Otthoni alvásvizsgálat

Otthoni alvásvizsgálat

Módosítva: 2022.04.07 14:15

Az otthon elvégezhető alvásvizsgálat előnye, hogy Ön saját, megszokott környezetében alszik. Ilyen módon a legnagyobb a valószínűsége annak, hogy az alvás alatt jelentkező kóros események észlelésre kerülnek.

Ha ön horkol, és tünetei / szűrővizsgálat alapján kezelőorvosa úgy ítéli meg, hogy a panaszokat légúti problémák okozhatják, a probléma nagyságának, pontos mibenlétének megállapítására poligráfiás vizsgálat azaz alvásvizsgálat elvégzése indokolt.

Miből áll az otthoni alvásvizsgálat?

Az otthoni alvásvizsgálatot egy un. poligráfiás készülékkel végezzük. Ezt a készüléket egy éjszakára, az alvás idejére kell felvennie. A készüléket mi biztosítjuk Önnek.

A vizsgálatot követő napon Ön visszahozza a készüléket, mely minden adatot eltárolt. A készülékről mi kiolvassuk az adatokat, melyeket Dr. Vida Zsuzsanna főorvos, alvásspecialista kiértékel.

Mi az a poliszomnográfiás készülék?

A poliszomnográfiás készülék két érzékelőből áll: 

  1. a kéz egyik ujjára felhelyezett érzékelő a szervezet oxigén ellátottságát és a szívfrekvenciát méri
  2. az orr elé illesztett szenzorral regisztráljuk a ki-, és belélegzett levegő áramlását

A poliszomnográfiás készülékkel fel tudjuk ismerni azokat a finomabb eltéréséket az éjszakai légvételek során, melyek még nem okoznak jól regisztrálható oxigén szint csökkenést, de az alvás minőségét akár súlyos mértékben rontják, napközbeni álmosságot, felületes alvást, vérnyomás ingadozást, szívfrekvencia ingadozást, esetleg éjszakai szívritmuszavart okozhatnak.

A mért adatokat a mellkasi pánton elhelyezkedő mobil telefonhoz hasonló műszer regisztrálja.

Kinél alkalmazható az otthoni alvásvizsgálat?

Az otthoni alvásvizsgálat mindenkinél alkalmazható. Egy feltétele van, az pedig az előzetes szakorvosi vizit alvásspecialista szakorvosnál.


Központunk együttműködő partnere a 

 

Téma szakértői

Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Plósz Dzsenifer

Plósz Dzsenifer

vezető egészségügyi asszisztens
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK