
Emelkedett éhomi vércukor (IFG)
A prediabétesz egyik típusa az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG), mely során bár még nem áll fenn cukorbetegség, de az éhgyomorra mért vércukorszint értéke magasabb. Mindenképpen kezelést igényel, mert kezeletlenül cukorbetegség alakul ki.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Ilyenkor ugyan még nem 7 feletti az érték, de az megemelkedett, 6,1mmol/l felett van. Ez általában egy szűrővizsgálaton, vagy véletlenszerű vércukor ellenőrzés alkalmával derül ki. Ha tartósan emelkedettek az éhomi értékek, érdemes diabetológus szakorvoshoz fordulni és vércukor terheléses vizsgálatot elvégeztetni.
Cukorbetegközpont szolgáltatásai cukorbetegség kezelésére
- Diabetológiai szakorvosi vizit a prediabétesz kivizsgálására
- Dietetikai szolgáltatás a helyes étrend kialakítására
- Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
- Terheléses vércukorvizsgálat 3-4-5-6 pontos, inzulin szintekkel
- Labor vizsgálatok éhomi vércukorérték elelnőrzése
- Mozgásterápia prediabétesz esetén
- Neuropátia kivizsgálás
Miért kell hangsúlyt fektetni az IFG vizsgálatára?
A magas vércukorszint károsítja a szív-és érrendszert, még akkor is, ha cukorbetegség nem áll fenn, de IFG már kialakult. Emiatt javasolt legalább évente 1 alkalommal nagylabor keretin belül ellenőriztetni az éhomi cukor értéket, hogy az esetlegesen fennálló szénhidrát anyagcsere probléma mielőbb feltérképezésre kerüljön és a cukorbetegség megelőzhető legyen.
Magas éhomi vércukor érték
Amennyiben Önnél a vérvétel során az éhmoi vércukor értéke magasabb volt, mint 6,0, akkor forduljon mielőbb diabetológus szakorvoshoz, akinek a segítségével rövid időn belül normalizálhatja vércukorszintjét, így a diabétesz megelőzhető.
Mi a teendő, ha IFG került diagnosztizálásra?
A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem.Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.Kapcsolódó cikkünk
Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!
Táplálkozásterápia
A dietetikus a beteg táplálkozási igényeit és a szakorvos javaslatait figyelembe véve étrendi változtatásokat javasol, melyek betartásával a vércukorszint kordába tartható, a cukorbetegség és a hozzá tartozó szövődmények elkerülhetőek.
Mozgásterápia
A mozgás jótékony hatással van többek között a vércukorszintre, a sejtek inzulinérzékenységére, és a testsúly optimalizálására, melyek fontos tényezők a diabétesz megelőzésnek érdekében. A mozgásterapeuta a páciens erőnléti felmérése után egyénre szabott mozgásterápiát javasol.
Az életmódbeli változtatásokkal nagyon jó eredményeket lehet elérni a normális vércukorszint elérésében. Ha viszont a páciens állapotában változás áll fent, esetleg egyéb, a cukorbetegségre jellemző tünetek jelentkeznek, vagy a laborértékek elváltozást mutatnak, akkor feltétlenül mielőbb szakorvosi konzultáció szükséges!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be prediabétesz kivizsgálásra!