Emelkedett éhomi vércukor (IFG)

Emelkedett éhomi vércukor (IFG)

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.09.09 07:59

A prediabétesz egyik típusa az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG), mely során bár még nem áll fenn cukorbetegség, de az éhgyomorra mért vércukorszint értéke magasabb. Mindenképpen kezelést igényel, mert kezeletlenül cukorbetegség alakul ki.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Ilyenkor ugyan még nem 7 feletti az érték, de az megemelkedett, 6,1mmol/l felett van. Ez általában egy szűrővizsgálaton, vagy véletlenszerű vércukor ellenőrzés alkalmával derül ki. Ha tartósan emelkedettek az éhomi értékek, érdemes diabetológus szakorvoshoz fordulni és vércukor terheléses vizsgálatot elvégeztetni.


Cukorbetegközpont szolgáltatásai cukorbetegség kezelésére

  • Diabetológiai szakorvosi vizit a prediabétesz kivizsgálására
  • Dietetikai szolgáltatás a helyes étrend kialakítására
  • Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
  • Terheléses vércukorvizsgálat 3-4-5-6 pontos, inzulin szintekkel
  • Labor vizsgálatok éhomi vércukorérték elelnőrzése
  • Mozgásterápia prediabétesz esetén
  • Neuropátia kivizsgálás

Vércukorterheléses vizsgálattal mutatható ki az IFG

Miért kell hangsúlyt fektetni az IFG vizsgálatára?

A magas vércukorszint károsítja a szív-és érrendszert, még akkor is, ha cukorbetegség nem áll fenn, de IFG már kialakult. Emiatt javasolt legalább évente 1 alkalommal nagylabor keretin belül ellenőriztetni az éhomi cukor értéket, hogy az esetlegesen fennálló szénhidrát anyagcsere probléma mielőbb feltérképezésre kerüljön és a cukorbetegség megelőzhető legyen.  

Magas éhomi vércukor érték

Amennyiben Önnél a vérvétel során az éhmoi vércukor értéke magasabb volt, mint 6,0, akkor forduljon mielőbb diabetológus szakorvoshoz, akinek a segítségével rövid időn belül normalizálhatja vércukorszintjét, így a diabétesz megelőzhető. 

Mi a teendő, ha IFG került diagnosztizálásra?

Kapcsolódó cikkünk

Úgy véli, felnőttként már nem lehet 1-es típusú cukorbeteg? De igen!

A tévhitekkel szemben azonban felnőtteknél is kialakulhat ez a típus, ám mivel a tünetei nagyon hasonlítanak a 2-es típusú cukorbetegség tüneteihez, nem kizárt a kezdeti téves diagnózis sem.Az 1-es típusú cukorbetegséget sokáig fiatalkori diabétesznek hívták, hiszen döntően gyerekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálták azt. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, mennyire fontos megérteni a különbséget és megfelelő kezelést alkalmazni.

Az emelkedett éhomi vércukorértékek miatt mindenképpen életmódváltás kerül előtérbe, mely egy személyre szabott, az eddigi táplálkozási szokásokat figyelembe vett diétán és mozgásterápián alapul. A komplex kezelés összeállítása érdekében érdemes diabetológus, dietetikus  és mozgásterapeuta felkeresése. Ők hárman tudnak segíteni a betegnek, hogy a vércukorszint normál tartományba kerüljön, a diabétesz illetve az emelkedett vércukorértékek egyéb szövődményeinek rizikója minimálisra csökkenjen. Ehhez nemcsak a kezelés teljes betartása, hanem a rendszeres kontroll vizsgálatok elvégzése (laboratóriumi és szakorvosi) szükséges.

Táplálkozásterápia

A dietetikus a beteg táplálkozási igényeit és a szakorvos javaslatait figyelembe véve étrendi változtatásokat javasol, melyek betartásával a vércukorszint kordába tartható, a cukorbetegség és a hozzá tartozó szövődmények elkerülhetőek.

Mozgásterápia

A mozgás jótékony hatással van többek között a vércukorszintre, a sejtek inzulinérzékenységére, és a testsúly optimalizálására, melyek fontos tényezők a diabétesz megelőzésnek érdekében. A mozgásterapeuta a páciens erőnléti felmérése után egyénre szabott mozgásterápiát javasol.

 

Az életmódbeli változtatásokkal nagyon jó eredményeket lehet elérni a normális vércukorszint elérésében. Ha viszont a páciens állapotában változás áll fent, esetleg egyéb, a cukorbetegségre jellemző tünetek jelentkeznek, vagy a laborértékek elváltozást mutatnak, akkor feltétlenül mielőbb szakorvosi konzultáció szükséges!

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK