Ketoacidózis- a cukorbetegség rettegett szövődménye

Ketoacidózis- a cukorbetegség rettegett szövődménye

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30

A cukorbetegség egyik súlyos akut szövődménye a ketoacidózis, mely akár ketoacidotikus kómához is vezethet. Szerencsére megfelelő terápiával és személyre szabott diétával az állapot általában elkerülhető, azonban 1-es típusú cukorbetegség első jele is lehet (10-30%-ában). Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témában.

Mik azok a ketonok?

A ketonok, vagyis a ketontestek a zsíranyagcsere melléktermékei, melyek a glukagon hatására képződnek, és szintjét az inzulin szabályozza.

Mennyisége éhezés, illetve elegendő inzulin hiányában emelkedhet meg, mivel ezt használja a szervet egyfajta alternatív üzemanyagként, amikor nem áll rendelkezésre elegendő glükóz.

Cukorbetegség és megnövekedett ketonszint

Mind az 1-es, mind a 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a diabetes-es ketoacidózis, mely létrejöhet 1-es típusban az inzulin teljes hiánya miatt, vagy 2-es típusban, az inzulin rezisztencia + a kimerült inzulin kapacitás esetén is. Ekkor ugyanis a glukóz nem képes a sejtekbe beépülni (ehhez inzulinra van szükség), így a glukóz a véráramban kering. Ennek eredményeként a sejtek éheznek, ám valahonnan pótolniuk kell az energiát, méghozzá a szabad zsírsavakból, viszont ez a ketontestek (pl. aceton) felszaporodásával jár, ami „elsavasítja” a szervezetet.

Az állapot igen veszélyes, hiszen következtében szívprobléma, veseelégtelenség, kóma, illetve halál léphet fel kezeletlen esetben.

A ketoacidózis tünetei:

  • acetonos lehelet
  • gyengeség
  • hányinger, hányás
  • fokozott szomjúság
  • gyakori vizelés
  • zavarodottság
  • nehézlégzés

Kik a veszélyeztetettek?

ketoacidózis, diabteszes ketoacidózisElsősorban az 1-es típusú cukorbetegség esetén alakul ki, ám előfordulhat a 2-es típus esetén is. Közülük is a veszélyeztetettek az inzulinpumpát használók, a várandósok, valamint az olyan állapotok, mint pl. az inzulin kihagyása vagy a terápiás előírások nem betartása .  Az inzulint használók egyes betegségei , fertőzése vagy hányása esetén is magasabb a rizikó. Ennek oka, hogy betegség esetén a szervezet gyorsabban használja el a cukrot, ráadásul az illető ilyenkor étvágytalan is, így elegendő glukóz hiányában a ketonokhoz nyúl a szervezet- magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Hogyan kezelhető a ketoacidózis?

Amennyiben kialakult már a ketoacidózis, úgy minden esetben kórházi segítségre van szükség, ahol, normalizálják a beteg állapotát, biztosítják a légzést, normál keringést. Ezeken kívül gondoskodnak a megfelelő folyadékpótlásról (intravénásan) is. Súlyos esetben a vér alacsony PH-értéke miatt az infúzióba egyéb anyagok is adhatók, amely segítik eltolni az értéket a túl savas tartományból a lúgosba. Az elektrolit egyensúly miatt kálium adásra is szükség van.

Viszont a legfontosabb az állapot megelőzése, melyet a cukorbetegek felvilágosításával, megfelelő kezelésével és a diéta szigorú betartásával lehet elérni. Ehhez rendszeres orvos/dietetikus/beteg konzultáció szükséges, ahol pontosan nyomon lehet követni a vércukorszint alakulását, valamint szükség esetén változásokat kell eszközölni. Fontos a beteg részletes tájékoztatása a betegségével, a lehetséges szövődményekkel és azok tüneteivel kapcsolatban, hogy ha kell, akkor mihamarabb orvosi segítséget tudjon kérni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Dr nő! Én 43 éves cukorbeteg vagyok és a párommal szeretnénk még babát az lenne a kérdésem hogy 2000mg Merckformin xr-t szedek naponta és hogy még is ilyenek lettek a véreredményeim Hemoglobin alc.6.5%Hemoglobin alc48mmol/mol glükoz 8,4 .ez jó vagy rossz.És lehetséges e hogy emiatt nem sikerül a teherbe esés ?Mert Kivizsgálva mind a ketten ki voltunk és nőgyógyászatilag rendben vagyok.Válazát előre is köszönöm.

Kedves Melinda !

Az elküldött vércukor eredményei magasabbak a kívántnál. Nagyon fontos hogy 2 típusú diabetesben már a fogantatás előtt normál legyen az anyagcsere ( étkezés előtt 6,0 mmol/l alatt és étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatt. ) rendszeresen mozogjon és tartsa be a diétás előírásokat. Terhesség előtti cukorbetegek esetén a gyógyszeres kezelést mindenképp inzulinra kell változtatni. Emellett fontos a vesefunkció, pajzsmirigy funkció ellenőrzése és szemészeti vizsgálat.

Egész terhessége alatt fontos a jó szénhidrát anyagcsere biztosítása a beteg és a magzat érdekében.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
diabetológus,belgyógyász

:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK