Cukorbeteg mozgásfelmérés

Cukorbeteg mozgásfelmérés

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2024.12.02 13:37

A mozgásszegény életmód az elhízással együtt nagymértékben hajlamosít inzulinrezisztencia vagy II. típusú cukorbetegség kialakulására. Azonban a testmozgás nem csak a megelőzésben, hanem az anyagcsere betegségek összes típusánál számít bizonyított terápiának a táplálkozásterápia és a gyógyszeres kezelés mellett. Rendszeres mozgással továbbá kezelhető, gyógyítható többek között az elhízás, magas vérnyomás, és magas koleszterinszint is. Ahhoz, hogy mindenkinek egyénileg, saját erőnléti állapotának és betegségénk megfelelően lehessen a mozgásterápiát elkezdeni, feltétlenül szükséges egy mozgásterápiás felmérésen részt venni.

Online Bejelentkezés

Nagy Abonyi András

Életmód Orvosi Központ - 1015 Budapest, Ostrom utca 31.

A rendszeres testmozgás javítja a vércukorszintet, kedvezően befolyásolja a keringési kockázati tényezőket, továbbá a cukorbetegség előállapotaiban jelentősen csökkenti kialakulásának veszélyét. A teherbíró képességhez és az edzettségi állapothoz igazodó fizikai tevékenység ezért az „intenzív életmódkezelés” része kell, hogy legyen..

A rendszeres testmozgás ma már orvosilag elfogadott terápiája különböző anyagcsere betegségek esetén, mint:

A biztonságos, hatékony és szakszerű mozgásterápiát azonban minden esetben meg kell előznie egy diabetológiai szakorvosi vizsgálatnak és egy mozgásterápiás felmérésnek.

Kapcsolódó cikkünk

Cukorbetegként rendszeresen mozogna? Ezek a szabályok

A cukorbetegek egyik legnagyobb kihívása, hogy megfelelő értékek között tartsák vércukorszintjüket. A vércukorszintet ugyanis számos tényező befolyásolja, ezért kell tisztában lenni az alapvető szabályokkal és az életmód döntő szerepével. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa segít a tájékozódásban. 

A mozgásterápiás felmérés részei

  • Anamnézis felvétele (külön kitérve a jelenlegi és korábbi sportolási szokásokra és életmódra)
  • Nyugalmi vizsgálatok
    • Testsúly, testmagasság
    • Testösszetétel
    • Vércukorszint
    • Nyugalmi vérnyomás, pulzus
  • Kerékpáros fittségi teszt
  • Izomerő és hajlékonysági tesztek
  • Az eredmények kiértékelése, tanácsadás

Kerékpáros fittségi teszt

Az állóképesség és a fittség kezdeti felméréséhez elengedhetetlen egy terheléses teszt, amit a legkönnyebb a pácienseknek kerékpáron végrehajtani. Az egyre nehezedő, többlépcsős teszt a terhelésre adott pulzusnövekedésnek megfelelően személyre szabottan növeli az intenzitást. A teszt során folyamatos pulzusmérés és lépcsőfokonként vérnyomás-, és vércukorszint ellenőrzés történik.

A vizsgálat célja:

  • felmérni a mozgásterápiát megelőző, kezdeti fittséget
  • meghatározni a terápiás célnak megfelelő pulzuszónát
  • terhelés közben követni a vérnyomás növekedését és a vércukorszint csökkenését
  • biztonságos, kontrollált körülmények között felmérni a beteg terhelhetőségét
  • megadni azt az ajánlott edzésintenzitást, amivel elkerülhető a hipoglikémia

Izomerő és hajlékonysági tesztek 

Cukorbetegség esetén is a mozgásterápia részét kell, hogy képezzék az izomerősítő edzések is. Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a legjobb mozgásprogram a kardio és az izomerősítő edzések kombinálása, így fontos, hogy végezzenek súlyzós, saját testsúlyos gyakorlatokat, emiatt fontos izomerő-állapotuk felmérése is.

A tesztek felmérik:

  • törzsizmok erejét
  • alsó és felső végtag erejét
  • fontosabb mozgásláncok hajlékonyságát

Az eredmények kiértékelése, tanácsadás

A tesztek után a mozgásterapeuta átbeszéli az eredmények alapján javasolt mozgásterápiás programot, ami minden esetben alkalmazkodik a beteg jelenlegi állapotára, életvitelére és lehetőségeire.

A betegek részt vehetnek a Cukorbetegközpont  mozgásterapeuta által felügyelt edzésein. Ezeken az edzéseken megtanulhatják, mire kell figyelniük az otthon végzett edzéseiken is, ami minden esetben fontos a mozgásterápia hatékonyságának növelése érdekében.

A pulzus- és aktivitásmérő órák segítségével azonban az otthoni edzések is kielemezhetővé válnak: a mozgásterapeuta akár online képes kiértékelni az edzéseket, és további tanácsokat adni a gyógyulás segítése érdekében.

Téma szakértője

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK