
Fruktozamin jelentése
Néhány példa arra, amikor a fruktózamin mérése hasznosabb lehet a monitorozásra, mint a HbA1C:
- Gyors változtatások a diabéteszkezelésben – a fruktózamin mérése lehetővé teszi az újonnan bevezetett diéta hatékonyságának, vagy a gyógyszeres beállítás hatásosságának rövidebb távú (2-3 hetes, szemben a 2-3 hónapos) kiértékelését.
- Terhességi cukorbetegség – a terhesség alatt megfelelő ellenőrzés szükséges, és az anyák kezelési igényei gyakran változnak a terhesség alatt. A glükóz szintjének ellenőrzése az éhomi vércukor mérése mellett történhet fruktózamin meghatározásával is. Ez optimális időtartamot jelent a terhesek glükózszintjének nonitorozásához.
- Vérveszteség, kóros vörösvértestek – a HbA1C-vizsgálat nem ad megbízható eredményt, ha a páciens olyan állapotban van, amely befolyásolja a vörösvértestek átlagos életkorát. Ilyen lehet pl. a hemolitikus anémia vagy a vérvesztés. Kóros hemoglobinvariánsok jelenléte is befolyásolhatja a HbA1C mérési eredményeit, ezért ezekben az esetekben a fruktózamint lehet alkalmazni a glükóz monitorozására.
A fruktózamin azonban nem alkalmazható a diabétesz szűrésére, mivel a fruktózamin eredményeiben nem tükröződnek a jó és a rossz anyagcsere-periódusok változásai.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A fruktózamin meghatározása akkor hasznos, ha:
- a kezelőorvos meg akarja ítélni a páciens átlagos glükózszintjét az utóbbi 2-3 hét alatt.
- új diabéteszkezelési tervet vezetnek be, vagy változtatnak az addigi kezelési terven; ezen időszak alatt kényelmesen megfigyelhetik a bevezetett változtatások, a gyógykezelés hatásait.
- diabéteszes beteg terhes vagy ha olyan akut vagy szisztémás betegsége van, amely rövidebb időperióduson belül változtatja a glükózszintet vagy az inzulinigényt.
- a vércukorszint monitorozására van szükség, de valamilyen oknál fogva a HbA1C meghatározása nem alkalmazható megbízhatóan.