értéke miatt az infúzióba egyéb anyagok is adhatók, amely segítik eltolni az értéket a túl savas tartományból a lúgosba. Az elektrolit egyensúly miatt kálium adásra is szükség van.

Viszont a legfontosabb az állapot megelőzése, melyet a cukorbetegek felvilágosításával, megfelelő kezelésével és a diéta szigorú betartásával lehet elérni. Ehhez rendszeres orvos/dietetikus/beteg konzultáció szükséges, ahol pontosan nyomon lehet követni a vércukorszint alakulását, valamint szükség esetén változásokat kell eszközölni. Fontos a beteg részletes tájékoztatása a betegségével, a lehetséges szövődményekkel és azok tüneteivel kapcsolatban, hogy ha kell, akkor mihamarabb orvosi segítséget tudjon kérni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves doktornő.
Teljesen el vagyok keseredve, mivel 2 es típusú cukorbetegségem van 2006-tól.
Gyógyszerrel kezdték a kezelésemet de most már ott tartok hogy naponta szúrom magamat de nem hogy jobb lenne, hanem évről évre rosszabb.
Nem tudom mi tévő legyek, ebben kérném az ön segítségét.
Pedig oda figyelek az étkezésre is ahogy csak tudok, de sajnos nem javulok. Attól tartok hogy a nem megfelelő kezelést kapom.Jelenleg a meforal 1000mg 2X1 és a suliqua SoloStar 100 egység/ml+33ug/ml este 28 egység. Korábban szedtem a velmetia 1000mg és a bazalt inzulint, ami jó volt csak sokat híztam tőle.
Köszönöm mi előbbi válaszát.
Kovács Lászlóné Judit
Nyíregyháza.

Kedves Judit !

A cukorbetegség ha hosszú évek óta fennáll, mivel a hasnyálmirigy sejtek folyamatos lassú csökkenése okozza, kombinált kezelést igényel. A diéta és gyógyszeres kezelés eredményeként a normál vércukorszint biztosítása a cél. A cukorbetegség nem múlik el, csak karban lehet tartani. Emiatt a diéta pontos betartása és a rendszeres, napi 30 perces mozgás szükséges.

A cél hogy éhomi értékei 6,0 mmol/l körül legyenek étkezés után másfél órával nem haladják meg a 9,0 mmol/l-t. Az inzulin mellékhatásaként jelentkezhet testsúly növekedése, de Siliqua mellett nem szokott fellépni.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK