Otthoni alvásvizsgálat

Otthoni alvásvizsgálat

Módosítva: 2022.04.07 14:15

Az otthon elvégezhető alvásvizsgálat előnye, hogy Ön saját, megszokott környezetében alszik. Ilyen módon a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy az alvás alatt jelentkező kóros események észlelésre kerülnek.

Ha ön horkol, és tünetei / szűrővizsgálat alapján kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a panaszokat légúti problémák okozhatják, a probléma nagyságának, pontos mibenlétének megállapítására poligráfiás vizsgálat azaz alvásvizsgálat elvégzése indokolt.

Miből áll az otthoni alvásvizsgálat?

Az otthoni alvásvizsgálatot egy un. poligráfiás készülékkel végezzük. Ezt a készüléket egy éjszakára, az alvás idejére kell felvennie. A készüléket mi biztosítjuk Önnek.

A vizsgálatot követő napon Ön visszahozza a készüléket, mely minden adatot eltárolt. A készülékről mi kiolvassuk az adatokat, melyeket Dr. Vida Zsuzsanna főorvos, alvásspecialista kiértékel.

Mi az a poliszomnográfiás készülék?

A poliszomnográfiás készülék két érzékelőből áll: 

  1. a kéz egyik ujjára felhelyezett érzékelő a szervezet oxigén ellátottságát és a szívfrekvenciát méri
  2. az orr elé illesztett szenzorral regisztráljuk a ki-, és belélegzett levegő áramlását

A poliszomnográfiás készülékkel fel tudjuk ismerni azokat a finomabb eltéréséket az éjszakai légvételek során, melyek még nem okoznak jól regisztrálható oxigén szint csökkenést, de az alvás minőségét akár súlyos mértékben rontják, napközbeni álmosságot, felületes alvást, vérnyomás ingadozást, szívfrekvencia ingadozást, esetleg éjszakai szívritmuszavart okozhatnak.

A mért adatokat a mellkasi pánton elhelyezkedő mobil telefonhoz hasonló műszer regisztrálja.

Kinél alkalmazható az otthoni alvásvizsgálat?

Az otthoni alvásvizsgálat mindenkinél alkalmazható. Egy feltétele van, az pedig az előzetes szakorvosi vizit alvásspecialista szakorvosnál.


Központunk együttműködő partnere a 

 

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK